Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości - pomoc w założeniu firmy

Koordynatorem raciborskiego inkubatora jest Marcin Parzonka, pracownik PWSZ. To on opowiedział nam o AIP.
- Na czym polega działalność Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości?
- AIP pomaga ludziom, którzy chcą założyć własną firmę. Pozwala na wypróbowanie swojego pomysłu bez konieczności rejestracji działalności. Organizacja udostępnia takim osobom swoje biura na terenie całej Polski, zapewnia pomoc księgową czy prawną. Jedyny koszt, jaki musi ponieść osoba chcąca mieć taką firmę, to 250 zł na miesiąc. Taka firma może funkcjonować poprzez inkubator przez dwa lata. Właśnie te dwa lata to zazwyczaj taki okres rozpoznawczy, czy firma ma szansę zaistnieć na rynku, czy właściciel jest w stanie pozyskać klientów itd. AIP ułatwia firmom start i pomaga w rozwoju.
- Co trzeba zrobić, by taką firmę założyć? Jakie warunki trzeba spełniać?
- Wystarczy wypełnić internetowy formularz, który jest wysyłany do głównej siedziby AIP na terenie Śląska znajdującej się w Katowicach. Cała procedura trwa 24 godziny. Trzeba mieć oczywiście ukończone 18 lat. Niektórzy mogą myśleć, że skoro inkubator jest akademicki, będzie przeznaczony dla studentów. To nieprawda - każdy, niezależnie od wieku, może prowadzić firmę. Warto też powiedzieć, że branże, takie jak np. turystyka, sprzedaż spożywcza czy usługi finansowe nie mogą niestety liczyć na naszą pomoc.
- Jak wygląda współpraca takiej firmy z inkubatorem?
- Firmy mają dużą niezależność. My w zasadzie jedynie pomagamy takiej firmie, udostępniamy biura, organizujemy spotkania z ludźmi świata biznesu, a także różnego rodzaju szkolenia, prezentacje. Organizujemy StartUp Mixery, czyli spotkania wszystkich firm powstałych w inkubatorach z danego regionu, na których można zaprezentować swoją firmę lub nawiązać cenne kontakty biznesowe. Celem inkubatora jest więc wszelka pomoc, to natomiast, z kim spotykają się firmy, jak pracują, zostawiamy im samym. Nie bierzemy udziału np. w spotkaniach biznesowych.
- Z pewnością zdarza się, że przychodzą do inkubatora osoby bez konkretnego biznesplanu. Co robicie z takimi osobami? Czy w jakiś sposób im pomagacie?
- Oczywiście, że zdarzają się takie przypadki. Są osoby, które wiedzą, w jakiej branży chcą pracować, nie wiedzą jednak nic o prowadzeniu firmy ani nawet o tym, jak praca w takiej branży wygląda. Zachęcamy wtedy taką osobę do wzięcia udziału w spotkaniu trwającym zazwyczaj ok. 1,5 godziny, tzw. StartUp Kick-off. Na takim spotkaniu pomagamy zdobyć wiedzę potrzebną do prowadzenia konkretnej firmy. Pomagamy przeanalizować pomysł takiej osoby, ocenić ryzyko, innowacyjność itd., doprecyzować cele, jakie ta osoba przed sobą stawia.
- Jak długo Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości działa w Raciborzu?
- Raciborski inkubator istnieje od października 2013 roku i jest ściśle związany z naszą uczelnią. Tak naprawdę istnienie tego inkubatora zawdzięczamy śp. rektorowi, prof. Michałowi Szepelawemu, bo to on zainicjował jego powstanie.
- Ile firm powstało w naszym inkubatorze?
- Powstało pięć firm, z czego trzy nadal prosperują.
- Jakie jest zainteresowanie AIP w naszym mieście?
- Zainteresowanie jest coraz większe. Najnowszą firmę założyliśmy 7 stycznia. Nie wszyscy jeszcze wiedzą, że coś takiego w ogóle jest, niektórzy patrzą na to bardzo nieufnie. Raciborski rynek pracy jest jednak raczej ubogi, dlatego wiele osób zastanawia się nad założeniem swojej firmy. W tym właśnie pomaga inkubator.
Więcej informacji o działalności Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości można znaleźć na stronach internetowych: www.inkubatory.pl, www.aipslask.pl lub bezpośrednio u Marcina Parzonki: [email protected]
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany