Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

Żyje górnik kopalni Rydułtowy zaginiony na poziomie 1150 m pod ziemią po wstrząsie w czwartek rano 11 lipca 2024 r. Po ponad dwóch dobach akcji prowadzonej w bardzo trudnych warunkach ratownicy dotarli przed godziną 14 w sobotę do poszukiwanego.

Mężczyzna jest przytomny. Został przetransportowany w asyście lekarskiej do bazy ratowniczej pod ziemią. Ma problemy z oddychaniem w pozycji leżącej. Po godz. 17 kopalnianą windą wywieziono górnika na powierzchnię i przekazano ekipie medycznej śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który sprowadzono do kopalni na we wezwanie kierownictwa akcji ratowniczej. Odnalezionym jest 32-letni sztygar oddziału elektrycznego, od 7 lat pracujący w kopalni pod ziemią.

Ekstramalne warunki do przetrwania

Pracownik przetrwał ponad 50 godzin w ekstremalnych warunkach, w atmosferze o stężeniu metanu zbliżającym się do 5 proc., temperaturze przekraczającej 32 stopnie Celsjusza, przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza. Kilkakrotnie po pierwszym wstrząsie dochodziło do groźnych drgań górotworu, przez które wycofywano ratowników do bazy w trosce o życie ludzi. Odnaleziony górnik początkowo usiłował wycofywać się samodzielnie po wstrząsie, znieruchomiał prawdopodobnie z powodu doznanych obrażeń.

Do zaginionego ratownicy dotarli w sobotę z drugiego kierunku działań ratowniczych, skąd postęp wcześniej był niemożliwy ze względu na niekorzystny skład atmosfery w wyrobiskach. Nocą z piątku na sobotę dzięki wysiłkom ratowników udało się doprowadzić do tego obszaru dostatecznie dużo powietrza, co pozwoliło na początek penetracji wyrobisk o znacznej długości (ok. 2300 m). Równolegle z pierwszego kierunku ratownicy ręcznie torowali w rumowisku skalnym o długości ponad 70 m ciasny chodnik ratunkowy, aby dotrzeć do poszukiwanego górnika.

Niestety w czwartek po ponad dziesięciu godzinach akcji z poziomu 1150 m nadeszła tragiczna wiadomość: ratownicy dotarli do pierwszego z dwóch zaginionych górników, który zginął po wstrząsie. Zmarły pracownik był sztygarem zmianowym, miał 41 lat i aż 23 lata stażu pracy w górnictwie.

- Chciałbym wyrazić szczególny żal z powodu śmierci naszego górnika jego rodzinie, chciałbym zapewnić, że otoczymy bliskich opieką i udzielimy im wszelkiej możliwej pomocy - powiedział Leszek Pietraszek, prezes PGG S.A.

W chwili wstrząsu w czwartek o godz. 8.16 pod ziemią na poziomie 1150 m na zmianie remontowej pracowało 78 górników, którzy wykonywali roboty konserwacyjne maszyn i urządzeń. 76 pracowników ewakuowano na powierzchnię przez szyby w Rydułtowach oraz w sąsiedniej miejscowości - w oddalonym o kilka kilometrów ruchu Marcel w Radlinie. 17 osób przewieziono do śląskich szpitali, skąd większość poszkodowanych z niewielkimi obrażeniami wróciła już do domów. W sobotę w szpitalach pozostaje 4 hospitalizowanych górników. Stan jednego z pracowników jest poważniejszy, lecz stabilny, doznał urazów głowy i klatki piersiowej.

Prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A. Leszek Pietraszek podziękował w sobotę na spotkaniu z mediami przed ruchem Rydułtowy ratownikom górniczym i wszystkim służbom ratowniczym, naukowcom i specjalistom wspierającym sztab akcji, psychologom niosącym wsparcie poszkodowanym górnikom i ich rodzinom, administracji, wszystkim, którzy uczestniczyli w wysiłkach w celu uratowania zaginionego pracownika.

- Cieszę się, że słowa, że idziemy po żywego, były prorocze. Wierzyliśmy w to zawsze, cały czas, do końca - powiedział wzruszony sukcesem akcji Damian Borgieł, dyrektor Biura Produkcji, Gospodarki Złożem i Zagrożeń Naturalnych PGG S.A.

W akcji 84 zastępy ratowników

Na miejscu w sobotę w kopalni Rydułtowy ze szczegółami akcji ratowniczej zaznajomili dziennikarzy również m.in. Marek Skuza - pełnomocnik zarządu PGG S.A. oraz Mirosław Bagiński - prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Szef CSRG poinformował, że w działaniach uczestniczyły łącznie 84 zastępy ratowników górniczych (w tym 10 zawodowych z CSRG). Do akcji pospieszyli z pomocą ratownicy ze stacji w wielu śląskich kopalniach i ruchach wydobywczych: Rydułtowy, Marcel, Jankowice, Chwałowice, Wujek, Mysłowice-Wesoła, Halemba, Bielszowice z PGG S.A. oraz Zofiówka, Knurów-Szczygłowice, Budryk z JSW S.A.

- Mieliśmy przypuszczenie, gdzie należy szukać poszkodowanego, jednak nie było żadnych sygnałów, w jakim znajduje się stanie. Nie wiedzieliśmy, w którą stronę mógł przemieścić się poszukiwany pracownik, ale wiedzieliśmy jedno: cały czas atmosfera w wyrobiskach była zdatna do oddychania, z odpowiednią ilością tlenu. Wiedzieliśmy, że jeśli tylko pozwolą na to doznane obrażenia, pracownik nadal ma szansę, żeby żyć - podkreślił dyrektor Marek Skuza z PGG S.A.

Na poniedziałek 15 lipca 2024 r. zaplanowano w kopalni ROW ruch Rydułtowy w Polskiej Grupie Górniczej S.A. spotkanie Kopalnianego Zespołu ds. Zagrożeń Naturalnych w składzie poszerzonym o specjalistów, który ustali warunki dokonania oględzin w rejonie kopalni objętym skutkami wstrząsu z 11 lipca 2024 r.

Wypadki górnicze w Polsce w ostatnich latach

Wypadki w 2023 roku

W 2023 roku miały miejsce kilka poważnych wypadków górniczych. W kopalni "Pniówek" w Jastrzębiu-Zdroju doszło do wybuchu metanu, w wyniku którego zginęło pięciu górników, a kilkunastu zostało rannych. Był to jeden z najbardziej tragicznych wypadków w ostatnich latach, który zwrócił uwagę na potrzebę poprawy bezpieczeństwa w kopalniach.

Wypadki w 2022 roku

W 2022 roku w kopalni "Zofiówka" doszło do tąpnięcia, które uwięziło sześciu górników na głębokości 900 metrów. Akcja ratunkowa trwała kilkadziesiąt godzin, a wszyscy górnicy zostali ostatecznie uratowani. Ten wypadek pokazał, jak ważne są szybkie i skoordynowane działania ratownicze.

Wypadki w 2021 roku

Rok 2021 również przyniósł kilka wypadków górniczych, w tym jeden w kopalni "Budryk", gdzie doszło do zawalenia się chodnika. Uwięzionych zostało trzech górników, z których dwóch udało się uratować, natomiast trzeci zginął na miejscu.

Wnioski i zalecenia

Wypadki górnicze w Polsce w ostatnich latach pokazują, że mimo postępów w technologii i procedurach bezpieczeństwa, praca w kopalniach wciąż niesie ze sobą wysokie ryzyko. Konieczne są dalsze inwestycje w nowoczesne systemy monitorowania zagrożeń oraz szkolenia dla pracowników i służb ratowniczych.

Autor: źródło PGG, fot. ŚlUW, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 czerwca 202511:43

Pływadło na bis. Jedyna taka flota w Polsce znów na Odrze [FOTO i WIDEO]

Pływadło na bis. Jedyna taka flota w Polsce znów na Odrze [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To już 26. edycja wyjątkowego spływu, którego pomysłodawcą jest Bronisław Piróg, a od lat wspiera go Miasto Racibórz. Pływadło – barwna i niepowtarzalna impreza rzeczna – po raz piąty znalazło się w programie Festiwalu Górnej Odry.

fot. UM, Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności30 czerwca 202509:21

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Magiczna noc na raciborskim zamku. W sobotę, 28 czerwca, Zamek Piastowski po raz pierwszy stał się przestrzenią niezwykłego festiwalu „Misteria Piastorum”, łączącego teatr uliczny, ogień i elektroniczne brzmienia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i pokazało, jak średniowieczne mury mogą tętnić współczesną sztuką. Zobaczcie fotorelację Jana Ptaka.

Jan Ptak
Reklama
Strony Partnerskie30 czerwca 202518:51

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu powstaje niezwykła przestrzeń – „spirala czasu” z irysów. Projekt, który otrzymał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, stanie się nowym ogrodniczym sercem Zaczarowanego Ogrodu, przyciągając miłośników natury i botanicznych opowieści.

waw
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.