Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 czerwca 201317:47

OSP Ruda Kozielska ma już 130 lat

OSP Ruda Kozielska ma już 130 lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Kuźnia Raciborska:

W Rudzie Kozielskiej świętowano dziś jubileusz 130-lecia miejscowej jednostki OSP. - Piękny jubileusz to okazja, by przypomnieć historię OSP i podziękować druhom, którzy tworzyli wzorce dla młodych strażaków - mówiła Rita Serafin, burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Na początku uroczystości przedstawiono krótki zarys historyczny Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Kozielskiej. Wspomniano czasy, kiedy Ruda Kozielska podlegała Cystersom, przywołano również rok 1883 kiedy to ówczesne starostwo powiatowe w Rybniku poleciło powołanie OSP (powstał zarząd oraz tak zwane półplutony należące do Rud - wtedy też takowy powstał właśnie w Rudzie Kozielskiej, dlatego właśnie na ten rok datuje się początek OSP w tej miejscowości). Po dużym pożarze 5 października 1931 roku nastąpiła reorganizacja straży polegająca na oderwaniu się od Rud i stworzeniu samodzielnej jednostki. Wybudowano strażnicę i wybrano zarząd. W maju 1984 roku nastąpiło oficjalne otwarcie remizy strażackiej. W 1995 roku jednostkę włączono do krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, dzięki czemu OSP w Rudzie Kozielskiej jest teraz dobrze wyposażoną jednostką. W 2010 roku nastąpiła zmiana zarządu i obecnie jego skład to: Alfons Mazurek - prezes, Hubert Przybyła - naczelnik, Adam Rabiej, Norbert Belkius, Adam Bryłka, Manfred Ruhe, Łukasz Ptaszek, Bogusław Wiech - pozostały skład. Przewodniczącym komisji rewizyjnej jest Stefan Kołodziej, a pozostali członkowie to: Andrzej Musioł i Karol Miera.

W trakcie dzisiejszej uroczystości był czas na wręczenie listów gratulacyjnych oraz złożenie życzeń i podziękowań. - W imieniu władz samorządowych życzę wszystkim strażakom zawsze szczęśliwych powrotów i opieki świętego Floriana. Bycie strażakiem to ciągła praca nad sobą i swoimi umiejętnościami, to służenie pomocą wszystkim tym, którzy tego potrzebują, dziękuję za waszą pracę - mówiła Rita Serafin. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Raciborzu, Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, lokalnych władz samorządowych oraz przedstawiciele Komendy Głównej PSP.

Sisi
fot. Arkadiusz Prusowski

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.