Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 października 201910:51

Docieplenie dla Markowic z poślizgiem

Docieplenie dla Markowic z poślizgiem  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Temat termomodernizacji sali gimnastycznej w Markowicach, budowy osiedla przy ul. Siwonia, a także remonty dróg, w tym współpraca z powiatem – te tematy zdominowały wczoraj obrady Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów Rady Miasta. 

[Nowelizacja budżetu i docieplenie dla Markowic] Pod obrady komisji trafił projekt uchwały dotyczącej nowelizacji budżetu miasta na rok 2019. Zmianie uległ m.in. plan wydatków, zmniejszony o kwotę 2,9 mln złotych. W ramach ugód zawartych m.in. z WFOŚiGW zmianie uległy także wysokości spłat pożyczek, a co za tym idzie zmniejszył się także deficyt budżetowy miasta. Po autopoprawce wynosić będzie on niespełna 16,5 mln złotych.

Po prezentacji zapisów głos zabrał były prezydent Mirosław Lenk. – Środki na termomodernizację sali gimnastycznej w Markowicach były zabezpieczone w kwocie 800 tys. złotych. Ja sobie zdaję sprawę, że dotacja rzędu 39 tys. to żadna dotacja. Jestem jednak zaskoczony, bo zadanie to czeka już w kolejce dość długo. – Zadanie jest wprowadzone do projektu budżetu na przyszły rok, będziemy ponownie wnioskować o dotację. Na ten moment nie będzie jednak realizowane – odparł referujący uchwałę urzędnik wydziału finansowego. - Mam nadzieję, że po prostu nie przespaliśmy momentu na złożenie wniosku o dotację, kiedy środków było więcej – dopytywała radna Anna Szukalska. – Nie sądzę, wniosek był złożony dość wcześnie, po prostu te dotacje są takie, jakie są – stwierdził Oswald Schuderla. - Jestem bardzo zaniepokojona takim obrotem sprawy. Dyrektor był zapewniony, że w tym roku dojdzie przynajmniej do wymiany stolarki okiennej. W zimie tam jest 17-18 stopni. Dzieci nie mają warunków do korzystania z sali o tej porze roku – stwierdziła Justyna Henek-Wypior (na zdj.), radna z Markowic.

- Proszę o cierpliwość. Dotacja okazała się za mała. W związku z tym postanowiliśmy poprawić wniosek i będziemy go składać w przyszłym roku. Chcemy pozyskać jak najwięcej środków zewnętrznych, by nie obciążać nadmiernie budżetu. Termomodernizacja na pewno zostanie przeprowadzona, lecz nie w tym roku. Wszyscy mówią o ociepleniu klimatu, więc myślę, że i my damy radę – odparł zastępca prezydenta Dominik Konieczny.

[Osiedle przy Siwonia] Kolejną uchwałą, nad którą debatowali radni w czasie poniedziałkowego posiedzenia komisji była uchwała w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej pod nazwą „Budowa zespołu budynków wielorodzinnych o podstawowej funkcji mieszkaniowej, o łącznej liczbie 40 lokali, przy ul. Franciszka Siwonia w Raciborzu”. – Inwestor wystąpił do nas z wnioskiem o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Obecnie plan przewiduje tam działanie urządzeń ciepłowniczych. W trybie specjalnym, jaki gwarantuje specustawa, możliwe jest to po wniosku inwestora. Wnioskowaliśmy o opinie. Dwie z nich okazały się negatywne. Teren leży w pobliżu kolei, w związku z tym jest narażony na wzmożony hałas pochodzący z linii kolejowej. Drugim powodem negatywnej opinii jest graniczenie terenu z terenami przemysłowymi. Rada musi zaopiniować wniosek inwestora. Mamy jednak przygotowaną uchwałę o negatywnym zaopiniowaniu. Macie państwo na to 60 dni. Wniosek wpłynął w z końcem sierpnia, więc na najbliższej sesji konieczna byłaby państwa opinia. Ja nie ukrywam, że nie jestem przekonany do tego wniosku i mam w związku z nim pewne obawy – referował uchwałę wiceprezydent Dominik Konieczny.

- Dziękuję, że zakończył pan swój wywód w ten sposób. Ja też nie jestem przekonany. Jeśli ktoś chce mieszkać w fabryce, to nie nasza decyzja mu tego zabraniać. Umiejscowienie tej działki nie jest zbyt szczęśliwe. Myślę, że właściciel ma nadzieję, że lepiej zagospodaruje ten teren, a raczej przygotuje go do sprzedaży. Może jednak ktoś się zdecyduje zbudować tam te mieszkania. Ale nie sądzę, że znajdzie się tam developer, który zechce tam inwestować. Pojechałem tam, obejrzałem na żywo i twierdzę, że to nie ma większego sensu. Moim zdaniem to nie jest dobry pomysł i będę głosował przeciw – odparł radny Mirosław Lenk.

[Inwestycje drogowe i współpraca z powiatem] Kolejnym punktem poniedziałkowego posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów była dyskusja nad wybranymi zagadnieniami związanymi z realizacją inwestycji w ramach współpracy z Radą Powiatu. Sposób współpracy, na przykładzie inwestycji przebudowy ulicy Kościuszki-Łąkowej przedstawił Zbigniew Chmielarz, naczelnik Wydziału Dróg Miejskich.

Drugą grupą zadań prowadzonych wspólnie przez miasto i powiat są te, które wynikają z wniosków mieszkańców. Zaliczają się do niej m.in. wnioski o przebudowę lub budowę chodników. Przykładem takiej inwestycji może być przebudowa traktu pieszego przy ulicy Dębicznej. W ostatnim czasie powiat podjął się zadania, w trakcie którego także zwrócił się o pomoc do miasta. Mowa o remoncie drogi dojazdowej do szpitala przy Gamowskiej. Miasto zadeklarowało już pomoc w wysokości 50% kosztów zadania, czyli 50 tys. złotych.

- Czy jeśli idzie o tę współpracę widzi pan jakieś miejsca, gdzie można by ją poprawić? – pytał przewodniczący Józef Galli. – Z doświadczeń mogę stwierdzić, że współpraca układa się bardzo dobrze. Wzajemnie bierzemy pod uwagę swe spostrzeżenia i sugestie – odparł Zbigniew Chmielarz.

Głos zabrał także radny Marian Czerner. – Wspomniał pan, że bierzecie udział w czynnościach odbiorowych. W jednym miejscu na skrzyżowaniu z ulicą Gwieździstą chodnik składa się z trzech różnych materiałów. Chodzi o to, by nawierzchnia chodnika była jednolita. Robimy nowe chodniki, a nie wygląda to najlepiej – stwierdził radny. – Na pewno ta płytka nie była uwzględniona w dokumentacji projektowej. Możliwe, że wynikało to z granicy pasa drogowego. Dopytam jednak jeszcze dokładnie. Inwestycja jest w trakcie odbioru i postaram się to wyjaśnić w powiecie – odparł naczelnik Wydziału Dróg Miejskich.

Radny Czerner dociekał także, czy w ramach inwestycji na Kościuszki-Łąkowej doszło do zaprojektowania i zbudowania nitki umożliwiającej w przyszłości przyłączenie do sieci ciepłowniczej. – To nie było brane pod uwagę przy tym projekcie, gdyż nie byłby to koszt kwalifikowany i musiałby być w całości pokrywy przez inwestora, czyli w tym przypadku PEC – odparł wiceprezydent Dominik Konieczny. Wiceprezydent zdradził także, że już teraz pod rozwagę brana jest kontynuacja zadania. Mowa o przebudowie od ulicy Gwiaździstej do ronda przy Opawskiej i od ulicy Jeziorowej do wiaduktu kolejowego przy Piaskowej.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 września 202210:27

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności1 października 202219:34

Raciborski Hubertus. Parada i gonitwa [FOTO i WIDEO]

Raciborski Hubertus. Parada i gonitwa [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Drugi z trzech Hubertusów w powiecie raciborskim odbył się dziś w Raciborzu. Organizatorem była Huzarska Dolina Ludwika Gorczycy.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności2 października 202209:15

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowe Tauron, fot. pixabay.com/ColiN00B
Aktualności30 września 202211:23

Zbadano szczątki Łokietka. Król po matce miał raciborskie korzenie

Zbadano szczątki Łokietka. Król po matce miał raciborskie korzenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
onet.pl, fot. Projekt badań nieinwazyjnych pochówku Władysława Łokietka
Reklama
Aktualności2 października 202213:13

