Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 października 201910:51

Docieplenie dla Markowic z poślizgiem

Docieplenie dla Markowic z poślizgiem  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Temat termomodernizacji sali gimnastycznej w Markowicach, budowy osiedla przy ul. Siwonia, a także remonty dróg, w tym współpraca z powiatem – te tematy zdominowały wczoraj obrady Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów Rady Miasta. 

[Nowelizacja budżetu i docieplenie dla Markowic] Pod obrady komisji trafił projekt uchwały dotyczącej nowelizacji budżetu miasta na rok 2019. Zmianie uległ m.in. plan wydatków, zmniejszony o kwotę 2,9 mln złotych. W ramach ugód zawartych m.in. z WFOŚiGW zmianie uległy także wysokości spłat pożyczek, a co za tym idzie zmniejszył się także deficyt budżetowy miasta. Po autopoprawce wynosić będzie on niespełna 16,5 mln złotych.

Po prezentacji zapisów głos zabrał były prezydent Mirosław Lenk. – Środki na termomodernizację sali gimnastycznej w Markowicach były zabezpieczone w kwocie 800 tys. złotych. Ja sobie zdaję sprawę, że dotacja rzędu 39 tys. to żadna dotacja. Jestem jednak zaskoczony, bo zadanie to czeka już w kolejce dość długo. – Zadanie jest wprowadzone do projektu budżetu na przyszły rok, będziemy ponownie wnioskować o dotację. Na ten moment nie będzie jednak realizowane – odparł referujący uchwałę urzędnik wydziału finansowego. - Mam nadzieję, że po prostu nie przespaliśmy momentu na złożenie wniosku o dotację, kiedy środków było więcej – dopytywała radna Anna Szukalska. – Nie sądzę, wniosek był złożony dość wcześnie, po prostu te dotacje są takie, jakie są – stwierdził Oswald Schuderla. - Jestem bardzo zaniepokojona takim obrotem sprawy. Dyrektor był zapewniony, że w tym roku dojdzie przynajmniej do wymiany stolarki okiennej. W zimie tam jest 17-18 stopni. Dzieci nie mają warunków do korzystania z sali o tej porze roku – stwierdziła Justyna Henek-Wypior (na zdj.), radna z Markowic.

- Proszę o cierpliwość. Dotacja okazała się za mała. W związku z tym postanowiliśmy poprawić wniosek i będziemy go składać w przyszłym roku. Chcemy pozyskać jak najwięcej środków zewnętrznych, by nie obciążać nadmiernie budżetu. Termomodernizacja na pewno zostanie przeprowadzona, lecz nie w tym roku. Wszyscy mówią o ociepleniu klimatu, więc myślę, że i my damy radę – odparł zastępca prezydenta Dominik Konieczny.

[Osiedle przy Siwonia] Kolejną uchwałą, nad którą debatowali radni w czasie poniedziałkowego posiedzenia komisji była uchwała w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej pod nazwą „Budowa zespołu budynków wielorodzinnych o podstawowej funkcji mieszkaniowej, o łącznej liczbie 40 lokali, przy ul. Franciszka Siwonia w Raciborzu”. – Inwestor wystąpił do nas z wnioskiem o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Obecnie plan przewiduje tam działanie urządzeń ciepłowniczych. W trybie specjalnym, jaki gwarantuje specustawa, możliwe jest to po wniosku inwestora. Wnioskowaliśmy o opinie. Dwie z nich okazały się negatywne. Teren leży w pobliżu kolei, w związku z tym jest narażony na wzmożony hałas pochodzący z linii kolejowej. Drugim powodem negatywnej opinii jest graniczenie terenu z terenami przemysłowymi. Rada musi zaopiniować wniosek inwestora. Mamy jednak przygotowaną uchwałę o negatywnym zaopiniowaniu. Macie państwo na to 60 dni. Wniosek wpłynął w z końcem sierpnia, więc na najbliższej sesji konieczna byłaby państwa opinia. Ja nie ukrywam, że nie jestem przekonany do tego wniosku i mam w związku z nim pewne obawy – referował uchwałę wiceprezydent Dominik Konieczny.

- Dziękuję, że zakończył pan swój wywód w ten sposób. Ja też nie jestem przekonany. Jeśli ktoś chce mieszkać w fabryce, to nie nasza decyzja mu tego zabraniać. Umiejscowienie tej działki nie jest zbyt szczęśliwe. Myślę, że właściciel ma nadzieję, że lepiej zagospodaruje ten teren, a raczej przygotuje go do sprzedaży. Może jednak ktoś się zdecyduje zbudować tam te mieszkania. Ale nie sądzę, że znajdzie się tam developer, który zechce tam inwestować. Pojechałem tam, obejrzałem na żywo i twierdzę, że to nie ma większego sensu. Moim zdaniem to nie jest dobry pomysł i będę głosował przeciw – odparł radny Mirosław Lenk.

[Inwestycje drogowe i współpraca z powiatem] Kolejnym punktem poniedziałkowego posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów była dyskusja nad wybranymi zagadnieniami związanymi z realizacją inwestycji w ramach współpracy z Radą Powiatu. Sposób współpracy, na przykładzie inwestycji przebudowy ulicy Kościuszki-Łąkowej przedstawił Zbigniew Chmielarz, naczelnik Wydziału Dróg Miejskich.

Drugą grupą zadań prowadzonych wspólnie przez miasto i powiat są te, które wynikają z wniosków mieszkańców. Zaliczają się do niej m.in. wnioski o przebudowę lub budowę chodników. Przykładem takiej inwestycji może być przebudowa traktu pieszego przy ulicy Dębicznej. W ostatnim czasie powiat podjął się zadania, w trakcie którego także zwrócił się o pomoc do miasta. Mowa o remoncie drogi dojazdowej do szpitala przy Gamowskiej. Miasto zadeklarowało już pomoc w wysokości 50% kosztów zadania, czyli 50 tys. złotych.

- Czy jeśli idzie o tę współpracę widzi pan jakieś miejsca, gdzie można by ją poprawić? – pytał przewodniczący Józef Galli. – Z doświadczeń mogę stwierdzić, że współpraca układa się bardzo dobrze. Wzajemnie bierzemy pod uwagę swe spostrzeżenia i sugestie – odparł Zbigniew Chmielarz.

Głos zabrał także radny Marian Czerner. – Wspomniał pan, że bierzecie udział w czynnościach odbiorowych. W jednym miejscu na skrzyżowaniu z ulicą Gwieździstą chodnik składa się z trzech różnych materiałów. Chodzi o to, by nawierzchnia chodnika była jednolita. Robimy nowe chodniki, a nie wygląda to najlepiej – stwierdził radny. – Na pewno ta płytka nie była uwzględniona w dokumentacji projektowej. Możliwe, że wynikało to z granicy pasa drogowego. Dopytam jednak jeszcze dokładnie. Inwestycja jest w trakcie odbioru i postaram się to wyjaśnić w powiecie – odparł naczelnik Wydziału Dróg Miejskich.

Radny Czerner dociekał także, czy w ramach inwestycji na Kościuszki-Łąkowej doszło do zaprojektowania i zbudowania nitki umożliwiającej w przyszłości przyłączenie do sieci ciepłowniczej. – To nie było brane pod uwagę przy tym projekcie, gdyż nie byłby to koszt kwalifikowany i musiałby być w całości pokrywy przez inwestora, czyli w tym przypadku PEC – odparł wiceprezydent Dominik Konieczny. Wiceprezydent zdradził także, że już teraz pod rozwagę brana jest kontynuacja zadania. Mowa o przebudowie od ulicy Gwiaździstej do ronda przy Opawskiej i od ulicy Jeziorowej do wiaduktu kolejowego przy Piaskowej.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności1 lipca 202214:42

Biskup gliwicki podpisał dekret o zmianach personalnych. Nowy proboszcz w Nędzy

Biskup gliwicki podpisał dekret o zmianach personalnych. Nowy proboszcz w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Diecezja gliwicka obejmuje gminy Kuźnia Raciborska oraz Nędza. W parafiach dojdzie tu do kilku zmian, m.in. na urzędzie proboszcza w Nędzy. Ks. Joachim Miksa (na zdj.) przechodzi na kapłańską emeryturę.

Kuria Gliwice
Aktualności1 lipca 202209:16

List do redakcji. Oto ulica, na której mieszka prezydent

List do redakcji. Oto ulica, na której mieszka prezydent - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- Szewc w dziurawych butach, a włodarz miasta na dziurawej drodze - pisze do nas Czytelnik.

list do redakcji
Aktualności1 lipca 202212:11

Miasto wystawiło na sprzedaż działki na Ocicach. Cena obniżona!

Miasto wystawiło na sprzedaż działki na Ocicach. Cena obniżona! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Przetargi dotyczą działek gruntu położonych w Raciborzu przy ul. Greckiej i ul. Nowy Zamek.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:06

Radny Rycka wezwał naczelnika oświaty do honorowej dymisji

Radny Rycka wezwał naczelnika oświaty do honorowej dymisji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
43
Racibórz:

Radny Paweł Rycka, jak podkreślił, dzieli się swoimi przemyśleniami w nawiązaniu do niedawnych wyborów w Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna.

red.
Aktualności1 lipca 202209:08

Raport 998. Wołanie o pomoc z Katowickiej. Przypalony obiad na Rudzkiej

Raport 998. Wołanie o pomoc z Katowickiej. Przypalony obiad na Rudzkiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali osiem interwencji, jednak tylko dwa z nich mogły mieć naprawdę poważne konsekwencje. Resztę zdarzeń stanowiły zgłoszenia dotyczące gniazd owadów błonkoskrzydłych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Aktualności1 lipca 202204:46

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności1 lipca 202212:30

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym urządzenia nielegalnych gier hazardowych

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym urządzenia nielegalnych gier hazardowych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili gang, którego członkowie od wielu lat zajmowali się organizowaniem nielegalnych gier hazardowych na terenie całego kraju. 

KWP Katowice
Aktualności2 lipca 202223:04

Nocne zawody w Bojanowie. Przedsmak powiatowej rywalizacji [FOTO i WIDEO]

Nocne zawody w Bojanowie. Przedsmak powiatowej rywalizacji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Zorganizowana z okazji 100-lecia OSP Bojanów rywalizacja w bojówce dała okazję do konfrontacji pretendentów do tytułu mistrza powiatu - Samborowic, Roszkowa oraz Krzanowic. Zobaczcie wideo z bojówkami.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności2 lipca 202218:07

Złoty Znak Związku na 100-lecie OSP Bojanów

Złoty Znak Związku na 100-lecie OSP Bojanów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Najwyższe wyróżnienie Związku OSP RP druhowie z gminy Krzanowice otrzymali w związku z obchodami 100-lecia swojej jednostki. Uroczysta Msza św. i uroczysta zbiórka odbyła się dziś, 2 lipca.

(waw), fot. Jan Ptak, Nina Perek
Aktualności1 lipca 202209:27

Stanowisko Urzędu Miasta w sprawie uszkodzeń w parku Jordanowskim

Stanowisko Urzędu Miasta w sprawie uszkodzeń w parku Jordanowskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Ratusz przesłał nam odpowiedź na list do redakcji z 20 czerwca jednego z rodziców, którego dziecko spadło z tzw. Tyrolki na ziemię.

red.
Reklama
Aktualności2 lipca 202208:11

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Region:

Ujednolicone stanowisko w sprawie rozwiązań systemowych dotyczących sytuacji, w jakiej znalazł się sektor ciepłowniczy w związku z kryzysem surowcowo-energetycznym, które były tematem czerwcowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbywającego się pod przewodnictwem marszałka Jakuba Chełstowskiego, trafi pod głosowanie w ciągu kolejnych siedmiu dni.

opr. w, źródło: UMWS, fot. fot. Andrzej Grygiel
Sport2 lipca 202219:14

Oldboje walczyli o puchar wójta w Chałupkach [FOTO]

Oldboje walczyli o puchar wójta w Chałupkach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W Chałupkach, na boisku miejscowego KS Kolejarz odbyła się rywalizacja w kolejnej edycji turnieju o puchar wójta gminy Krzyżanowice. W szranki stanęły zespoły oldbojów z Polski i Czech.

(greh)
Aktualności1 lipca 202210:58

Na zamku ruszył III Raciborski Festiwal Gamingowy [WIDEO]

Na zamku ruszył III Raciborski Festiwal Gamingowy [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Szesnaście drużyn z każdej gry rywalizuje na zamku o mistrzostwo 3. Raciborskiego Festiwalu Gamingowego. Wracająca po covidowej przerwie impreza ruszyła dziś przed południem. Pula nagród 30 tys. zł.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności2 lipca 202214:55

Cross Games zagościł na kąpielisku pod Oborą [FOTO i WIDEO]

Cross Games zagościł na kąpielisku pod Oborą [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pogoda trochę pokrzyżowała szyki organizatorom, bo przygotowali sporo atrakcji dla dzieci, licząc, że zainteresują nimi małych plażowiczów. Mimo chmur na Markowickiej pojawiło się sporo miłośników tej formy aktywności fizycznej.

(waw), fot. Jan Ptak
Aktualności3 lipca 202209:37

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni?

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Brick Resort - tak miał się nazywać ośrodek wypoczynkowy na Ostrogu przy Rudzkiej. Był inwestor, który obiecał wyłożyć miliony, ale prezydent nie wystawił terenu na sprzedaż. Pozostał spór i pytania, co dalej z akwenami przy nowej obwodnicy.

(waw)
Reklama
Aktualności2 lipca 202214:30

Strażacy z Babic na 120-lecie jednostki dostali nowy sztandar [FOTO i WIDEO]

Strażacy z Babic na 120-lecie jednostki dostali nowy sztandar [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Wśród fundatorów są druhowie, społeczność sołectwa, a także władze samorządowe gminy Nędza. Dziś, 2 lipca, odbyły się uroczystości związane z przekazaniem sztandaru.

(waw), fot. Jan Ptak
Aktualności1 lipca 202214:55

W punkcie informacji turystycznej można odebrać paszport

W punkcie informacji turystycznej można odebrać paszport - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To kolejna atrakcja dla tych, którzy zwiedzają miasto, a przy okazji zdobyć cenne nagrody-pamiątki.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności2 lipca 202208:54

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Dla opozycji był to powód, by nie udzielić prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu. Wiceprezydent Dominik Konieczny wyjaśniał przyczynę opóźnienia.

red.
Aktualności2 lipca 202208:29

W PKP PLK wynegocjowali podwyżkę

W PKP PLK wynegocjowali podwyżkę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Śląsko-Dąbrowska Solidarność
Reklama
Aktualności3 lipca 202208:32

Onet.pl. Racibórz słonecznym rekordzistą

Onet.pl. Racibórz słonecznym rekordzistą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Robert Ambroziewicz
Aktualności2 lipca 202215:07

Roztańczone hologramy i esportowa rywalizacja na zamku

Roztańczone hologramy i esportowa rywalizacja na zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę III Raciborski Festiwal Gamingowy na raciborskim zamku ruszył pełną parą. Można oglądać dawny sprzęt, śledzić rywalizację albo odwiedzić Zosię Stacherę, która prezentuje swoje roztańczone hologramy.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności1 lipca 202209:51

Na jeden dzień zamkną dojazd do kompostowni

Na jeden dzień zamkną dojazd do kompostowni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202211:36

Ruszyły prace nad raciborskim programem rewitalizacji

Ruszyły prace nad raciborskim programem rewitalizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Miasto Racibórz przystąpiło do prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji do roku 2030 - informuje magistrat.

(um), fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Kultura i edukacja2 lipca 202218:43

Z Gruzji do Afryki. Zespoły raciborskiego Źródła w wakacyjnych rozjazdach

Z Gruzji do Afryki. Zespoły raciborskiego Źródła w wakacyjnych rozjazdach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po przerwie wiązanej z pandemią Zespoły Stowarzyszenia Źródło wreszcie mogą skorzystać z zagranicznych zaproszeń i promować Racibórz.

materiał nadesłany/SKZR Źródło
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności2 lipca 202209:03

Opóźnia się rozbudowa raciborskiego skateparku

Opóźnia się rozbudowa raciborskiego skateparku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

200 tys. zł, jakie w zeszłym roku zarezerwowano na rozbudowę skateparku przy Zamkowej, nie pozwoliło na zrealizowanie inwestycji.

red.
Reklama
Aktualności1 lipca 202208:37

Lecisz na wakacje? Nie żartuj w ten sposób!

Lecisz na wakacje? Nie żartuj w ten sposób! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Mandat oraz zakaz wejścia na pokład samolotu to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać autora głupich żartów i nieodpowiedzialnego zachowania się na terenie lotniska.

ŚlOSG
Aktualności1 lipca 202211:22

Wakacyjna weekendowa przygoda z raciborskim grodem

Wakacyjna weekendowa przygoda z raciborskim grodem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wojowie po wielkiej bitwie co prawda opuścili już Racibórz, ale pozostał gród przy Markowickiej, który będzie można zwiedzać w wakacyjne weekendy. O atrakcje zadbali Drengowie znad Górnej Odry.

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.07.2022
1 lipca 202218:55

Nasz Racibórz 01.07.2022

Nasz Racibórz 24.06.2022
1 lipca 202218:52

Nasz Racibórz 24.06.2022

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.