Światło Chrystusa z serca Raciborza: Wigilia Paschalna w kościele WNMP [WIDEO]
![Światło Chrystusa z serca Raciborza: Wigilia Paschalna w kościele WNMP [WIDEO] Światło Chrystusa z serca Raciborza: Wigilia Paschalna w kościele WNMP [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1745098353img-6065-.jpg)
Kościół katolicki obchodzi dziś Wielką Sobotę – dzień ciszy i oczekiwania, który dla uczniów Jezusa był czasem największej próby. Tradycja głosi, że apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Maryja. Dlatego każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. O 20.00 w kościele farnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła się celebracja Zmartwychwstania – Wigilia Paschalna.
Po zachodzie słońca rozpoczyna się Wigilia Paschalna, uroczysta celebracja Zmartwychwstania w najstarszej raciborskiej świątyni – kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Rynku. Dzieje się tak już od 820 lat, od chwili pierwszej wzmianki o świątyni farnej w Raciborzu (1205).
Symboliczne rozpoczęcie liturgii światła odbywa się po zmroku, gdy kapłan święci ogień na zewnątrz kościoła. Następnie zapala się Paschał – wielką woskową świecę symbolizującą zmartwychwstałego Chrystusa. Kapłan żłobi na paschale znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega”.
Paschał zawiera pięć czerwonych gwoździ symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę, a następnie wnosi się go do okrytej mrokiem świątyni. Zwieńczeniem obrzędu jest uroczysta pieśń Exultet, rozpoczynająca się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga!”.
Liturgia paschalna kontynuuje się czytaniami, które przypominają historię zbawienia od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z Egiptu, proroctwa mesjańskie aż po Ewangelię o Zmartwychwstaniu Jezusa. W tej nocy powraca śpiew „Alleluja”, milczący przez blisko pięćdziesiąt dni. Obrzęd liturgii obejmuje także poświęcenie wody, służącej przez rok przede wszystkim do chrztu.
Dodajmy, że obchody Triduum Paschalnego w parafii miejskiej były także dniami udanego debiutu scholi, która pod kierunkiem organisty fary i kaplicy zamkowej - maestro Arkadiusza Popławskiego zapewniła oprawę muzyczną liturgii.
Świątynia farna od 1417 do 1810 roku pełniła rolę kolegiaty raciborskiej, przeniesionej tu z kaplicy zamkowej pw. św. Tomasza Becketa. Według źródeł w tej kaplicy przechowywano relikwie Drzewa Krzyża Świętego. W skarbcu obecnej parafii miejskiej znajduje się również relikwiarz z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany