Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 stycznia 201515:23

Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10

Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego powiadamia, że dnia 21 stycznia 2015 roku na obszarze aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej w mieście Rybnik wystąpiło przekroczenie w powietrzu wartości progowej (200 µg/m3) informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (300 µg/m3).

Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że w dniu 22.01.2015 r. (czwartek) znajdujemy się na skraju niżu znad Sardynii ze strefą frontu atmosferycznego, który powoli przemieszczać się będzie z południa do centrum kraju. Nadal z południa napływa wilgotne powietrze polarno-morskie. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, na obszarze województwa śląskiego nie będzie korzystna jakość powietrza. Na wielu obszarach, zwłaszcza w strefach zabudowy mieszkaniowej stężenia pyłu zawieszonego PM10 będą przekraczały progowy poziom 50 µg/m3. Dotyczy to szczególnie aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, zachodnich rejonów aglomeracji górnośląskiej, Kotliny Żywieckiej, Podbeskidzia, a także Częstochowy. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza będą układały się w zakresach wartości dopuszczalnych.

W dniu 23.01.2015 r. (piątek) pogoda w naszym regionie będzie nadal kształtowana na skraju niżu znad południowej Italii, w coraz chłodniejszym powietrzu napływającym z północnego-wschodu. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, na obszarze województwa śląskiego będzie nadal niezbyt korzystna jakość powietrza, z tendencją do jej okresowej poprawy. W rejonach zabudowy mieszkaniowej stężenia pyłu zawieszonego PM10 mogą okresami dość znacząco przekraczać progowy poziom 50 µg/m3. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza będą układały się w zakresach wartości dopuszczalnych.

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
- osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci.
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:
- w przypadku poziomu 200 - 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
- w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców województwa o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:
• spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
• palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,
• wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia
• spacerów z dziećmi;

Przypomina się o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych !

W wyznaczonych częściach miast i gmin prowadzone będą wzmożone kontrole mieszkańców w zakresie stosowania paliw stałych i eliminacji spalania odpadów komunalnych.

Fot. internet

Autor: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.