Lepsza edukacja - lepsza przyszłość - podsumowanie projektu

Dziś w Raciborskim Centrum Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie projektu systemowego "Lepsza edukacja - lepsza przyszłość", w ramach którego zostały zrealizowane zajęcia dydaktyczne dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu oraz wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie.
Udział w projekcie wzięły trzy wyżej wymienione placówki. Beneficjentem projektu jest Samorząd Województwa Śląskiego/Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu. Głównym jego celem było wyrównanie szans edukacyjnych 58 uczniów niepełnosprawnych w tym 34 chłopców i 24 dziewcząt (niesłyszących, słabosłyszących, z lekkim upośledzeniem SOSWNiS w Raciborzu), 180 uczniów zdrowych (ZSOMS w Raciborzu) w tym 95 chłopców i 85 dziewcząt oraz 50 uczniów (chłopcy MOW w Krupskim Młynie) w latach od 2013 do 2015.
W ramach realizowanych zajęć SOSWNIS w Raciborzu otrzymał 23 formy wsparcia, ZSOMS w Raciborzu 38 form wsparcia oraz MOW w Krupskim Młynie 12 form wsparcia. Zorganizowane zajęcia to m.in. zajęcia z języka polskiego, angielskiego, niemieckiego, sportowe, artystyczne, terapeutyczne oraz specjalistyczne (rewalidacja mowy i słuchu).
Łącznie w projekcie wzięło udział 307 uczestników. W ramach projektu odbyły się również zajęcia dydaktyczno-wyjazdowe o charakterze terapeutyczno- empirycznym np. wyjazd do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie, zawodoznawczym np. Targi Pracy w Kielcach, krajoznawczym i terenoznawczym np. Jura Krakowsko- Częstochowska, sportowym- wspólne zajęcia sportowe oraz kulturoznawcze np. wyjazd na balet Russian Balet "Romeo i Julia". Ponadto odbyły się cztery konferencje metodyczne dla nauczycieli, dzięki którym powstał "Poradnik dydaktyczny".
Cele osiągnięte na dzień dzisiejszy poprzez realizację projektu:
- uczniowie nabyli umiejętności pozytywnego wyrażania swoich emocji i przeżyć, udział w występach teatralnych i muzycznych
- podejście i uzyskanie pozytywnego wyniku przez 72 uczniów do egzaminu z języka polskiego, angielskiego lub niemieckiego
- 21 uczniów podjęło naukę w szkole średniej
- 273 uczniów, u których nastąpił przyrost wiedzy w zakresie technologii informacyjnej
Po części oficjalnej miała miejsce część artystyczna podczas, której dane grupy zaprezentowały swoje umiejętności.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany