Tak Rybnik ożywia swoje centrum

Wczoraj wieczorem centrum Rybnika zamieniło się w królestwo światła, ognia i muzyki. A to wszystko za sprawą wydarzenia Wdepnij na DEPTAK. Uroczyste otwarcie zrewitalizowanych ulic Jana III Sobieskiego i Powstańców Śl. rozpoczęło się spektaklem Bractwa Ognia „Spaleni”. Następnie światło poprowadziło zebranych nowym deptakiem, aż do samej bazyliki św. Antoniego. Zobacz foto i wideo.
Na trasie zostały przygotowane iluminacje ponad 40 kamienic. Wykonaniem zajęła się Pracownia Architektonicznej „Qbik” z Nysy. Zamontowano około 1000 opraw oświetleniowych. Każda z kamienic otrzymała swój indywidualny projekt, który ma podkreślić walory architektoniczne zabudowy. Iluminacje mają charakter eventowy.
– Nasza pracowania zajmuje się projektowaniem oświetlenia zarówno użytkowego, jak i dekoracyjnego. Uzupełnieniem oferty są projekty mappingowe i instalacje świetlne. Zostaliśmy poproszeni o przygotowanie atrakcji świetlnych z okazji święta pn. Wdepnij na DEPTAK. Mamy nadzieję, że kilka dni, podczas których zmienimy nocny wizerunek miasta, przyczynią się do powstania imprezy cyklicznej – dziś roboczo nazwanej „festiwalem światła”. Jest to jedyna tego rodzaju impreza na Śląsku – dodaje Michał Kaczmarzyk z pracowni „Qbik”.
Zwieńczeniem czasowych iluminacji będzie uruchomienie instalacji stałej iluminacji architektonicznej na bazylice św. Antoniego. Projekt realizuje Firma „Zdzienicki” pod kierunkiem Antoniego Zdzienickiego i Krzysztofa Domagały. Iluminacja bazyliki, którą udało się powiązać z prezentacją fontanny i pokazem laserowym to jedne z najważniejszych punktów programu „Wdepnij na DEPTAK”. Pokaz laserowy to niesamowite wrażenia przenoszące widza w futurystyczny świat tajemniczego kosmosu. Całością pokazu zajęła się firma „Visual Sensation”. Aby nie pozostawać jedynie w strefie sztucznego światła, dr Wit Pichurski z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego przygotował instalację rzeźbiarską opartą na żywym ogniu. Można ją było podziwiać na początku ulicy Sobieskiego.
Młodzi architekci z Pracowni Architektonicznej „Qbik”: Piotr Janik i Jarosław Zwias zaprezentowali nietypową iluminację na „Świerklańcu”. Była to wideoiluminacja, czyli coś co jest następstwem dzisiejszych tradycyjnych iluminacji. Całość projektów świetlnych, laserowych i ogniowych nadzorowali architekci Michał Kaczmarzyk i Piotr Ożana.
Galeria także TUTAJ
Co jutro?
Niedziela, 19 października:
godz. 18.00–22.00 Iluminacje kamienic przy DEPTAKU
UM
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany