Konferencja Episkopatu Polski dała zielone światło do starań o beatyfikację Eufemii Ofki Piastówny z Raciborza

Poinformował o tym dziś w Zespole Szkół Ekonomicznych ordynariusz opolski, ks. bp Andrzej Czaja, obywający aktualnie wizytację kanoniczną w naszym mieście. Ekonomik chce obrać księżniczkę Eufemię za swoją patronkę. Na przełomie 2014/2015 r. do Rzymu trafi komplet materiałów potrzebnych do ogłoszenia raciborzanki błogosławioną Kościoła katolickiego.
Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu mieści się w murach dawnej klauzury dominikanek raciborskich, w której większość swojego żywota spędziła księżniczka Eufemia Ofka Piastówna, córka księcia Przemysła raciborskiego, przeorysza tutejszego konwentu, uznawana od wieków za świątobliwą. - Nasza placówka tak naprawdę nie ma patrona. Nie istnieje już liceum ekonomiczne, którego patronem był Emanuel Smołka - mówi Zenon Sochacki, dyrektor Ekonomika. Grono pedagogiczne chce za patronkę księżniczkę Eufemię. Starania popiera biskup opolski. Teraz sprawa ma trafić na forum Rady Powiatu. To tu musi być podjęta oficjalna decyzja w tej sprawie.
Odbywający właśnie wizytację kanoniczną w raciborskich parafiach ks. bp Andrzej Czaja spotkał się dziś z młodzieżą Ekonomika (wysłuchał montażu słowno-muzycznego o wierze i skierował do uczniów Słowo Boże), a potem z gronem pedagogicznym. Tu poinformował, że nieoficjalne rozpoznanie tematu w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych przyniosło pozytywny efekt. - Mamy zielone światło z Rzymu. Jest pewien problem dotyczący udokumentowania ciągłości kultu, ale przy błogosławieństwie Niebios nie powinna to być przeszkoda - mówił dziś ks. bp Czaja. Starania diecezji opolskiej o wyniesienie Eufemii na ołtarza jednogłośnie poparli już kardynałowie i biskupi zebrani na konferencji Episkopatu Polski. W styczniu zostanie ogłoszone wiernym, że grono trzech historyków, z ks. bp. gliwickim Janem Kopcem na czele, oceni zebrany materiał, który na przełomie 2014/2015 trafi do Rzymu. - Potem pozostaje nam modlitwa o rychłą beatyfikację - oświadczył biskup.
Ofka ma zostać wyniesiona na ołtarze w drodze tzw. procesu historycznego, w którym na podstawie dokumentów udowadnia się nieprzerywalny Jej kult do naszych czasów. Przez beatyfikację rozumie się akt papieski zezwalający na kult publiczny, ograniczony do jakiegoś kraju, miasta, diecezji lub rodziny zakonnej albo aktów (Mszy św., oficjum brewiarzowego). Beatyfikacja w rozumieniu prawnym nie niesie nakazu, ale jedynie zezwolenie na kult lokalny i nie jest ostatecznym aktem papieskim, lecz odpowiedzią na potrzeby pastoralne Kościołów lokalnych w zakresie kultu świętych. Kult lokalny błogosławionego może się jednak samorzutnie rozprzestrzeniać nawet na cały Kościół.
Biskup Andrzej Czaja dodał dziś, że postawa Eufemii Ofki, czcicielki Ducha św., jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego Kościoła, w którym ważna jest nie tylko posługa na poziomie etycznym, ale również większe otwarcie na Ducha św. - Współcześnie brakuje nam duchowości - podkreślił biskup.
Grzegorz Wawoczny
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.