Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 kwietnia 201610:05

Jaką wodę pijemy w Raciborzu i sąsiednich gminach - najnowszy raport!

Jaką wodę pijemy w Raciborzu i sąsiednich gminach - najnowszy raport! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

- Pod względem składu chemicznego cały obszar powiatu raciborskiego cechuje się naturalnie niskim poziomem magnezu, stężenie magnezu w wodzie wodociągowej jest na ogół niższe od zalecanego ze względów zdrowotnych. Fakt ten jednak nie pociąga za sobą konieczności uzupełniania tego pierwiastka w procesach technologicznych - informuje Sanepid. Sprawdź dane na temat wody w twojej gminie!

W roku 2015 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu prowadziła monitoring jakości sanitarnej wody. Wszyscy przedsiębiorcy wodociągowi również przeprowadzali badania monitorujące jakość wody w ramach swojej kontroli wewnętrznej. Wyniki badań oceniane były przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Raciborzu i podawane do publicznej wiadomości na stronie internetowej PSSE. 

W powiecie raciborskim wytypowano ok. 60 punktów monitoringowych. Zarówno zakres badań jak i częstotliwość poboru wody w tych punktach była różna. Przeprowadzono łącznie 69 kontroli jakości wody wodociągowej obejmujących 151 badań. Podczas kontroli nie stwierdzono przypadków zanieczyszczenia mikrobiologicznego wody, pod względem mikrobiologicznym woda była bezpieczna dla zdrowia. Jedynie wyłączone z użytku pozostawało "Źródełko" przy Kościele Pątniczym w Pietrowicach Wielkich, ponieważ jeszcze w roku 2014 stwierdzono w nim zanieczyszczenie mikrobiologiczne. 

Pod względem składu chemicznego cały obszar powiatu raciborskiego cechuje się naturalnie niskim poziomem magnezu, stężenie magnezu w wodzie wodociągowej jest na ogół niższe od zalecanego ze względów zdrowotnych. Fakt ten jednak nie pociąga za sobą konieczności uzupełniania tego pierwiastka w procesach technologicznych. 
Pod względem fizykochemicznym jakość wody mogła okresowo odbiegać od normy w miejscowościach Kobyla i Łańce a także w gminach Krzanowice i Krzyżanowice. 
Jakość wody w poszczególnych gminach powiatu raciborskiego była następująca: 

Racibórz 
Zaopatrywane jest w wodę z trzech ujęć: ujęcia Strzybnik, ujęcia przy ul. Gamowskiej oraz ujęcia przy ul. Bogumińskiej. Wodociąg raciborski jest wodociągiem obszarowo największym w powiecie. Woda w tym wodociągu nie jest poddawana procesom dezynfekcji, dlatego zdaniem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Raciborzu powinna być w sposób szczególny monitorowana. W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu zaleca w tym przypadku ciągłe monitorowanie jakości mikrobiologicznej wody na etapie produkcji, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Większego nadzoru w takim przypadku wymaga również przesył wody, tym bardziej że Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu prowadzi kampanię zachęcającą do picia wody prosto z kranu, a w szkołach w mieście instalowane są już tzw. poidełka. 

W 2015 r. wszystkie zbadane próbki wody spełniały wymagania rozporządzenia. Punktem publicznego czerpania wody w Raciborzu jest kran zainstalowany w przy Skwerze Kresowian. PSSE przebadała wodę w tym punkcie i woda nadawała się do spożycia. W roku 2015 do PSSE wpłynęła jedna interwencja dotyczącą jakości wody do spożycia. Dotyczyła ona pogorszonej jakości wody na końcówce sieci wodociągowej przy ul. Chudoby. ZWiK Sp. z o.o. bezzwłocznie podjął działania naprawcze, końcówka sieci została przepłukana. 

Gmina Krzanowice 
Zaopatrywana jest przez wodociąg z ujęciami i Stacją Uzdatniania Wody w Borucinie. Jest to drugi wodociąg pod względem produkcji wody w powiecie. Z wodociągu korzystają mieszkańcy miejscowości Krzanowice, Borucin, Bojanów, Wojnowice i Pietraszyn. Od roku 2013 wodociąg ten dostarczał wodę o zmiennej, często odbiegającej od normy jakości wody (woda mętna, ze zwiększoną ilością związków żelaza i manganu). Powodem takiej sytuacji była niewydolność procesów uzdatniania wody na stacji w Borucinie. Zakład Gospodarki Komunalnej podjął działania naprawcze a Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu udzielił zgody na podawanie do sieci wody o pogorszonym składzie do dnia ich wykonania, nie później jednak niż do 30.06.2016. Zakład Gospodarki Komunalnej w Krzanowicach oficjalnie nie poinformował PPIS, że działania naprawcze zakończono, jednak z badań wynika, że woda w sieci tego wodociągu obecnie spełnia już wymagania. Badania będą kontynuowane. 

Gmina Krzyżanowice 
Zaopatrywana jest przez wodociąg z ujęciami i Stacją Uzdatniania Wody w Borucinie (gmina Krzanowice). Nieznaczne ilości wody pompowane są okresowo ze stacji uzdatniania wody w Rudyszwałdzie, która głównie pełni rolę stacji rezerwowej. W 2015 roku w dwóch badaniach otrzymano wynik wskazujący na nieznaczne przekroczenie dopuszczalnych wartości manganu, jednak na takie przekroczenia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu wydał zgodę analogiczną do zgody wydanej dla gminy Krzanowice. Badania będą kontynuowane. Ponadto pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu jest jakość wody "źródlanej" w parku w Tworkowie. Jakość ta nieznacznie odbiega od norm przyjętych dla wody wodociągowej, lecz spożywanie jej nie stanowi ryzyka zdrowotnego. Woda cechuje się niskim odczynem pH oraz nieznacznie podwyższoną zawartością niklu. 

Gmina Nędza 
Posiada na swoim terenie jeden własny wodociąg z ujęciami w Nędzy i w Babicach. Wodociąg zaopatruje wszystkie miejscowości gminy czyli: Nędza, Babice, Górki Śląskie, Szymocice, Zawada Książęca, Łęg i Ciechowice. W roku 2015 wszystkie zbadane próbki wody spełniały wymagania rozporządzenia. Wodę w wodociągu Nędza w roku 2015 oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi. 

Gmina Rudnik 
Posiada na swoim terenie jeden własny wodociąg z ujęciami w Rudniku. Wszyscy mieszkańcy gminy (Rudnik, Strzybnik, Ponięcice, Czerwięcice, Szonowice, Jastrzębie, Łubowice, Grzegorzowice, Sławików, Lasaki, Gamów, Sławienko, Modzurów) oraz Racibórz ul. Kwiatowa zaopatrywani są w wodę z tego wodociągu. Wszystkie zbadane próbki wody w 2015 roku spełniały wymagania rozporządzenia. Wodę oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi. 

Gmina Kuźnia Raciborska 
Posiada w obszarze swojego działania dwa wodociągi: wodociąg "Kuźnia Raciborska" który zaopatruje miejscowości Kuźnia Raciborska, Siedliska, Turze, Budziska i Rudę i wodociąg "Ruda Kozielska", który zaopatruje miejscowości Rudy, Rudę Kozielską i Jankowice. Wszystkie zbadane próbki wody w 2015 roku spełniały wymagania rozporządzenia. Wodę oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi. Ze względu na ograniczone zasoby wody oraz ich skład istnieje potrzeba realizacji planowanej od lat inwestycji polegającej na podłączeniu wodociągu do ujęcia w Solarni. 

Gmina Pietrowice Wielkie 
Mieszkańcy zaopatrywani są przez trzy wodociągi. Są to wodociąg "Maków", który zaopatruje miejscowości Pietrowice Wielkie, Cyprzanów, Lekartów, Kornice, Żerdziny, Pawłów i Gródczanki, wodociąg "Amandów", który zaopatruje w wodę miejscowości Amandów, Krowiarki i Maków oraz wodociąg Samborowice, zaopatrujący Samborowice. Wszystkie zbadane próbki wody w 2015 roku spełniały wymagania rozporządzenia . Wodę oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi.
 
Gmina Kornowac 
Gmina nie posiada własnych ujęć wodociągowych. Woda do spożycia w całości pochodzi z zakupu. Zaopatrzeniem ludności w wodę na terenie gminy zajmują się trzy przedsiębiorstwa wodociągowe, mieszkańcy zaopatrywani są przez trzy wodociągi: wodociąg "Rzuchów", który zaopatruje miejscowość Rzuchów, woda w tym wodociągu dostarczana jest przez GPWiK Sp. z o.o. z Wodzisławia Śl., wodociąg Pogrzebień-Kornowac, który zaopatruje miejscowości Pogrzebień i Kornowac, wodę w tym wodociągu dostarcza Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Raciborzu i wodociąg "Kobyla-Łańce", który zaopatruje miejscowości Kobyla i Łańce a wodę dostarcza Spółka Wodna Kobyla-Łańce obecnie w likwidacji. Wszystkie zbadane próbki wody w 2015 roku spełniały wymagania rozporządzenia lub nieznacznie odbiegały od wymagań. Nie oznacza to jednak, że jakość wody w całym obszarze zaopatrzenia w wodę przez okres całego roku była prawidłowa. Nadal bowiem nie funkcjonuje w sposób prawidłowy Stacja Uzdatniania Wody w Dzimierzu która zaopatruje wsi Kobyla i Łańce. Problem zaopatrzenia w wodę wsi Kobyla i Łańce niejednokrotnie był przedstawiany przez PPIS w kontaktach z gminą. Zdaniem PSSE należałoby stworzyć możliwość zaopatrywania tych wsi z alternatywnego źródła zaopatrzenia. Do PSSE w Raciborzu wpłynęła jedna interwencja dotycząca jakości wody. Sprawa dotyczyła miejscowości Łańce zasilanej ze Stacji Uzdatniania w Dzimierzu, która jak opisano powyżej produkuje wodę o pogorszonej jakości. Pozostają wyłączone z użytkowania: linia przesyłowa zasilająca Pogrzebień przez przepompownię "Zbytki" oraz zbiornik wody czystej w Pogrzebieniu. Istnieje potrzeba podjęcia decyzji przez właściciela tj. gminę Kornowac o dalszych losach tych obiektów. 

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.05.2025
15 maja 202521:18

Nasz Racibórz 16.05.2025

Nasz Racibórz 09.05.2025
11 maja 202511:00

Nasz Racibórz 09.05.2025

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.