Do OPS-u po dodatek energetyczny

Ośrodek Pomocy Społecznej, zgodnie z uchwałą raciborskich radnych, będzie właściwy do załatwiania indywidualnych spraw z zakresie zryczałtowanego dodatku energetycznego. Prawo nakłada na gminy obowiązek realizacji tych zadań.
Przyznanie dodatku energetycznego jest uzależnione od przyznania dodatku mieszkaniowego. A że tym drugim zajmuje się właśnie OPS, więc ta jednostka będzie również właściwa również w przypadkach nowego wsparcia, wprowadzonego zmianą ustawy Prawo energetyczne.
Przypomnijmy. Od 1 stycznia 2014 roku osoby, które mają dodatek mieszkaniowy, a także umowę zawartą z przedsiębiorstwem energetycznym i jednocześnie zamieszkują w miejscu dostarczania energii elektrycznej mogą liczyć na dodatek energetyczny. Na podstawie wprowadzonej definicji „odbiorca wrażliwy energii elektrycznej”, osoby otrzymujące dodatek mieszkaniowy będą miały od 1 stycznia 2014 r. prawo do zryczałtowanego dodatku energetycznego. Zgodnie z zapisem ustawowym odbiorca wrażliwy energii elektrycznej to osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy, jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej. Wystąpienie łącznie tych trzech przesłanek po stronie uprawnionego jest podstawą do przyznania dodatku energetycznego.
Wysokość dodatku energetycznego obowiązująca od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2014 r. dla gospodarstwa domowego:
a) prowadzonego przez osobę samotną wynosi – 11,36 zł na miesiąc;
b) składającego się z 2 do 4 osób wynosi – 15,77 zł na miesiąc;
c) składającego się z co najmniej 5 osób wynosi – 18,93 zł na miesiąc.
Dodatek energetyczny będzie przyznawał wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji, na wniosek odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej, do którego należy dołączyć kopię umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej. Dodatek będzie wypłacany do dnia 10 każdego miesiąca z góry, z wyjątkiem miesiąca stycznia, w którym dodatek energetyczny wypłacany będzie do dnia 30 stycznia danego roku. Dodatek energetyczny wynosić będzie miesięcznie 1/12 kwoty rocznej dodatku energetycznego ogłaszanej przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
Wypłata dodatku energetycznego jest zadaniem z zakresu administracji rządowej. Dodatek energetyczny wypłacają gminy, które będą otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa na finansowanie wypłat dodatku energetycznego, w granicach kwot określonych na ten cel w ustawie budżetowej.
W Raciborzu wnioski o przyznanie dodatku energetycznego będzie można składać w Urzędzie Miasta Racibórz w pokoju nr 10.
um













![Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377806zrzut-ekranu-2026-06-25-o-10-56-25-.png)





![Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377425dsc-4846-.jpg)
![Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782283791zrzut-ekranu-2026-06-24-o-08-49-20-.png)

![Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782410342dsc-0833-.jpg)






















![2051 – IV Noc Kultury w futurystycznym wydaniu już w ten piątek o 20:00 [ZAPROSZENIE] 2051 – IV Noc Kultury w futurystycznym wydaniu już w ten piątek o 20:00 [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782317911noc-kultury-iv-baner-zdj-w-tle-.jpg)




Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany