Uczniowie z Moguncji na praktyce w Raciborzu

Współpraca międzynarodowa to już stały element w działalności Zespołu Szkół Mechanicznych. W poniedziałek przyjeżdża grupa z Moguncji. Ośmiu uczniów, w większości kształcących się w zawodzie elektroinstalator, rozpocznie swoją praktykę zawodową w Raciborzu.
Szkoła nasza od kilku lat współpracując z BBS I – Gewerbe Und Technik (szkoła średnia zawodowa) z Moguncji. Jest partnerem współpracującym i przyjmującym w projektach Leonardo Da Vinci. Celem tych projektów jest podnoszenie kompetencji zawodowych uczestników poprzez organizowanie zagranicznych praktyk zawodowych we współpracy z zagranicznymi przedsiębiorstwami i firmami.
Obecnie taki właśnie projekt realizuje nasz partner z Moguncji. Zadaniem partnera przyjmującego i koordynatora w kraju przyjmującym jest przede wszystkim znalezienie miejsc praktyki w raciborskich firmach i zakładach oraz przygotowanie i załatwienie zakwaterowania, wyżywienia, opieki, programu na czas wolny po pracy – słowem wszystko co związane jest z logistyką pobytu młodych praktykantów z Niemiec.
Uczniowie z Moguncji, którzy właśnie rozpoczynają swoją zagraniczną praktykę, będą mieli okazję poznać polskie warunki pracy, wyposażenie techniczne firm, współpracować w realizacji zadań z polskimi pracownikami, a także poznać nasz region, kraj i trochę historii i kultury. Praktykę odbędą w Rafako – kurs spawacza, SGL Carbon, Prevac oraz w prywatnej firmie elektroinstalacyjnej Tomasza Wawrzinka. Praktyka zakończy się prezentacją na której uczniowie – praktykanci przedstawią swoje osiągnięcia i nabyte umiejętności zawodowe oraz podzielą się wrażeniami z pobytu.
Uczniowie z BBS I, którzy przygotowywali się do wyjazdu wspólnie z uczestnikami poprzednich wyjazdów, przysłali sympatyczne pozdrowienia i zdjęcie. Tym którzy wyjeżdżali do Raciborza, koledzy którzy już praktykę w zeszłym roku odbyli mówili m.in.: - jakbym mógł, to pojechałbym jeszcze raz. Dla nas - opiekunów w czasie ich pobytu w Raciborzu - to bardzo wielki komplement.
Koordynatorzy projektu przygotowali wiele atrakcji na czas wolny po pracy. Planuje się wyjazd na dwudniową wycieczkę do Zakopanego – Krakowa, jednodniowy pobyt we Wrocławiu, zwiedzanie miasta i okolicy, wizytę na stacji sejsmicznej PAN, zajęcia doświadczalne z elektrotechniki i wysokich napięć w ZSM, spotkanie z grupą czeskich uczniów przebywających w Mechaniku w tym samym czasie, wspólne z naszymi uczniami wyjścia do kina i rozgrywki sportowe na hali.
W ZSM od wielu lat z wielkim powodzeniem realizujemy projekty Leonardo Da Vinci. Jest to wielka, dodatkowa praca przynosząca korzyść uczniom. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję odbyć taką praktykę zawodową w Moguncji w 2010 i 2011 roku, także korzystając ze wsparcia unijnego fundacji FRSE w programie Uczenie się przez całe życie w akcji Leonardo da Vinci – wspieranie kształcenia zawodowego. W ramach projektu Praktyka młodego elektryka w Mainz w ramach pozyskanego dofinansowania można było zaproponować i zrealizować zagraniczną praktykę zawodową 20 uczniom technikum.
Obecnie czekamy na wyniki selekcji konkursowej dwóch naszych wniosków do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie: jeden dla 40 uczniów „Mechanika” – praktyki zagraniczne zawodowe w Moguncji i w Brunszwiku, a drugi dla nauczycieli przedmiotów zawodowych we współpracy ze szkołą średnia w Opawie. Jeżeli wnioski zyskają akceptację i dofinansowanie do realizacji będzie to – przede wszystkim dla uczniów- wielkie wyróżnienie i wielka atrakcja odbyć zagraniczna praktykę zawodową oraz- być może -szansa na lepszy start w życie zawodowe po ukończeniu szkoły.
Konrad Hajdasz



![Pietrowice Wielkie: 101 koni, policjanci w siodle i husaria - wielkanocna tradycja procesji błagalnej [FOTO i WIDEO] Pietrowice Wielkie: 101 koni, policjanci w siodle i husaria - wielkanocna tradycja procesji błagalnej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775484860dsc-1567-.jpg)



![Bieńkowice: średniowieczna tradycja wciąż żywa - ponad sto koni w procesji [FOTO i WIDEO] Bieńkowice: średniowieczna tradycja wciąż żywa - ponad sto koni w procesji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775484986dsc-1660-.jpg)


![Wielkanocna procesja konna w Zawadzie Książęcej przeszła polami trójwsi [FOTO i WIDEO] Wielkanocna procesja konna w Zawadzie Książęcej przeszła polami trójwsi [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775477982-dsc0874-.jpg)

![Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Pożary, wypadki i działania pomocowe [RAPORT] Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Pożary, wypadki i działania pomocowe [RAPORT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775377393659797022-122128211637079676-1335921159859743119-n-.jpg)





![Wielkanocny objazd pól w powiecie raciborskim [BIEŃKOWICE, PIETROWICE WLK., SUDÓŁ] Wielkanocny objazd pól w powiecie raciborskim [BIEŃKOWICE, PIETROWICE WLK., SUDÓŁ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775497782zrzut-ekranu-2026-04-6-o-19-43-44-.png)
























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany