Granica kontra Mickiewicz i Jasnorzewska

Tegoroczni maturzyści egzamin dojrzałości z języka polskiego mają już za sobą. Co dla nich przygotowano? Tekst, do którego ułożono pytania, dotyczył komunikacji. Pisząc dłuższe formy, wybierać mogli między Granicą Zofii Nałkowskiej oraz poezją Adama Mickiewicza i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Jak raciborscy maturzyści oceniają egzamin, z którym przyszło im się dzisiaj zmierzyć? - Jest to najtrudniejszy z egzaminów, jeśli chodzi o stres, bo pierwszy - stwierdza Aneta Woch z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Raciborzu. - Wydaje nam się, że trudniejszy był niż próbny. Na próbnym była Zbrodnia i kara, a teraz Granica - dodają jej koleżanki Anna Toniarz i Aleksandra Rzehak.
Większość maturzystów tradycyjnie wybiera temat związany z prozą, jeśli chodzi o dłuższą formę wypowiedzi. - Analiza poezji jest dużo trudniejsza - twierdzą zgodnie Aneta, Ania i Aleksandra z II LO. Choć nie brakuje i jej zwolenników. - Wybrałem poezję, bo wiersze były zrozumiałe, a tematyka związana z tęsknotą za ojczyzną jest przyjemna - mówi Patryk Wramba z klasy o profilu społeczno-prawnym II LO. - Gdy nie zna się treści lektury poezja jest zawsze jakimś wyjściem - dodaje.
Maturzyści zgodnie chwalą tekst, do którego ułożono pytania, ale samych pytań już nie. - Tekst był zrozumiały, ale pytania już niebanalne. Dotyczyły spraw językowych - opowiadają maturzystki z II LO w Raciborzu. - Pytania o funkcje językowe nie były dla nas proste - zgadzają się z nimi ich szkolni koledzy: Patryk Wramba, Maciej Kaczmar, Michał Wieczorek, Łukasz Sokołowski, Mateusz Malinowski, Patryk Zdaniak i Łukasz Klimża.
Jutro przystępujących do egzaminów dojrzałości czeka matematyczna próba, a w piątek zmierzą się z językiem angielskim. Wyniki matur znane będą 30 czerwca.
JaGA
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany