Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 lipca 201709:10

Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji potrzebnej do przebudowy placu Długosza. Konserwator zabytków zalecił likwidację parkingów

Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji potrzebnej do przebudowy placu Długosza. Konserwator zabytków zalecił likwidację parkingów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne powinny być opracowane w oparciu o koncepcję przedstawioną w pracy konkursowej na „Nadanie nowej funkcji społecznej zdegradowanej przestrzeni centrum Miasta Racibórz”, nagrodzonej przez komisję II nagrodą. Ich realizacja nie może kosztować więcej jak 6,5 mln zł brutto. 

Wyeksponowanie, w tym iluminacja rzeźby św. Jana Nepomucena, docelowa likwidacja parkingów, jednolity charakter elementów małej architektury, konieczność wtórnego wykorzystania znalezionej podczas prac oryginalnej kostki granitowej, nasadzenia szlachetnymi gatunkami drzew liściastych - takie wytyczne sformułował dla projektanta Śląski Konserwator Zabytków w Katowicach. Plac Długosza, dawniej dwa place - św. Marcelego i Nowy Targ, znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej.

Dokumentacja powinna nawiązywać do pracy Anny Otlik i Michała Głąba, która zdobyła drugie, najwyższe miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej rozbudowy istniejącego budynku oraz aranżacji terenu wokół budynku na placu Długosza w ramach zadania pod nazwą "Nadanie nowej funkcji społecznej zdegradowanej przestrzeni centrum Miasta Racibórz". Firma, która wygra przetarg, najpierw będzie musiała przedstawić dwie koncepcje, a następnie, na podstawie wybranej przez urzędników, opracować dokumentację.

W ramach realizacji projektu, jak czytamy w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, w miejscu istniejącego budynku starej stacji paliw należy zaprojektować rozbudowę, ewentualnie nadbudowę obiektu budowlanego, dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, pozbawionego barier architektonicznych oraz tak zaprojektowanego, aby umiejscowić w nim:
- publiczną toaletę;
- pralnię – pomieszczenie z miejscem dla 6 pralek i 6 suszarek profesjonalnych (min 4 szt.) z wydzielonym miejscem do siedzenia;
- kawiarenkę internetową – pomieszczenie, w którym winno znaleźć się miejsca na cztery stoliki 4-osobowe oraz część dla obsługi lokalu z zapleczem socjalnym;
- salę ogólnodostępną na potrzeby warsztatowe o powierzchni około 60 m² dla 30 osób,
- pomieszczenia biurowe dla projektu Raciborskiego Banku Usług Sąsiedzkich RBUS z zapleczem socjalnym.

Teren wokół budynku należy tak zagospodarować, by kawiarnia mogła funkcjonować również w formie ogródka letniego.

Mając na uwadze aktywizację zawodową oraz społeczną mieszkańców Raciborza, w tym osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, planuje się założenie w projektowanym budynku spółdzielni socjalnej jako jednego z podmiotów ekonomii społecznej. Obsługiwałaby ona RBUS – Raciborski Bank Usług Sąsiedzkich, w ramach którego każdy z mieszkańców będzie mógł oferować swoje usługi w drodze wymiany usług (usługa za usługę, bez opłaty).

W celu zapewnienia dojazdu do budynku i możliwości zaparkowania samochodów w pobliżu należy zaprojektować remont nawierzchni placu Długosza. Planuje się także renowację przylegających do placu skwerów oraz obiektów małej architektury i oświetlenia, tak aby całość tworzyła wspólną przestrzeń. Plac należy podzielić na strefy funkcjonalne, umożliwiające organizację festynów, imprez okolicznościowych, pikników rodzinnych itp.

Scena usytuowana na placu Długosza nadaje się do rozbiórki. Obiekt ten jest mocno wyeksploatowany. W miejscu tym należy wyznaczyć teren pod mobilną scenę estradową o wymiarach około 12 m x 10 m. Dodatkowo należy zapewnić miejsce obok sceny na zaplecze sceniczne przeznaczone do wykorzystania podczas organizacji imprez na rozlokowanie namiotów i kontenerów. Aranżacja terenu placu Długosza powinna uwzględnić możliwość przeprowadzania tam imprez masowych. Dla obsługi sprzętu nagłaśniającego i oświetleniowego należy zaprojektować zasilanie energetyczne o mocy 150-200 kW usytuowane w odległości ok. 10 m od planowanego miejsca lokalizacji sceny. W opracowaniu należy również uwzględnić ul. Basztową, rozwiązaniami architektonicznymi nawiązującymi do ul. Nowej.

opr. w

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Pliki do pobrania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 marca 202611:57

25 bohaterów uhonorowanych. Akcja krwiodawstwa z zielonym akcentem w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

25 bohaterów uhonorowanych. Akcja krwiodawstwa z zielonym akcentem w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W środę, 25 marca od wczesnych godzin porannych Urban Lab w Raciborzu wypełnił się mieszkańcami gotowymi nieść pomoc innym. Wszystko za sprawą wspólnej inicjatywy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Lasów Państwowych, która połączyła ideę ratowania życia z troską o środowisko naturalne.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.03.2026
19 marca 202623:37

Nasz Racibórz 20.03.2026

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Nasz Racibórz 27.02.2026
26 lutego 202618:56

Nasz Racibórz 27.02.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.