Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 kwietnia 202523:25

Światło Chrystusa z serca Raciborza: Wigilia Paschalna w kościele WNMP [WIDEO]

Światło Chrystusa z serca Raciborza: Wigilia Paschalna w kościele WNMP [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kościół katolicki obchodzi dziś Wielką Sobotę – dzień ciszy i oczekiwania, który dla uczniów Jezusa był czasem największej próby. Tradycja głosi, że apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Maryja. Dlatego każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. O 20.00 w kościele farnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła się celebracja Zmartwychwstania – Wigilia Paschalna.

Po zachodzie słońca rozpoczyna się Wigilia Paschalna, uroczysta celebracja Zmartwychwstania w najstarszej raciborskiej świątyni – kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Rynku. Dzieje się tak już od 820 lat, od chwili pierwszej wzmianki o świątyni farnej w Raciborzu (1205).

Symboliczne rozpoczęcie liturgii światła odbywa się po zmroku, gdy kapłan święci ogień na zewnątrz kościoła. Następnie zapala się Paschał – wielką woskową świecę symbolizującą zmartwychwstałego Chrystusa. Kapłan żłobi na paschale znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega”.

Paschał zawiera pięć czerwonych gwoździ symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę, a następnie wnosi się go do okrytej mrokiem świątyni. Zwieńczeniem obrzędu jest uroczysta pieśń Exultet, rozpoczynająca się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga!”.

Liturgia paschalna kontynuuje się czytaniami, które przypominają historię zbawienia od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z Egiptu, proroctwa mesjańskie aż po Ewangelię o Zmartwychwstaniu Jezusa. W tej nocy powraca śpiew „Alleluja”, milczący przez blisko pięćdziesiąt dni. Obrzęd liturgii obejmuje także poświęcenie wody, służącej przez rok przede wszystkim do chrztu.

Dodajmy, że obchody Triduum Paschalnego w parafii miejskiej były także dniami udanego debiutu scholi, która pod kierunkiem organisty fary i kaplicy zamkowej - maestro Arkadiusza Popławskiego zapewniła oprawę muzyczną liturgii.

Świątynia farna od 1417 do 1810 roku pełniła rolę kolegiaty raciborskiej, przeniesionej tu z kaplicy zamkowej pw. św. Tomasza Becketa. Według źródeł w tej kaplicy przechowywano relikwie Drzewa Krzyża Świętego. W skarbcu obecnej parafii miejskiej znajduje się również relikwiarz z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.