Szkoły czeka rewolucja i... zwolnienia

W trakcie ostatniego posiedzenia powiatowej komisji oświaty założenia reformy oświaty przedstawił radnym dyrektor ZSM Sławomir Janowski. - Czeka nas swoista rewolucja. Reforma pociągnie za sobą zwolnienia w szkołach - tłumaczył Janowski. Reforma wejdzie w życie już we wrześniu 2012 roku.
Zaproszony na posiedzenie powiatowej komisji oświaty Sławomir Janowski tłumaczył radnym założenia reformy.
1. Znikną technika dla dorosłych i licea profilowane
- Od września wszystkie typy szkół powinny uczyć w 1. klasie tego samego. Znikną też technika dla dorosłych. Absolwent szkoły zawodowej będzie mógł iść od razu do 2. klasy w liceum uzupełniającym. Wszystkie szkoły zawodowe będą trzyletnie, poza tym rozporządzenie likwiduje w ogóle niektóre zawody. Znikną technika dla dorosłych, ale także licea profilowane.
2. Zwolnienia w szkołach
- Reforma na pewno pociągnie za sobą zwolnienia w szkołach. Szczególnie dotknie to nauczycieli biologii, chemii i geografii. Godzin tych przedmiotów będzie znacznie mniej. Nawet gdyby niżu demograficznego nie było, to nauczyciele tych przedmiotów będą mieli dużo mniej godzin, zwolnienia są nieuniknione - mówił dyrektor.
3. Zmiana egzaminu zawodowego na kwalifikacyjny
Jak mówił Janowski zmieni się także istota kształcenia zawodowego, uczniowie będą zdobywali kwalifikacje zawodowe na podstawie egzaminu kwalifikacyjnego, a nie zawodowego. - Ma to umożliwiać poszerzanie kwalifikacji; autorom tej reformy chodziło o zwiększenie mobilności młodego człowieka na rynku pracy - wyjaśniał Janowski.
4. Koniec kształcenia zawodowego w technikach do lutego ostatniego roku
Kształcenie zawodowe w technikach należy zakończyć do lutego ostatniego roku całego nauczania. Marzec i kwiecień będą miesiącami poświęconymi na lepsze przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego. W trakcie tych dwóch miesięcy uczniowie będą w szkołach uczyli się jedynie przedmiotów maturalnych.
Przewodniczący powiatowej komisji oświaty Adrian Plura po wysłuchaniu dyrektora Janowskiego zadał pytanie, czy lepiej poradzą sobie z tą reformą duże czy małe szkoły? - Zdecydowanie duże. Szczególnie jeśli chodzi o zwolnienia nauczycieli przedmiotów biologia, chemia i geografia. W mniejszych szkołach po prostu zacznie brakować godzin - odpowiedział Janowski.
Powiat raciborski poczynił już pewne zmiany. - Przy CKU uruchomione zostanie liceum ogólnokształcące dla dorosłych - powiedział wicestarosta Andrzej Chroboczek. Od września 2013 roku połączone zostaną Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych oraz Zespół Szkół Zawodowych. - Spotkałem się już z dyrektorami obu placówek oraz z radami pedagogicznymi. Niż demograficzny na pewno dotknie obie szkoły. Zawodówki to jednak zawsze 2. albo 3. opcja. Co zrozumiałe, nauczyciele jednak obawiają się tej zmiany. W trakcie naszego spotkania padło pytanie ze strony nauczycieli: kto w takim razie będzie dyrektorem placówki powstałej z połączenia szkół? Są 3 możliwości. Dyrektorem może być Jacek Kąsek albo Bożena Chudzińska-Latacz można również ogłosić konkurs na to stanowisko - wyjaśniał starosta Adam Hajduk. - Jeśli zgodnie ustalą kto będzie dyrektorem, a kto zastępcą, to nie będzie problemu - dodał.
Sisi
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany