Rafako inwestuje w swoje kadry

- System kształcenia pracowników młodocianych jest godny pochwały. Firma zdobywa wykwalifikowaną kadrę a powiat wzbogaca ofertę edukacyjną – powiedział starosta Adam Hajduk podczas prezentacji nowego Oddziału Szkolenia Zawodowego Rafako.
- To bardzo dobry wzór do naśladowania dla innych przedsiębiorstw. Gratuluję decyzji powrotu do tradycji kształcenia zawodowego - podkreślił obecny na prezentacji Jan Bochenek, zastępca dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku.
Zaprezentowany 30 października Oddział Szkolenia Zawodowego w RAFAKO S.A. powstał z myślą o szkoleniu pracowników młodocianych, czyli absolwentów gimnazjum, nawiązując tym samym do tradycji funkcjonującej do 2000 r. przyzakładowej szkoły zawodowej. Kształcenie z przedmiotów ogólnych odbywa się w Zespole Szkół Mechanicznych im. Arki Bożka w Raciborzu. Młodzi ludzie kończąc szkołę otrzymują wszelkie prawa do wykonywania zawodu, mają też zagwarantowaną pracę w RAFAKO S.A. i możliwość dalszego rozwoju. Nauka w zawodzie ślusarz -spawacz trwa trzy lata i jest wliczana do stażu pracy.
Uczniowie są w firmie pracownikami młodocianymi, ze wszystkim przysługującymi im prawami. Zakład opłaca im składkę zdrowotną i emerytalną. Otrzymują ubrania robocze, ręczniki, pasty, kremy, czyli wszystko, to, co jest im potrzebne do wykonywania pracy oraz w pełni mogą korzystać z zakładowego zaplecza socjalnego. Są tu traktowani bardzo poważnie. Uczą się w szczególnych warunkach więc stawiane są przed nim szczególne wymagania. Nie ma usprawiedliwień nieobecności od rodziców. Jeżeli chłopak jest chory, musi dostarczyć L4. Jeżeli chce mieć wolne z innego powodu, bierze urlop. Jego czas pracy jest ewidencjonowany tak samo jak innych pracowników. Musi też chodzić do szkoły. Każda nieobecność na lekcji jest zgłaszana w firmie. RAFAKO S.A. planuje również przeprowadzenie szeregu prelekcji na temat przeciwdziałania uzależnieniom.
Rafakowskie warsztaty prowadzone są przez znakomitych specjalistów i doświadczonych fachowców. Uczniowie, po zdobyciu odpowiednich umiejętności, uczą się zawodu pracując przy projektach, realizowanych w firmie. - Są to często drobne zadania, które jednak trzeba zrobić. Tu nie ma marnowania materiału na prace, które są tylko po to, by zaliczyć przedmiot. Dla ucznia to spora satysfakcja, że jego wysiłek nie tylko nie poszedł na marne, ale jest częścią poważnego projektu – opowiada Andrzej Czech, kierownik Oddziału Doskonalenia Zawodowego w RAFAKO S.A.. Kierownik podkreśla, że absolwent warsztatów dołącza do grona najbardziej cenionych specjalistów.- Firma cieszy się międzynarodową renomą. Uczestniczy w wielu ważnych inwestycjach na całym świecie. Człowiek z książeczką spawacza wydaną przez RAFAKO S.A. jest wszędzie zatrudniany od ręki, nawet za granicą. Jeszcze nikt z naszym dokumentem nie figurował w spisie osób bezrobotnych – dodaje z dumą Andrzej Czech.
Szkoły zawodowe na nowo wracają do łask. Co więcej, tak jak w przypadku raciborskiego ośrodka, zdobywają sobie renomę, o jakiej pomarzyć może wiele szkół średnich.
Z możliwości kształcenia w rafakowskim OSZ skorzystać mogą również osoby z zewnątrz, które chcą zdobyć kwalifikacje w zawodzie spawacz. Ukończenie szkolenia wiąże się z uzyskaniem certyfikatów UDT i TUV. Już sam fakt zdobycia kwalifikacji w RAFAKO S.A., firmie, cieszącej się uznaniem w całej Europie, zwiększa szanse na rynku pracy, tak w kraju, jak i za granicą.
W prezentacji uczestniczyli, obok zarządu i pracowników RAFAKO S.A. m.in. poseł Henryk Siedlaczek, starosta raciborski Adam Hajduk, prezydent Raciborza Mirosław Lenk, zastępca Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku Jan Bochenek, dyrektor ZSM Sławomir Janowski. Zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić nowy obiekt począwszy od sal dydaktycznych po warsztaty szkoleniowe.
W ramach oddziału utworzonych zostało 40 stanowisk spawalniczych umożliwiających spawanie w metodach 141 (TIG), 135 (MAG), 111 (elektroda otulona), 2 stanowiska spawalnicze metodą gazową, 2 stanowiska palenia i cięcia gazowego, 40 stanowisk ślusarskich oraz warsztat obróbki skrawaniem. Do dyspozycji szkolących się osób będą dwie sale dydaktyczne, wyposażone w sprzęt audiowizualny, jadalnia z urządzeniami umożliwiającymi przygotowanie posiłku, szatnia. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane.
adk
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany