Raciborskie Oskary rozdane

Paweł Newerla, Grażyna Tabor, ks. Bogdan Kicinger, Andrzej Pochopień, Aldona Krupa-Gawron, Piotr Libera i pośmiertnie Antoni Kucznierz - to pierwsi laureaci nagród Mieszko, przyznawanych przez starostę raciborskiego. Dziś uroczyście wręczono je podczas gali w pietrowickiej restauracji Roma.
Starostwo pierwszy raz z takim rozmachem przyznało swoje nagrody w dziedzinie twórczości i upowszechniania kultury. Nominowanych, spośród nadesłanych zgłoszeń, wybrała kapituła obradująca pod przewodnictwem rektora raciborskiej PWSZ, prof. Michała Szepelawego. Złożona m.in. z prezydenta, burmistrzów, wójtów, dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury oraz szefa komisji oświaty, kultury, sportu i rekreacji Rady Powiatu przedstawiła po trzy osoby w każdej kategorii, z wyjątkiem literackiej, gdzie było dwóch nominowanych.
W gronie tym znaleźli się: twórczość literacka - Paweł Newerla i Jerzy Dębina; animacja kulturalna - Leonard Wochnik, Grażyna Tabor i Kornelia Czogalik; wydarzenie kulturalne - ks. Bogdan Kicinger, Dawid Wacławczyk, Józef Pluta; twórczość plastyczna - Andrzej Pochopień, Michał Justycki, Marian Stanisław Zawisła; twórczość estradowa - taniec - Aldona Krupa-Gawron, Ilona Świerczek, Małgorzata Dziedzic; twórczość estradowa - muzyka - Piotr Libera, Leon Niewrzoł i Marceli Reszka.
Nagrodzonych wybrał osobiście starosta. W kategorii literackiej Mieszka zdobył Paweł Newerla, prawnik i historyk, autor monografii Dzieje Raciborza i jego dzielnic. Wśród animatorów nagroda przypadła Grażynie Tabor, aktorce i cenionej instruktor teatralnej w Raciborskim Centrum Kultury. W kategorii wydarzenie kulturalne nagrodzono babickiego proboszcza, ks. Bogdana Kicingera, miłośnika muzyki kościelnej i chóralnej, prowadzącego od lat chór św. Anny w Babicach oraz organizatora dorocznego cyklu koncertów Muzyka w starym opactwie w Rudach. Nagrodę zdobył też rzeźbiarz amator z Kuźni Raciborskie, Andrzej Pochopień oraz Aldona Krupa-Gawron, szefująca od lat Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Raciborskiej Źródło. Ostatnim wyróżnionym był maestro Piotr Libera, muzyk prowadzący chór Strzecha. Pośmiertnie, niezależnie od nominacji wskazanych przez kapitułę (zakłada to regulamin), starosta przyznał swojego Mieszka śp. Antoniemu Kucznierzowi, zmarłemu niedawno jazzmanowi, twórcy raciborskich przeglądów, jednemu z założycieli zespołu SSBB oraz Grupy Bez Nazwy. Statutkę odebrali jego córka i syn.
Starostwo zamówiło w sumie 100 posążków Mieszka. Wykonano je według projekt prof. Czesława Dźwigaja z Krakowa, tego samego, który wykonał raciborskie pomniki Jana Pawła II i abp. Józefa Gawliny. - Chcemy co roku nagradzać siedem osób, łącznie przez czternaście lat - tłumaczył starosta Adam Hajduk. Już po wręczeniu, w rozmowie z nami, mówił, iż wielu mieszkańców powiatu raciborskiego ma na swoim koncie ogromny dorobek, który dotąd nie był doceniany. - Wielu z nich chcemy uhonorować zanim odejdą - dodaje.
Każdy z nagrodzonych otrzymał także po 2 tys. zł. Po gali odbył się bankiet, który sfinansowała gmina Pietrowice Wielkie.
(waw)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany