Koperski i Wielicki gwiazdami tegorocznych wiatraków

Już ostatnie dni dzielą nas od 15. edycji Wiatraków organizowanych przez grupę „Rosynant”. Wśród gości festiwalu znajdą się oryginalni i wyjątkowi ludzie, często bardzo znani: wybitni wspinacze, himalaiści, odkrywcy i fotografowie. Ludzie, których opowieści, slajdy i filmy mówią nie tylko o dalekich krainach, ale i o sile ducha, woli walki, chęci odkrywania i zdobywania... Słowem: o życiu i wielkości człowieka... Tak jest i w tym roku.
Wśród wybitnych osobowości, którzy zagoszczą w tym roku na festiwalu można wymienić dwóch głównych prelegentów: Romuald Koperski oraz Krzysztof Wielicki
Romuald Koperski
Podróżnik, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych jej terenach. Pilot samolotowy I klasy, pisarz, dziennikarz reportażysta, fotograf, nurek oraz zawodowy muzyk pianista. Rekordzista Guinnessa. Prowadzi Fundację działalnością dobroczynną m.in. na rzecz rodaków zamieszkujących Syberię, a także działania na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego na Wschodzie. Pomysłodawca oraz organizator trzech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia”, w tym trwającego 39 dni najdłuższego i najtrudniejszego rajdu samochodowego na świecie – ”Transsyberia Gigant 2004” Atlantyk – Pacyfik – Atlantyk, liczącego 30.000 km. Samotny spływ gumowym pontonem najdłuższą syberyjską rzeką Lena od źródeł w górach bajkalskich do Morza Arktycznego (4.500km), W 2002 r. zorganizował zakończoną sukcesem zimowa wyprawę do Jakucji w poszukiwaniu grobu Jana Czerskiego. Pomysłodawca oraz kierownik najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej, z Przylądka Roca w Portugalii przez Syberie, na dalekie krańce Czukotki Jako muzyk w styczniu 2010 r., wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, trwający 103 godziny i 8 sekund. 10 marca 2010 r.
Krzysztof Jerzy Wielicki
Polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. 17 lutego 1980 roku jako członek narodowej wyprawy na Mount Everest pod kierownictwem Andrzeja Zawady, wspólnie z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Krzysztof Wielicki oprócz Mount Everestu jest jeszcze pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse. Wyróżnienia: tytuł „Giganta”, Nagroda Explorer podczas Explorers Festival w Łodzi, Lowell Thomas Award (wyróżniony jako jedyny Polak), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (za wybitne zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, za popularyzowanie sportu wspinaczkowego), Super Kolos (2006, za całokształt osiągnięć wspinaczkowych i eksploracyjnych w górach wysokich), Medal okolicznościowy Politechniki Wrocławskiej. 9 czerwca 2017 Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła nazwę dla jednej z planetoid pasa głównego odkrytej przez V.S. Cassulliego (173094) Wielicki.
Zarezerwuj swój czas na niesamowite historie wyjątkowych osób i odbądź fotograficzną podróż w malownicze miejsca.
Pełny program festiwalu znajduje się na www.wiatraki.rosynant.pl a także tutaj (w formie pdf)
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.