Złote gody TMZR-u w Strzesze

Już od 50 lat Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej prowadzi swoją działalność kulturotwórczą. Organizacja, która od 1994 r. współrządzi również miastem, dziś w Strzesze obchodziła uroczyście swoje urodziny. Były medale, dyplomy, podziękowania i wspomnienia.
- Dla historii narodu 50 lat to niewiele. Dla organizacji to bardzo dużo. Przetrwaliście mimo zmiany ustroju, uwarunkowań politycznych. To oznacza, że TMZR jest potrzebny - przekonywał podczas uroczystości poseł Henryk Siedlaczek, honorowy patron obchodów 50-lecia.
Złote czasy dla TMZR-u były w latach 70. i 80. Państwo, miasto i zakłady pracy hojnie subsydiowały działalność tego typu organizacji. Na Śląsku stały na straży polskości. TMZR miał swoją Gazetę Raciborską. Wydawał na wysokim poziomie merytorycznym Zeszyty Raciborskie Strzecha. Organizował szereg spotkań i inicjatyw kulturalnych. Dobra passa była też w latach 90. TMZR zasłynął chociażby z edycji znakomitych Opowieści o dawnym Raciborzu Pawła Newerli czy organizacji obchodów Roku Weltzlowskiego ('97).
W tych samych latach 90. zaprzestano jednak wydawać własne czasopismo, a brak odpowiednich państwowych i samorządowych subsydiów mocno ograniczył działalność. TMZR powoli stawał się salonem kulturotwórczych i opiniotwórczych środowisk Raciborza minionych dekad i takim w zasadzie jest do dziś. W swojej siedzibie przy ul. Długiej organizuje spotkania autorskie, wernisaże, prelekcje i konkursy. Ostatnio, za sprawą kilku nowych aktywnych działaczy, TMZR stał się znów bardziej dynamiczny. Powstało kilka nowych projektów, w tym wydawniczych. Nawiązano współpracę z OGV Leverkusen oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową.
W 1994 r. TMZR zaistniał na scenie politycznej miasta. W każdej kadencji ma swoich radnych, którzy są w rządzącej większości. W wyborach 21 listopada TMZR znów wystawi swoje listy. Z tego środowiska wywodzą się m.in. Andrzej Markowiak czy starosta Adam Hajduk. Są z nim związani Mirosław Lenk, Tadeusz Wojnar czy Henryk Siedlaczek.
Dziś uroczyście przekazano Towarzystwu tytuły Zasłużony dla Raciborza i Powiatu Raciborskiego, przyznane przez Rady Miasta i Powiatu. Złote Odznaki Zasłużony dla Województwa Śląskiego odebrali z rąk radnej wojewódzkiej Ewy Lewandowskiej prezes honorowy Zbigniew Ciszek, Jan Duda i Karol Magiera. Herbem powiatu wyróżniono Jana Kluskę (oddział TMZR w Kuźni Raciborskiej) i Zbigniewa Ciszka. Zasłużonych członków wyróżniono dyplomami.
(waw)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany