Żydzi z Otwocka w Raciborzu

Trzy razy bisował zespół In Trio, którego koncert muzyki klezmerskiej poprzedził otwarcie wystawy czasowej pod tytułem Żydzi Otwoccy, Kraina Dziwnych Snów. Ekspozycję można oglądać do końca sierpnia w raciborskim muzeum.
Trio z Krakowa, w składzie Joanna Zazulak na altówce, Paweł Dyjak na akordeonie i Grzegorz Klimczak na kontrabasie, zaprezentowało publiczności, zgromadzonej w raciborskim muzeom, wiązankę muzyki klezmerskiej, wzorowanej na motywach żydowskich. Zespół grywa na krakowskim Kazimierzu, z którą to dzielnicą koresponduje wykonywana przez nich muzyka. Koncert bardzo spodobał się publiczności. Podczas kilku utworów nogi same rwały się do tańca, inne natomiast przypominały o smutnym czasie Zagłady. Widzowie nagrodzili wykonawców gromkimi brawami, domagając się bisów.
Trochę dziwnie jednak brzmiała ta żydowska muzyka w sali ozdobionej religijnymi symbolami chrześcijaństwa, rzeźbami przedstawiającymi Madonnę z Dzieciątkiem i obrazami chrześcijańskich męczenników.
Drugą częścią piątkowej uroczystości było otwarcie wystawy Żydzi Otwoccy, Kraina Dziwnych Snów. Składa się ona z dwóch części. Pierwsza z nich to fotografie mieszkańców Otwocka wyznania mojżeszowego od momentu powstania osady po tragiczne dni Zagłady. Ich autorem jest Sebastian Rakowski. Dopełniają ją fotogramy autorstwa Tomasza Brzostka, będące impresją na temat obecnych śladów żydowskich w Otwocku. Uzupełnieniem ekspozycji są eksponaty związane z tradycją, kulturą i religią żydowską takie jak tałes, Tora, menora czy świecznik hanukowy, pochodzące z prywatnej kolekcji Zuzanny i Grzegorza Meiselów z Wodzisławia Śląskiego.
Wystaw pt Żydzi Otwoccy, Kraina Dziwnych Snów pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Otwockiej. Można ją oglądać w raciborskim muzeum do końca sierpnia.
(jola)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany