Kosmiczna przygoda w bibliotece – uczniowie poznali tajemnice Wszechświata

W Bibliotece w Rudach odbyły się wyjątkowe warsztaty astronomiczne, które przeniosły najmłodszych uczniów w fascynujący świat galaktyk, czarnych dziur i słonecznych zjawisk. Spotkanie poprowadził pan Bogdan Tkaczuk z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
W środę Biblioteka w Rudach zamieniła się w prawdziwe centrum kosmicznych odkryć. Uczniowie klas 1a, 1c i 2a mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w warsztatach astronomicznych prowadzonych przez Bogdana Tkaczuka – astronoma amatora, pasjonata nauki i członka Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – oddział Gliwice.
Dzięki specjalistycznemu sprzętowi – teleskopowi i lornetce z bezpiecznymi foliami astronomicznymi – dzieci mogły bezpośrednio obserwować Słońce. Na własne oczy zobaczyły plamy słoneczne i protuberancje, co wywołało spore poruszenie i wiele pytań.
Podczas zajęć uczniowie poznali również wiele zjawisk kosmicznych, o których wcześniej tylko słyszeli – od zórz polarnych, przez galaktyki i mgławice, po tajemnicze czarne dziury. Dowiedzieli się, dlaczego Mars jest czerwony, jak działa pryzmat i czym różnią się planety skaliste od gazowych. Zajęcia wzbogacono o elementy termowizji, co pozwoliło dzieciom porównać różne sposoby postrzegania świata.
Bogdan Tkaczuk zarażał uczniów swoją pasją i ogromną wiedzą, opowiadając o kosmosie z niezwykłym zaangażowaniem. Jego opowieści sprawiły, że dla wielu uczestników nauka stała się prawdziwą przygodą, a nie tylko szkolnym obowiązkiem.
Warsztaty w Bibliotece w Rudach okazały się wydarzeniem nie tylko edukacyjnym, ale i inspirującym. Pozwoliły dzieciom spojrzeć w niebo z nową ciekawością i zrozumieniem, że nauka może być równie ekscytująca jak podróż w nieznane.







![Informacja o zamiarze sprzedaży nieruchomości [OGŁOSZENIE URZĘDOWE] Informacja o zamiarze sprzedaży nieruchomości [OGŁOSZENIE URZĘDOWE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765798542zrzut-ekranu-2025-12-15-o-12-35-22-.png)




![Seria groźnych interwencji strażaków w powiecie. Pożary i wypadek przy słupie energetycznym [FOTO] Seria groźnych interwencji strażaków w powiecie. Pożary i wypadek przy słupie energetycznym [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765871045598333448-900629152302961-443722479592108171-n-2-.jpg)


![Pół miliarda na bezpieczeństwo. Briefing posłanki Gabrieli Lenartowicz o obronie cywilnej i sprawach regionu [WIDEO] Pół miliarda na bezpieczeństwo. Briefing posłanki Gabrieli Lenartowicz o obronie cywilnej i sprawach regionu [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765802058gre02980-.jpg)


![Pożary i otwarcia mieszkań. Strażacki weekend w pigułce [RAPORT 998] Pożary i otwarcia mieszkań. Strażacki weekend w pigułce [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765788869599933066-869747175801617-5814755685544542499-n-.jpg)



![Anna & Anna - wyjątkowy koncert w RCK [ZAPOWIEDŹ] Anna & Anna - wyjątkowy koncert w RCK [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765814714raciborz-.jpg)



![Świąteczny Kiermasz w Szkole Podstawowej nr 13 [FOTO] Świąteczny Kiermasz w Szkole Podstawowej nr 13 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765871592image00007-.jpg)



![Kiermasz pierników w Nędzy w świątecznej atmosferze [FOTO] Kiermasz pierników w Nędzy w świątecznej atmosferze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765817250photo-121-of-218-.jpg)
























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany