Życie jest najważniejsze! Defibrylatory dla Raciborza

- Publicznie dostępne defibrylatory są niezwykle istotnym elementem w dążeniu do zmniejszenia śmiertelności osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Edukacja społeczeństwa wraz z zwiększeniem ilości defibrylatorów AED w przestrzeni publicznej zapewni komfort psychiczny pomagającym - przekonują autorzy wniosku do budżetu obywatelskiego 2019. Chcą kupić urządzenia warte ponad 130 tys. zł. O tym czy tak się stanie zdecydują raciborzanie w głosowaniu, które rusza 16 września.
- Przedstawiony projekt - jak czytamy dalej - ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa medycznego raciborzan, szczególnie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK), które jest główną przyczyną śmierci w Europie. 7-10 minut od nagłego zatrzymania serca bez resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) i defibrylacji doprowadza do śmierci! Nagłe, nieoczekiwane zdarzenie, jakim jest NZK jest dużym wyzwaniem dla osób chcących nieść pomoc. Automatyczny defibrylator AED dostępny przy szkole, centrum kultury, basenie, na przystani bądź w innym, ogólnodostępnym miejscu w Raciborzu może pomóc zwiększyć przeżywalność. AED (ang. Automated External Defibrillator) to urządzenie, które analizuje rytm pracy serce poszkodowanego i podejmuje decyzję o tym, czy jest konieczna defibrylacja. Jeśli tak, kieruje impuls elektryczny za pomocą elektrod i tym samym pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca. To urządzenie automatyczne, które może być używane przez osoby nie posiadające wykształcenia medycznego! Defibrylator po uruchomieniu wydaje jasne komendy w języku polskim, wskazując jak należy postępować. Pomaga również postępować, podczas samej reanimacji sugerując odpowiednie tempo wykonywania uścisków. Defibrylator AED znajdujący się w bliskim otoczeniu zwiększa szansę na przeżycie osoby z NZK z 2% aż do 75%. Proponowany defibrylator AED posiada elektrody dostosowane do osób dorosłych oraz dzieci. W projekcie oprócz defibrylatorów AED i szafek zabezpieczających, ujęte zostały zasilacze do szafek, ogólnodostępne szkolenia z obsługi defibrylatora AED (RKO+AED), montaż aparatów, jak również zestawy tablic informacyjnych. Realizacja projektu zwiększy poziom bezpieczeństwa mieszkańców Raciborza i podniesie świadomość lokalnego społeczeństwa. Wspólnie możemy zapobiec wielu tragediom! Staniemy się przykładem wzorcowego miasta, które nie boi się pomagać!
Jako lokalizacje wskazano: ZSP nr 1, 2, 3 i 4, SP 3, 13,15 i 18, RCK, RCI, Rafako Arena, basen Obora, przystań nad Odrą, Schronisko Arka N, Dom dla matek z dziećmi Maja. Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu (wymiana elektrod, wymiana baterii podtrzymującej) to 15 000 zł co 5 lat.
red.
Wszystko o budżecie obywatelskim [tutaj]
Komentarze (0)
Dodaj komentarz