Ta podróż zaczęła się u progu wojny w Ratibor [WIDEO]
Käthe i Erich Höse z Lipska pobrali się w sierpniu 1939 roku. Ich miesiąc miodowy rozpoczął się w Raciborzu, wówczas Ratibor w III Rzeszy. Wyruszuli stąd na spływ odrzański. Do Szczecina dotarli 30 sierpnia, dzień przed wybuchem wojny.
- W czasach nazizmu w środkowych Niemczech nie było profesjonalnych operatorów „kronik filmowych”, którzy uchwyciliby obrazy codziennego życia. Zamiast tego, byli to twórcy-amatorzy, którzy dokumentowali normalne życie poza oficjalną nazistowską propagandą – na taśmie 8 mm i, co szczególnie niezwykłe, w kolorze! To, co na tych nagraniach zostało uwiecznione, wydaje się przypadkowe i nieszkodliwe: dziewczynka z dumą trzyma swoją lalkę przed aparatem, rolnik prowadzi konie do Saale na niedzielną kąpiel, a kobieta obiera owoce i marynuje ogórki. Mimo że codzienne życie wygląda na spokojne, polityka jest wszędzie obecna: prawa ręka niedbale uniesiona w pozdrowieniu, nazistowska flaga powiewająca z każdego budynku publicznego i parowca wycieczkowego, a niemal co weekend odbywają się marsze z marszową muzyką, takie jak na firmowych imprezach sportowych czy w trakcie obchodów Święta Pracy.
Käthe i Erich Höse z Lipska pobrali się w sierpniu 1939 roku, a ich miesiąc miodowy rozpoczęli w Ratibor (obecnie Racibórz w Polsce). Odra, choć ma prawie 100 kilometrów długości, pozostaje wąska i trudna do żeglugi. Käthe Höse śledzi trasę na mapie, a po opuszczeniu łodzi do wody, Höses wiosłują z prądem na północ, w kierunku Morza Bałtyckiego. Ich poranne śniadanie, podczas którego karmią wolno żyjącego kurczaka bułką tartą, jest spokojne, mimo że przepływają obok bark. Wydaje się, że żyją w wielkiej wolności, nawet w dyktaturze.
Pierwsza część filmu dokumentalnego „Niemcy środkowe pod swastyką” przedstawia lata poprzedzające wybuch wojny – okres, w którym kraj wydawał się szczęśliwy. Katastrofę zwiastują jedynie nieliczne ujęcia, takie jak prywatne ćwiczenia z maską gazową w Lipsku czy napięcie związane z inwazją na Sudety we wrześniu 1938 roku. Nadchodzący horror staje się również widoczny w materiałach filmowych Käthe i Ericha Höse. W porcie w Szczecinie, do którego dotarli 30 sierpnia 1939 roku, znajdował się statek wycieczkowy „Stuttgart”, przerobiony na statek szpitalny – gotowy na przyjęcie pierwszych rannych - tak ten materiał zapowiedziano w www.hoerzu.de.
Początek sierpnia to czas, w którym warto przypomnieć 1939 r. - życie codzienne ludzi nieświadomych kataklizmu, który nam nimi wisi. Racibórz wyszedł z tej wojny mocno okaleczony, a wielu mieszkańców widocznych na zdjęciach operatora z 1939 r. bądź zginęło, bądź musiało opuścić rodzinne miasto.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany