Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 marca 201812:45

Wystawa o Cichociemnych już od 27 marca na Zamku Piastowskim

Wystawa o Cichociemnych już od 27 marca na Zamku Piastowskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Od 27 marca na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu będzie można oglądać nową wystawę plenerową poświęconą Cichociemnym aresztowanym przez Sowietów i zesłanym na Wschód pt. „Cichociemni zesłani na Wschód”.

Wystawa przyjechała do Raciborza w ramach uroczystości związanych z 75-tą rocznicą zrzutu Cichociemnych z ekipy Cellar, poświęcenia i wręczenia sztandaru dyrektorowi Branżowej Szkoły I Stopnia nr 5 Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu oraz odsłonięcia pomnika poświęconego por. cc Eugeniuszowi Chylińskiemu, pozostałym spadochroniarzom PSZ oraz wszystkim żołnierzom SZP-ZWZ-AK walczącym o wolność Ojczyzny w latach 1939-1945. Porucznik Chyliński był jednym z owych Cichociemnych zesłanych na wschód.

Wystawa to efekt projektu „Cichociemni aresztowani przez Sowietów i zesłani na Wschód”, nad którym prace rozpoczęły się na początku 2017 roku. Pomysłodawcą projektu jest prof. Krzysztof Heyke, znany artysta fotografik, syn Cichociemnego por. Jana Heykego, który został zaprzysiężony na rotę Armii Krajowej i przeszkolony, lecz nie zrzucony do Kraju. Listę 95 Cichociemnych aresztowanych przez Sowietów i zesłanych na Wschód przygotowała Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w oparciu o „Słownik biograficzny cichociemnych” dr Krzysztofa Tochmana, wywiady z rodzinami Cichociemnych oraz materiały przez nie dostarczone i wstępny przegląd dokumentów w Ośrodku KARTA. Wsparcia merytorycznego udzieliła dr hab. Anna Zapalec.

W połowie lipca ubiegłego roku prof. Krzysztof Heyke odbył podróż do Workuty i tam zbierał materiały oraz wykonywał zdjęcia miejsc związanych z więzieniem Polaków, żołnierzy gen. Andersa w łagrach na „nieludzkiej ziemi”. Odbył też podróż do Kołymy, by dotrzeć do łagrów oraz miejsc, gdzie w „białym krematorium” niewolniczo pracowali i więzieni byli Polacy. Udostępnił także zdjęcia, które wykonał w Kazachstanie.

Profesor Krzysztof Heyke u rodził się w 1962 r. w Warszawie. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, Instytutu Fotografii Artystycznej w Pradze (dyplom 1990r.) oraz Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi (dyplom 1991r.). Na zaproszenie Wojciecha J. Hasa, ówczesnego rektora uczelni, od roku 1992 r. prowadzi zajęcia z fotografii na Wydziale Operatorskim i Wydziale Reżyserii macierzystej PWSFTViT. Swoje prace prezentował na ponad 100 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jest autorem fotografii do kilkunastu albumów. Są to m.in.: „Polska romantyczna” (siedmiokrotnie nagradzany w konkursach na najpiękniejszą książkę); „Kazimierz Dolny: znany i nieznany”; „Tam, gdzie lwowskie śpią orlęta”; „Polska. Duch Ziemi”; „Mazury – obrazy nostalgii”, „Cmentarz Łyczakowski”; „Cmentarz na Rossie: od świtu do zmierzchu”; „Katedra lwowska obrządku łacińskiego”; „Świątynie Kresów”; „Ludzie Kresów”; „Kresy. Zapomniana ojczyna”; „Rękopis znaleziony w Paryżu. Wspomnienia Stanisława Morawskiego o Marii Szymanowskiej”; „Melancholia i poznanie. Autobiografie Elizy Orzeszkowej”.

Profesor Heyke to pomysłodawca i autor jedynej w Polsce publikacji albumowej, ukazującej kulisy władzy „Premier w czerni i bieli” (dokumentacja ostatniego okresu rządów Jerzego Buzka). To także autor rozdziału poświęconego Polsce, który jest częścią prestiżowej publikacji „Ludy świata”. Jeden z bohaterów książki „W obiektywie. Mistrzowie polskiej fotografii”. Współpracował z magazynem „National Geographic”, jest także współautorem serii wydawniczych magazynu „National Geographic”– „Między piekłem a niebem”, „Świat na talerzu”, „Na końcu świata”. Uczestnik i dokumentalista wypraw wysokogórskich m.in. w Himalaje, na Alaskę, Syberię, Kaukaz, Kilimandżaro, Aconcagua… Od kilkunastu lat podróżuje po dawnych Kresach Rzeczypospolitej Polskiej oraz Syberii, rejestrując aparatem życie i ślady aktywności Polaków, a także ich potomków. Jego fotografie znajdują się w zbiorach muzeów i kolekcjach prywatnych.

- Wystawa, którą będzie można oglądać w dawnej siedzibie Piastów opracowana została także na podstawie materiałów zebranych przez Fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Dotychczas eksponowana była m. in. w Warszawie, Górze Kalwarii, Krakowie i Brzegu Dolnym. Sponsorem wystawy jest PZU - mówi Andrzej Tomczyk, Dyrektor Szkół Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu, który jest autorem biografii poświęconej por. Eugeniuszowi Chylińskiemu, cichociemnemu, który po wojnie zamieszkał w naszym powiecie, a spoczął w Raciborzu. Już w marcu ukaże się biografia por. „Freza”, autorstwa dyrektora Andrzeja Tomczyka.

- Na zwiedzanie wystawy zapraszamy codziennie w godzinach otwarcia Punktu Informacji Turystycznej. Do końca marca od poniedziałku do piątku od 9 do 16 a w soboty i niedziele w godzinach od 10 do 18. Zaś od 1 kwietnia wystawę będzie można oglądać codziennie od 10 do 18 - zachęca dyrektor Mariola Jakacka.

Autor: Agencja Zamek, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności4 maja 202421:23

Tragiczny wypadek w rejonie Bohumina [WIDEO]

Tragiczny wypadek w rejonie Bohumina [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedna osoba zginęła dziś, 04.05., na autostradzie D1 w Czechach, tuż przed granicą z Polską w rejonie Bohumina. Do zdarzenia doszło około godz. 8.35. Objazdy skierowano na DK 78 przez Chałupki i Zabełków. Spowodowało to ogromne korki.

red., fot. HZS Moravskoslezského kraje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 maja 202413:32

Cyprzanowska OSP świętuje 140-lecie. Na urodziny dostała nowy wóz bojowy

Cyprzanowska OSP świętuje 140-lecie. Na urodziny dostała nowy wóz bojowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W 2015 r. strażacy z Cyprzanowa świętowali 110-lecie, a dziś, po dziewięciu latach, 140-lecie. Stało się tak dzięki odkryciu dh. Brunona Stojera. Dotarł do dokumentu przesuwającego pierwszą wzmiankę o strażakach we wsi na 1884 r.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Sport4 maja 202423:33

Unia wróciła na Srebrną. Derbowa potyczka trzymała w napięciu [FOTO]

Unia wróciła na Srebrną. Derbowa potyczka trzymała w napięciu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Sporo kibiców mogło dziś, 04.05., podziwiać w akcji ekipy Unii Racibórz i LKS Krzyżanowice na odnowionym obiekcie przy ulicy Srebrnej. Raciborzanie rozegrali na tym obiekcie pierwszy mecz po prawie 960 dniach rozbratu z własnym boiskiem.

(greh)
Reklama
Aktualności5 maja 202409:46

Stuprocentowy awans do Mistrzostw Polski

Stuprocentowy awans do Mistrzostw Polski - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Sport5 maja 202419:19

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Weekend nie poskąpił piłkarskich emocji. Postarali się o nie piłkarze od III ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Sport4 maja 202409:33

Piłkarska majówka w Bojanowie [FOTO]

Piłkarska majówka w Bojanowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Nina Perek
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.