Poważne ostrzeżenie przed czwartkowymi burzami na Śląsku. Możliwe trąby i grad

Najpierw łowcy burz, potem Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMiGW w Krakowie a następnie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa za pośrednictwem powiatowych centrów zarządzania kryzysowego wysłały komunikaty o groźnych prognozach na czwartek. Wystarczy sobie przypomnieć trąby powietrzne w Raciborzu z 1977 r. i z Szonowic w 2011 r., by nabrać przekonania, że ostrzeżeń nie można bagatelizować.
W poprzednią niedzielę w godzinach południowych przez miasto przeszła trąba powietrzna. Jej szlak od wieży ciśnień poprzez ul. P. Michejdy, Pl. Bohaterów Westerplatte, ul. Stalmacha, Karola Miarki do ronda na Pl. Zamkowym i dalej ul. Rudzką znaczyły pozrywane dachy, powyrywane bądź powywracane drzewa. Szczególnie ucierpiały zabudowania przy ul. P. Michejdy i wysokie drzewa przy ul. Koszarowej, na placu zabaw przy ul. Stalmacha, na skwerku przy ul. Karola Miarki i w parku zamkowym. Na rondo (Pl. Zamkowy) wir powietrzny przyniósł… duże topole - pisay 29 czerwca 1977 r. Nowiny. Wielu raciborzan pamięta ówczesną trąbę i wie, że z tym zjawiskiem nie ma żartów. - Trzeba tu dodać, że osoby znajdujące się w bliskim sąsiedztwie „marszu” trąby powietrznej słyszały narastający łoskot, jakby nadjeżdżał ciężki pociąg pospieszny. Zdarzały się przypadki, że nawet cegły porywane wiatrem wpadały do mieszkań a śmieci z wysypiska przy ul. Rudzkiej docierały do odległego osiedla Obora. Osoby poza strefą zagrożenia odczuwały tylko silniejsze podmuchy wiatru i były zdziwione powalonymi drzewami. Na szczęście w Raciborzu obyło się bez ofiar w ludziach. Straty w zabudowaniach mieszkalnych i gospodarskich szacuje się na ok. 1,8 mln złotych zaś w drzewostanie na co najmniej 1,4 mln zł - relacjonowała gazeta.
O podobnych doświadczeniach mogą mówić mieszkańcy Szonowic w gminie Rudnik. - Wszystko trwało raptem ok. 15 sekund. Najpierw grzmot, potem deszcz, dwie minuty ciszy i nagle wiatr, który wyrywał drzewa z korzeniami, zrywał dachy, przewracał kominy i wgniatał blaszane drzwi w hali produkcyjnej. Dokładnie o 23.25 przez Szonowice przeszła trąba powietrzna - pisaliśmy 23 czerwca zeszłego roku (pod tekstem galeria zdjęć).
O tym, że w czwartek może być u nas podobnie napisali na swojej stronie Łowcy Burz lowcyburz.pl. - Duże zagrożenie będą stanowić m.in. superkomórki burzowe, które mogą przynosić opady gradu o średnicy do około 3-5 centymetrów, bardzo silne i wręcz niszczące porywy wiatru (zjawiska typu downburst / microburst), a nawet trąby powietrzne. Te ostatnie, zważywszy na sporą chwiejność, silniejszy przepływ poziomy powietrza oraz dość sporą zawartość pary wodnej w dolnej troposferze, mogą być miejscami dość silne, a największe ryzyko ich wystąpienia – według obecnych prognoz – istnieje na południu i wschodzie Opolszczyzny, Górnym Śląsku, w zachodniej i północnej Małopolsce oraz na południowych krańcach Ziemi Łódzkiej, a także w woj. świętokrzyskim - napisali na swojej stronie lowcyburz.pl. Tekst opublikował dziś onet.pl, bo nieraz zdarzało się, iż pasjonaci skuteczniej ostrzegali przed klęskami niż odpowiedzialne za służby.
Popołudniem, o 16.00, ostrzeżenie rozesłało Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu (PCZK). - Od godzin popołudniowych 19.07. przewiduje się występowanie burz, przemieszczających się z zachodu na wschód województwa burz, miejscami burzy mogą towarzyszyć opady gradu. W burzy prognozowane porywy wiatru do 90 km/h. - czytamy w komunikacie przygotowanym przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMiGW w Krakowie.
Po 18.00 PCZK dosłało komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. - Na obszarze Polski centralnej, południowej i wschodniej (woj. opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, oraz częściowo dolnośląskie, podkarpackie, lubelskie, mazowieckie, podlaskie i łódzkie) dynamiczne warunki meteorologiczne mogą sprzyjać powstawaniu gwałtownych zjawisk, w tym tworzeniu się trąb powietrznych. Spodziewane są silne porywy wiatru (20- 25 m/s) i intensywne opady deszczu. W czasie burz prognozuje się opady o natężeniu 15-20 mm, jednak w przypadku wystąpienia kilku burz nad jednym obszarem (duże prawdopodobieństwo) suma opadów będzie się kumulować (do 30 mm). W burzach możliwy grad o średnicy 3-5 cm.
Grzegorz Wawoczny
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany