Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 kwietnia 201812:28

PK nie wróci do starego rozkładu jazdy. Prezes Mucha pozostaje na stanowisku

PK nie wróci do starego rozkładu jazdy. Prezes Mucha pozostaje na stanowisku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Nie zgodzę się z tym, że obecny rozkład się nie przyjął. Wprowadziliśmy poprawki, które spełniają większość zgłoszonych przez mieszkańców postulatów. Po pierwszej fali krytyki zastanawialiśmy się, czy nie wrócić do starego rozkładu, ale już o tym nie myślimy - przyznał na dzisiejszej konferencji prasowej prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego, Stanisław Mucha, który wbrew pogłoskom nie zamierza rezygnować ze stanowiska.

Prezes Mucha nie krył, że przekonano go o pozostaniu w fotelu szefa PK. - Mam wokół siebie samych przyjaciół, to po co mam odchodzić? - powiedział z uśmiechem dziennikarzom. Zapowiedział, że w pierwszej połowie maja należy spodziewać się jeszcze jednej korekty rozkładu jazdy. - Zgodnie z tym co podpowiadają nam mieszkańcy. Chcemy w szczególności poprawić komunikację na Ocicach poprzez kursowanie linii 1 w pętli przez centrum dzielnicy, a także przywrócić linię 3 na trasie Płonia - Ocice - wymienił. Dodał że na dziś realne do spełnienia oczekiwania raciborzan mieszczą się na jednej stronie. 

Szef Przedsiębiorstwa Komunalnego nie kryje, że nie spodziewał się aż tak trudnego wyzwania. Ocenił, że komunikacja w Raciborzu pełni specyficzną funkcję. - Nie znajdziemy w Polsce drugiego miasta, w którym co kilkaset metrów jest przystanek. Autobus rozpędza się i hamuje. Struktura samego miasta znacząco ogranicza nasze działania, mamy mały margines w ustalaniu tras i linii - wyjaśnił Stanisław Mucha. Zdaniem prezesa przez lata komunikacją miejską interesowała się przede wszystkim miejska spółka. - Zaskoczyło nas to, że jak ruszyliśmy lawinę zmian, komunikacja stała się głównym tematem w Raciborzu - stwierdził.

PK myśli ponadto o likwidacji biletu godzinnego. Koncepcja pozostaje na razie jednak w sferze wstępnych założeń. Bilet mógłby zostać wycofany ze sprzedaży najwcześniej wraz z wprowadzeniem korekt w rozkładzie.

(wk)


Poniżej oficjalny komunikat zarządu PK Sp. z o.o. w Raciborzu z dnia 18 kwietnia 2018 roku

W porozumieniu z Gminą Racibórz w pierwszej połowie maja wprowadzimy kolejną korektę rozkładu jazdy, która jest odpowiedzią na uwagi i postulaty Naszych Pasażerów.

Wprowadzona 7 kwietnia br. korekta nowego systemu komunikacji miejskiej spełniła w znacznej części oczekiwania mieszkańców i rozwiązała większość kluczowych problemów. Jednak w niektórych elementach spowodowała pogorszenie warunków podróżowania, co na bieżąco zgłaszają Nasi Pasażerowie. W przygotowanej korekcie postanowiliśmy zatem rozwiązać te najpilniejsze problemy. Zaplanowane zmiany nie będą znaczące i będą polegały na:

1. Poprawie komunikacji w dzielnicy Ocice, poprzez kursowanie linii 1 w pętli, przez centrum Ocic oraz przywrócenie linii 3 na trasie Płonia – Ocice
2. Korekcie przebiegu trasy linii A z przystankami na ul. Nowej i pod basztą miejską.
3. Korekcie godzin odjazdów autobusów (lepsze dostosowanie do zajęć szkolnych, godzin pracy oraz korelacji możliwych przesiadek).
4. Ujednoliceniu numeracji linii tak, by nie budziła wątpliwości.

W planie mamy także przygotowanie letniego rozkładu jazdy. Rozkład uwzględniał będzie przerwę w zajęciach szkolnych oraz usprawniał komunikację z miejscami wypoczynku raciborzan w tym okresie.

Planując i wprowadzając zmiany w komunikacji miejskiej mieliśmy świadomość, że problem,  z którym przyszło nam się zmierzyć jest bardzo trudny. W ramach konsultacji społecznych zebraliśmy bardzo dużo opinii dzięki którym przygotowano kilka wariantów rozwiązań. Życie pokazało jednak, że nie do końca prawidłowo zidentyfikowano rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Wprowadzenie systemu w życie pozwoliło na określenie faktycznych potrzeb, co daje nadzieję na właściwe dostosowywanie rozkładu jazdy.  Przygotowana, druga korekta jest więc kolejnym etapem udoskonalania nowego systemu. Trzeba podkreślić, że wszystkie prace zostały wykonane silami własnymi PK, bez wspierania się firmami zewnętrznymi. Tylko dlatego sumaryczny koszt całej operacji nie jest zbyt wysoki.

Po raz kolejny wypada podziękować Naszym Pasażerom, urzędnikom, kierowcom oraz wielu innym osobom za zaangażowanie we współtworzeniu nowego systemu komunikacji miejskiej. Dziękujemy za wszystkie uwagi, bo każda z nich powiększała wiedzę o rzeczywistym ruchu pasażerów. Nie wszystkie udało się spełnić, za co serdecznie przepraszamy.  Nie ulega wątpliwości, że  jest to trudny i stresujący czas, dlatego prosimy o cierpliwość, wyrozumiałość i wzajemny szacunek.

Wierzymy, że efektem tych działań będzie lepsza i nowocześniejsza komunikacja miejska.

Autor: (wk), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 czerwca 202619:53

Wręczono Stypendia im. Tadeusza Ekierta. Wsparcie otrzyma 30 uczniów raciborskich szkół

Wręczono Stypendia im. Tadeusza Ekierta. Wsparcie otrzyma 30 uczniów raciborskich szkół - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat.prasowy / fot. Magda Kura/Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu, RIG.
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 czerwca 202622:39

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Weekend pełen sportowych emocji za nami. Jedni cieszyli się z wygranych, inni musieli przełknąć gorzką pigułkę porażki. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh), fot. Oskar Tomeczek
Reklama
Sport13 czerwca 202609:47

Breaking Graffiti i Muzyka vol. 5 z bboy MACHINE

Breaking Graffiti i Muzyka vol. 5 z bboy MACHINE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 czerwca 202621:54

Nędza skuteczna i bezlitosna. Pewny wynik w starciu z Płomieniem [FOTO]

Nędza skuteczna i bezlitosna. Pewny wynik w starciu z Płomieniem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Cztery gole, czyste konto i pełna kontrola nad przebiegiem spotkania - tak w skrócie można podsumować sobotni (13.06) mecz LKS 1908 Nędza z Płomieniem Połomia. Choć sytuacja obu zespołów w tabeli klasy okręgowej była już przed tym starciem klarowna, zawodnicy obu stron stworzyli dynamiczne widowisko. Przed pierwszym gwizdkiem gospodarze byli już pewni utrzymania, zajmując 12. miejsce, z kolei przedostatnia Połomia straciła szanse na pozostanie w lidze. Mimo braku bezpośredniej presji wynikowej, żadna z drużyn nie zamierzała odpuszczać.

Oskar Tomeczek
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Nasz Racibórz 22.05.2026
21 maja 202617:30

Nasz Racibórz 22.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.