Historia Raciborza zapisana w fotografii

Niektórych raciborskich ulic, jako mało reprezentatywnych, nie znajdziemy na pocztówkach. Ich widoki zachowały się natomiast na zdjęciach. Tu pokazujemy jedno z takich miejsc - na archiwalnych i współczesnym ujęciu z komentarzem Pawła Newerli.
Zdjęcie pokazuje ulicę Młyńską, od skrzyżowania z Mickiewicza (dawniej Dworcowa i Adolfa Hitlera) w kierunku Zborowej. W narożu ze sklepem E. Janety było dawniej wejście do raciborskiego oddziału Deutsche Banku. - Z południowego naroża Rynku w kierunku wschodnim wychodzi ulica Mickiewicza, prowadząca do dworca kolejowego. Bardzo często zmieniano jej nazwę - pisze Paweł Newerla w ksiązce "Dzieje Raciborza i jego dzielnic" (Wyd. WAW 2008). - Odcinek od Rynku do ulicy Młyńskiej był nazywany Domstraße, a więc ulica Katedralna albo Kapitulna czy Kolegiacka. Najwłaściwsze wydaje się jednak przyjęcie nazwy Kapitulna. Nazwa ta wiązała się z przeniesieniem w 1416 roku z kaplicy zamkowej do kościoła farnego kapituły kolegiackiej. Wcześniej można było spotkać nazwę Pfarrgasse, czyli Farna. Nazywana była także Pańską (Herrengasse), co zresztą wiąże się z kapitułą, gdyż mieszkali tu panowie kanonicy (Kollegiatstiftsherren, Domherren).
Wspomnijmy, iż odcinek ulicy Mickiewicza od Młyńskiej do Zborowej, wraz z przyległymi terenami, stanowił plac Zborowy (Zborplatz). Nazwa wzięła się od protestanckiego domu modlitwy, zwanego zborem, który tu niegdyś stał. Plac sięgał do murów miejskich przebiegających za wlotem ulicy Zborowej. Fragmenty tego muru zachowały się przy skwerku na rogu z Podwalem. Mury miejskie w pobliżu placu Zborowego wyburzono, aby stworzyć dogodną drogę do dworca kolejowego. Wówczas dalszy odcinek ulicy, od skrzyżowania z Drzymały i Podwalem do placu Dworcowego, w 1846 roku nazwano Dworcową (Bahnhofstraße). Po pewnym czasie całej ulicy, od placu Dworcowego do Rynku, nadano nazwę Dworcowa.
W latach 30. XX wieku zmieniono nazwę wielu ulicom Raciborza. Dotyczyło to również ulic Niederzborstraße (Zborowa Dolna) i Oberzborstraße (Zborowa Górna), które ze względu na słowiańskie brzmienie przemianowano na Niedertorstraße i Obertorstraße (Bramy Dolnej i Bramy Górnej). Nie było istotne, iż ani w tym miejscu, ani zresztą w żadnym innym nie było nigdy bramy dolnej ani górnej. Trzeba jednak przyznać, że w ten prosty sposób zdołano zgermanizować nazwy. Niedertorstraße to dzisiaj ulica Młyńska – też nie wiadomo dlaczego, ponieważ nigdy nie było tam żadnego młyna. Obertorstraße nazywa się obecnie ulicą Zborową. Cała ulica od dworca do Rynku otrzymała nazwę Adolf-Hitler-Straße. W roku 1945 przywrócono dawną nazwę Dworcowa, a obecnie upamiętnia polskiego poetę Adama Mickiewicza.
Pierwsze zdjęcie w galerii pochodzi ze strony fotopolska.eu
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany