Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 stycznia 201509:21

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie wychłodzonej?

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie wychłodzonej?  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Niskie temperatury zagrażają życiu i zdrowiu bezdomnych. Jak pokazują dane statystyczne, w październiku i listopadzie 2014 roku w kraju z wychłodzenia zmarło 15 osób. To o 12 osób więcej niż w październiku i listopadzie ubiegłego roku. Na początku tego miesiąca odnotowano już 8 zgonów, gdzie przyczyną było wychłodzenie. A prawdziwe mrozy dopiero nadejdą. Warto wiedzieć, jak pomóc osobie wychłodzonej. 

Nasz organizm wysyła wyraźne sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Podstawowym, najwcześniejszym objawem wychłodzenia są dreszcze. Pojawia się tzw. gęsia skórka, skóra jest blada i zimna, wargi są sine, a tętno i oddech przyspieszone. Stan, w jakim pojawia się znaczny spadek temperatury ciała połączony z zaburzeniem zdolności wytwarzania ciepła nazywa się hipotermią. 

Wyróżnia się trzy stopnie hipotermii ze względu na głębokość obniżenia temperatury ciała:

- Lekki (temperatura ciała spada do 32-35 C), charakteryzujący się uczuciem marznięcia, skóra jest blada i zimna. Występują dreszcze i drżenie mięśni. Słabną ramiona i nogi, dochodzą zawroty głowy, niepokój i dezorientacja. 

- Średni (temperatura ciała spada do 30-32 C), w którym następuje stadium wyczerpania, objawy hipotermii lekkiej nasilają się. Dodatkowo pojawia się brak wrażliwości na bodźce i sztywnienie mięśni. Przechłodzony organizm dostaje skurczów mięśni, zachowuje się apatycznie i cierpi na zaburzenia świadomości, które powodują zobojętnienie na własny los (poszkodowany nie jest w stanie sobie pomóc). 

- Ciężki (temperatura ciała spada poniżej 30 C) - człowiek jest w stanie bezwładności. Poszkodowany nie odczuwa bólu, zachowaniem przypomina osobę po spożyciu alkoholu. Jego mowa jest bełkotliwa i występuje upośledzenie koordynacji ruchowej. Puls jest słabo wyczuwalny, a oddech wolny i płytki. Zanika reakcja źrenic na światło, co jest spowodowane niedotlenieniem mózgu. Poszkodowany ostatecznie traci przytomność. 

Gdy zauważysz osobę z objawami wychłodzenia:

1. Sprawdź, czy jest bezpiecznie.
2. Załóż rękawiczki.
3. Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech).
4. Wezwij pogotowie.
5. Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem:

- gdy jest to możliwe, przenieś lub zaprowadź poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia, w innym przypadku staraj się znaleźć miejsce osłonięte od śniegu, wiatru i deszczu,

- jeżeli ubranie poszkodowanego jest mokre, należy jak najszybciej je zdjąć bez zbędnego poruszania poszkodowanego (np. rozcinając je),

- w przypadku podejrzenia odmrożenia okolic uszu, nosa, rąk i stóp należy rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają prawidłowe krążenie,

- poszkodowanego okryj kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry, dodatkowo wskazane jest okrycie szyi i głowy, co zmniejszy utratę ciepła.

6. Gdy poszkodowany jest przytomny, możemy podać do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru, np. z sokiem malinowym). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.
7. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.
8. W przypadku, gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe, ułóż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni swobodne oddychanie.
9. Stale kontroluj oddech poszkodowanego.
10. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia, przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, wezwij pogotowie ratunkowe. 

W żadnym przypadku NIE WOLNO:

- pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!), 

- zostawić poszkodowanego samego,

- gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.

Autor: podkom. Mirosław Szymański, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 lipca 202523:06

Wyrównany sparing przy Łąkowej. Pawłów minimalnie lepszy [FOTO]

Wyrównany sparing przy Łąkowej. Pawłów minimalnie lepszy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Lokalne drużyny piłkarskie rozpoczęły przygotowania do zbliżającego się sezonu 2025/2026. Ważnym elementem tego okresu są mecze sparingowe, które służą nie tylko poprawie formy fizycznej, ale przede wszystkim zgraniu zespołu, wdrożeniu nowych rozwiązań taktycznych oraz ocenie potencjalnych wzmocnień kadrowych.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.