Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 października 202409:28

Gość starostwa oddał hołd ofiarom Holocaustu z Raciborza

Gość starostwa oddał hołd ofiarom Holocaustu z Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W minionym tygodniu zakończyło się jubileuszowe spotkanie z okazji 20-lecia partnerstwa powiatu raciborskiego z miastem Rendsburg. Z tego miasta, położonego w północnych Niemczech, przyjechał Fritjof Wilken – wieloletni dyrektor Altstadt Schule w Rendsburgu, inicjator i organizator wymiany uczniów pomiędzy niemiecką szkołą a szkołą podstawową w Rudach oraz wielu innych działań na rzecz współpracy dzieci i młodzieży z całego powiatu. Obecnie jest już od wielu lat na emeryturze, ale jako radny miejski często odwiedza Racibórz i Rudy, gdzie do dziś ma liczne grono znajomych oraz przyjaciół. Data jego urodzin to 8 maja 1945 roku – dzień zakończenia II wojny światowej. Fritjof zawsze powtarza, że to zobowiązuje.

Czytaj: Pierwsze kamienie Stolpersteine w Raciborzu. Upamiętniają dawnych mieszkańców miasta

Na zakończenie jubileuszowych uroczystości bohater tej opowieści poprosił jednego ze swoich przyjaciół o podwiezienie na ulicę Londzina, gdzie spacerując, intensywnie wpatrywał się w kostkę brukową – jakby czegoś szukał. I znalazł – stolpersteine (w dosłownym tłumaczeniu „kamienie, o które się potykamy” albo mniej dosłownie „kamienie pamięci”). Stolpersteine to inicjatywa upamiętniania ofiar nazizmu w postaci kostek brukowych z mosiężną tabliczką, na której widnieje nazwisko upamiętnionej osoby, daty jej urodzin i śmierci oraz informacja o jej losie. Pierwsze tego typu pomniki powstawały w Niemczech w latach 90. ubiegłego wieku. Dziś można je znaleźć w wielu europejskich miastach. Są również w Raciborzu, gdzie upamiętniają tragiczne losy mieszkającej w pobliskiej kamienicy żydowskiej rodziny Kochen. I to właśnie te trzy raciborskie kamienie pamięci były obiektem poszukiwań.

Fritjof Wilken nie miał zamiaru jedynie ich zobaczyć – chciał je wyczyścić, ponieważ wraz ze swoimi kolegami z rady miasta Rendsburg podjął inicjatywę odszukiwania i czyszczenia mosiężnych tabliczek, odświeżając w ten sposób pamięć o ofiarach nazizmu i Holocaustu. Wizyta na ulicy Londzina, choć przygotowana, miała mieć charakter wyłącznie osobisty. Jednak widok starszego człowieka z głową przyprószoną siwizną, klęczącego w późny sobotni wieczór na mokrym chodniku z gąbką i pastą do czyszczenia w ręku, skłonił świadka tego wydarzenia do uzyskania zgody samego zainteresowanego i podzielenia się tą historią z czytelnikami „Naszego Raciborza” – z nadzieją, że przechodząc tamtędy, także „potkną się” o kamienie pamięci, wspomną tę historię, jej przesłanie oraz tragicznych bohaterów.

Autor: materiał nadesłany AA, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Nasz Racibórz 29.11.2024
28 listopada 202419:21

Nasz Racibórz 29.11.2024

Nasz Racibórz 22.11.2024
22 listopada 202410:23

Nasz Racibórz 22.11.2024

Nasz Racibórz 15.11.2024
14 listopada 202421:21

Nasz Racibórz 15.11.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.