Zmarł ks. Ernst Krzyżok z Raciborza-Miedoni

Zmarł ks. Ernst Krzyżok z Raciborza-Miedoni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło zdjęcia: der-farang.com
Kultura i edukacja1 października 202221:31

XI Gala Skazy. Święto tańca w RCK [FOTO i WIDEO]

XI Gala Skazy. Święto tańca w RCK [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot./wideo K. Kubik, wideo M. Waw
Reklama
Reklama
Aktualności1 października 202215:46

Motorowe pożegnanie sezonu w Zabełkowie [FOTO i WIDEO]

Motorowe pożegnanie sezonu w Zabełkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Ford T rocznik 1913 z muzeum Forda w Będzinie był dziś ozdobą zlotu pojazdów zabytkowych w Zabełkowie. Wydarzenie zakończyło sezon na pograniczu.

red.
Aktualności30 września 202210:10

Koncerty, spektakle, wystawy, zawody - październik w Raciborzu [KALENDARIUM]

Koncerty, spektakle, wystawy, zawody - październik w Raciborzu [KALENDARIUM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

40-lecie Universe, Andrzej Sikorowski z córką, Wiatraki, ostrawscy filharmonicy, spektakl Goło i wesoło - to tylko niektóre atrakcje w październikowym kalendarium.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Aktualności30 września 202211:39

Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym - znamy najlepszych

Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym - znamy najlepszych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności1 października 202208:16

Dzień Seniora: Promyk słońca w Domu św. Notburgi

Dzień Seniora: Promyk słońca w Domu św. Notburgi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Aktualności30 września 202213:41

Drezno, Wiedeń, Brno, Nikiszowiec a może Gdańsk? – zobacz najpiękniejsze Jarmarki Świąteczne!

Drezno, Wiedeń, Brno, Nikiszowiec a może Gdańsk? – zobacz najpiękniejsze Jarmarki Świąteczne! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wiedeń to absolutna klasyka jarmarków bożonarodzeniowych. Nikiszowiec jest za to bliżej i chwali się ciekawymi atrakcjami kulturalnymi i kulinarnymi. Brno jest stolicą regionu morawskiego. Drezno czaruje pięknem architektury, smakiem Christstollen i… ma najlepsze grzańce! Gdańsk cieszy się najpiękniejszym z jarmarków w Polsce, a jego największym atutem jest położenie nad morzem. 

materiał partnerski
Reklama
Aktualności30 września 202211:48

Czwartkowe spotkania w Muzeum coraz popularniejsze

Czwartkowe spotkania w Muzeum coraz popularniejsze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Marek Krakowski/Muzeum w Raciborzu
Sport30 września 202206:51

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Sport1 października 202221:32

Ruch rozbił rezerwy Krzanowic [FOTO]

Ruch rozbił rezerwy Krzanowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot.Katarzyna Kubik
Aktualności1 października 202215:48

Memoriał szachowy im. Alfreda Chrobaka [FOTO i WIDEO]

Memoriał szachowy im. Alfreda Chrobaka [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Powiatowe Centrum Sportu gości dziś blisko stu szachistów – uczestników III Międzynarodowego Memoriału Szachowego im. Alfreda Chrobaka – OPEN.

red.
Reklama
Sport2 października 202217:04

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie mijającego weekendu nie brakowało sportowych emocji. Postarali się o nie piłkarze, koszykarki oraz siatkarze występujący w RLPS. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Sport1 października 202221:33

B klasa. Dwa oblicza beniaminka z Wojnowic [FOTO]

B klasa. Dwa oblicza beniaminka z Wojnowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot.Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport1 października 202214:43

W Chałupkach zagrają dla Mikołaja Kubali

W Chałupkach zagrają dla Mikołaja Kubali - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh)
Reklama
Aktualności1 października 202220:07

Świętowano 10-lecie partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Powiatem Elbe-Elster

Świętowano 10-lecie partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Powiatem Elbe-Elster - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Powiat:

Powiat (Landkreis) Elbe-Elster leży w niemieckim kraju związkowym Brandenburgia, a jego stolicą jest Herzberg (Elster). Od dekady rozwija się partnerstwo z Raciborszczyzną.

fot. SP
Styl życia2 października 202217:11

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pasjonatów historii ziemi raciborskiej z pewnością zaciekawią nowe teksty, przygotowane przez uznanych badaczy - Pawła Newerlę oraz Christopha Sottora.

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.