Uroczyste poświęcenie dzwonu do kaplicy w Nędzy

W sobotnie popołudnie, 17 maja, w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Nędzy odbyła się wyjątkowa uroczystość poświęcenia dzwonu, który niebawem powróci na swoje historyczne miejsce – do kapliczki przy ul. Jana Pawła II 27.
Dzwon został uroczyście wniesiony do świątyni przez druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Nędzy. Aktu poświęcenia dokonał ks. biskup Jan Kopiec, który wspólnie z ks. proboszczem Mariuszem Babulą przewodniczył modlitwie w intencji wszystkich osób zaangażowanych w dzieło renowacji kaplicy, jak również przyszłych pokoleń, które będą z niej korzystać.
W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, mieszkańcy Nędzy, a także konserwatorzy i wykonawcy prac, którzy przez ostatnie tygodnie z oddaniem pracowali nad przywróceniem kapliczce jej dawnego blasku. Było to spotkanie pełne wzruszenia, wdzięczności oraz refleksji nad lokalnym dziedzictwem, łączącym przeszłość z teraźniejszością.
Kapliczka, przy której można będzie ponownie oglądać poświęcony dzwon, przechodzi obecnie gruntowny remont konserwatorski. Ten ponad dwustuletni obiekt sakralny, wpisany do gminnego rejestru zabytków, stanowi ważny punkt na mapie dziedzictwa kulturowego gminy. Sam dzwon, pochodzący z 1819 roku, został odlany przez Daniela Nickela z Łubowic i w 2024 roku wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków ruchomych.
W odnowionej kapliczce znajdują się również figury świętych – Dobrego Pasterza, św. Jana Nepomucena, a od niedawna także św. Jakuba Apostoła – patrona pielgrzymów. Miejsce to stanowi ważny przystanek na trasie Śląsko-Morawskiej Drogi św. Jakuba, umożliwiając pielgrzymom modlitwę oraz uzyskanie stempla w Paszporcie Pielgrzyma.
Z szacunku dla przodków i z myślą o potomkach zdecydowałam się przeprowadzić remont rodzinnej kapliczki. Dzięki zaangażowaniu wielu życzliwych osób projekt udało się zrealizować. Niech kapliczka nadal służy Bogu i ludziom – powiedziała właścicielka kapliczki, Maria Zepchła.
Uroczystość poświęcenia dzwonu była pięknym świadectwem lokalnej wiary, tradycji oraz wspólnoty. Wyrazy wdzięczności kierowane są do wszystkich, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu i przyczynili się do jego organizacji.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany