Ocice w podziękowaniu swoim dwóm wielkim kapłanom

Od tego czasu w dzielnicy zaszły znaczne zmiany. Potomkowie budowniczych tych domków osiedlowych lub nowi ich właściciele dokonali - często dostosowane do potrzeb czasu - znaczne przebudowy. Powstały nowe ulice: Czeska, Węgierska, Włoska, ks. prałata Gadego i Zakopiańska, przedłużono ulicę Kołłątaja. Przy nich powstały wille, wybudowane przez nowych mieszkańców z tzw. wyższych i średnich sfer. Szkołę za państwowe pieniądze pięknie wyremontowano i rozbudowano o halę gimnastyczną zaliczaną do najpiękniejszych obiektów w mieście.
Również kościół wymagał remontu. Dzięki zaangażowanej radzie parafialnej, mającej w swym kręgu fachowców z różnych dziedzin życia gospodarczego, w tym aż kilku tzw. "budowlańców", od kilku lat prowadzono z góry ustalony i dobrze przemyślany cykl remontowy. Rozpoczęto od osuszania ścian zewnętrznych, ochronnej konserwacji posadzki, wymiany podłóg drewnianych i ławek. Mieszkańcy, stosunkowo nielicznej parafii, bo liczącej zaledwie dwa tysiące wiernych, obserwując realizację tego cyklu renowacji i jego postępy, stosunkowo chętnie co roku składali ofiary na ten cel.
Końcowa część - remont dachu z wymianą dachówek i ocieplenie stropu - nie byłyby jednak finansowo do udźwignięcia przez naszą małą parafię. Ale jak powiada niemieckie przysłowie "dem Strebsamen hilft der liebe Gott" ("gorliwego i Pan Bóg wspomaga") - sprawa remontu kościoła w między czasie wpisanego do rejestru "materialnych zabytków kultury województwa śląskiego" jako budowla modernistyczna, zyskała przychylność lokalnych władz komunalnych i niemieckiego wszechzwiązkowego ministerstwa kultury. U tego ostatniego wniosek na przydział dofinansowania, złożony przez parafię, został pozytywnie rozpatrzony również dlatego, ponieważ w tym wniosku wykazano iż świątynia służy do odprawiania nabożeństw zarówno dla większości polskiej jak i mniejszości niemieckiej. Ponadto zwrócono uwagę iż do granicy czeskiej kościół dzieli odległość zaledwie dziesięciu km, stąd tą budowlę modernistyczną będą odwiedzali zainteresowani z Opawy i Ziemi Hulczyńskiej. Zgodnie z zasadą iż Europa zaczyna się zrastać przede wszystkim na granicach, to przewidywanie sprawdziło się już 8 października, kiedy ok. trzydziesto osobowa grupa z Ziemi Hulczyńskiej wracając z Łubowic odwiedziła już w pełni odremontowany kościół św. Józefa.
Mszę dziękczynną odprawił w sobotę 12 października w koncelebrze kilkunastu księży, ks. biskup Paweł Stobrawa, poświęcając przy okazji tablicę pamiątkową poświęconą dwom zasłużonym ks. prałatom tej parafii - Carlowi Ulitzce i Bernhardowi Gade. Na sobotę 12 października przypadło też wspomnienie 60. rocznicy śmierci budowniczego kościoła ks. prałata Ulitzki i 102. rocznicy urodzin długoletniego duszpasterza tej parafii ks. prałata Gade.
W uroczystości oprócz parafian uczestniczyło wielu gości - również z Zagranicy. Między nimi najstarszy ministrant mieszkający obecnie w Wolfsburgu i projektant ocickiego cmentarza z Heiligenhaus. Ziemię Hulczyńską reprezentowała trzy osobowa delegacja. Nie zabrakło polityków i władz naszego miasta - posła do Sejmu RP Henryka Siedlaczka, starostę Adama Hajduka, prezydenta Mirosława Lenka i radnego miejskiego z Ocic Henryka Majnusza. Z niemieckiego miasta Salzgitter przyjechali członek wszechzwiązkowego plenum CDU/CSU w Berlinie Helmut Sauer i były (1981 - 2001) nadburmistrz tego miasta Rudolf Rckert. Zaszczytu odsłonięcia tablicy po poświęceniu jej przez ks. biskupa dostąpili krewny prałata Ulitzki - Helmut Sauer i projektantka tablicy i członek rady parafialnej z Ocic - Danuta Hopko.
Ubogaceniem uroczystości kościelnych był półgodzinny piękny koncert w wykonaniu Kwartetu Bramy Morawskiej pod kierownictwem Andrzeja Rosoła. W czasie mszy zespół ten wykonał również prapremierę trzech części cyklu mszalnego skomponowanego przez starowiejskiego organistę Hugo Wieczorka ze słowami napisanymi przez ks. prałata Carla Ulitzkę.
Po krótkim nabożeństwie na cmentarzu przy grobie ks. prałata Gade z modlitwami za wszystkich zmarłych ministrantów i lektorów, po południu w klasztorze Annuntiata odbyło się trzecie spotkanie ministrantów i lektorów ocickiej parafii. Najstarsi zorganizowali pierwsze spotkanie jeszcze ze współudziałem ks. Gadego w roku 1988, zaś drugie spotkanie ministrantów odbyło się w roku 2003.
Przyjacielskie biesiadowanie znajomych z dawnych lat poprzedziły krótkie wprowadzenia na temat życia i twórczości obu ks. prałatów ( ofiar dwóch reżymów - niemieckich narodowych socjalistów i polskich komunistów), jak również wystawa zdjęć z ich pracowitego życia. Raciborska firma DudaBud ze Sudoła wykonała remont kościoła bardzo solidnie, zdaniem inspektora nadzoru budowlanego na co najmniej następne 75 lat.
Ad multos annos ! - tej świątyni.
Josef Gonschior
Na zdj. Ocice przed wojną (fot. udost. przez p. Danutę Hopko), w galerii zdjęcia z sobotniej uroczystości
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany