Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 października 201912:10

Zachować pamięć. Odkrywanie polsko-niemieckich relacji

Zachować pamięć. Odkrywanie polsko-niemieckich relacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Zagranica:

Narodowy socjalizm, nazistowski mistycyzm, praca przymusowa czy obozy pracy w Niemczech podczas II Wojny Światowej to tylko niektóre wybrane zagadnienia jakimi zajmowała się młodzież podczas realizacji polsko-niemieckiego projektu. Trudne ale dobrze zaprezentowane tematy stanowiły tło do poznania wspólnej historii krajów, wyciągnięcia wniosków z przeszłości oraz nawiązania przyjaźni i wzmocnienia partnerskich relacji.

Spotkanie odbyło się w ramach współpracy powiatów: raciborskiego i Märkischer, które wspólnie realizują projekt pt. „Wege zur Erinnerung – sind Chancen für die Zukunft”. Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Była to jego pierwsza cześć. Kolejna odbędzie się w listopadzie w Polsce.

W dniach 4-8 października na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii Julia Larysz, Emilia Larysz, Bartłomiej Płaczek i Wiktor Hütter wraz z opiekunem Sybillą Weledą-Krężlewską z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu oraz Amy-Marie Slimok, Johanna Blümel, Isabel Gasparovic i Antonie Pane (Zeppelin-Gymnasium w Lüdenscheid) oraz nauczyciel Thomas Miebach rozpoczęli odkrywanie trudnej, wspólnej polsko-niemieckiej historii. Młodzieży towarzyszyli dziennikarze.

Ze strony polskiej była to Anita Pendziałek z Polsko-Niemieckiej Redakcji Radia Mittendrin oraz Mathis Schneider z biura prasowego powiatu Märkischer Kreis. W projekcie uczestniczyli też pracownicy starostw odpowiedzialni za współpracę zagraniczną w obu partnerskich samorządach, Karolina Kunicka i w zastępstwie - Ulrike Starink.

Podczas pierwszego dnia pobytu uczestnicy, po zapoznaniu się i wspólnym śniadaniu, rozpoczęli warsztaty z kamerą w miejscowym studio filmowo-muzycznym. Po wprowadzeniu teoretycznym i licznych wskazówkach dotyczących realizacji materiałów filmowych, przyszła kolej na naukę obsługi kamer i mikrofonów. Od tego momentu kamery nie opuszczały rąk uczestników. Każda wizyta i spotkanie były przez nich dokumentowe. A każdy uczestnik wcielał się w rolę kamerzysty, dźwiękowca i dziennikarza. Efektem końcowym miał być wspólny film podsumowujący całą wizytę. Na zakończenie dnia, w Gimnazjum Zeppelin odbyły się warsztaty wprowadzające w tematykę projektu po stronie niemieckiej i przygotowujące do kolejnych dni i etapów programu.

W sobotę uczestnicy udali się na wizytę studyjną do zamku Wewelsburg, który w latach 30-tych XX wieku za sprawą Heinricha Himmlera stał się centrum nazistowskiego mistycyzmu. Po zwiedzeniu zamku i pobliskiego obozu koncentracyjnego Niederhagen-Wewelsburg, wizytę podsumowano warsztatami. Zwieńczeniem całego dnia była wspólna kolacja i gra w kręgle.

W niedzielę przyszła pora na zwiedzenie muzeum i terenu dawnego obozu dla jeńców wojennych w Hemer (Stalag VIa) oraz pobliskiego cmentarza. Stamtąd grupa udała się do Dortmundu, by odbyć wizytę studyjną w Steinwache, posterunku policji, obecnie muzeum, który był także więzieniem i miejscem gdzie Gestapo przetrzymywało i torturowało przeciwników reżimu nazistowskiego. Późnym popołudniem uczestnicy zwiedzili stary ratusz w Lüdenscheid, który w 2012 roku stał się miejscem pamięci i ekspozycji poświęconych m.in.: Żydom, kobietom czy osobom niepełnosprawnym w nazistowskiej historii miasta.

Poniedziałek rozpoczął się wizytą w Archiwum Powiatowym w Altenie. Tu zaprezentowano życie dzieci oraz młodzieży w czasach nazistowskich. Po lekcji w archiwum przyszedł czas na montaż filmu. Wszystkie dotychczas nakręcone ujęcia, wywiady i zebrane informacje, godzina po godzinie stawały się elementem produktu końcowego projektu – filmu, do tego doszła ścieżka dźwiękowa i narracja.

Ostatniego dnia przed młodzieżą Gimnazjum Zeppelin odbyła się premiera filmu. Były także opowieści, wrażenia uczestników, pytania publiczności oraz końcowe oklaski. Następnie przyszła pora na ewaluację projektu wśród samych uczestników spotkania, a potem podsumowanie wraz z przedstawicielem powiatu Märkischer. Ostatnim punktem programu była kolacja ze starostą Thomasem Gemke. Tuż po niej i pożegnaniu, grupa polska wyjechała do Raciborza.

Pod koniec listopada nasi niemieccy partnerzy odwiedzą powiat raciborski i miejsca pamięci związane z II Wojną Światową w regionie.








Autor: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.