Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 lipca 202421:24

Nie żyje górnik odnaleziony w kopalni Rydułtowy

Nie żyje górnik odnaleziony w kopalni Rydułtowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

- Nie żyje jeden z dwóch górników ruchu Rydułtowy kopalni ROW, poszukiwanych po wstrząsie, do którego doszło w czwartek rano 11 lipca 2024 r. Ratownicy wciąż poszukują drugiego z pracowników zaginionych na poziomie 1150 m - podała Polska Grupa Górnicza.

Po ponad dziesięciu godzinach akcji ratownicy dotarli do pierwszego z poszukiwanych. Miejsce, w którym znajdował się pracownik, zlokalizowano na podstawie sygnału z lampy górniczej. Odnaleziony górnik został przetransportowany przez ratowników na powierzchnię, gdzie lekarz stwierdził zgon mężczyzny.

Zmarły sztygar zmianowy miał 41 lat i 23 lata stażu pracy w górnictwie, w kopalni Rydułtowy pracował od 16 lat.

Trwają poszukiwania drugiego z górników. Akcja przebiega w bardzo trudnych warunkach ze względu na najwyższy stopień zagrożenia metanowego oraz odnotowany wzrost zagrożenia sejsmicznego. Po tymczasowej przerwie, którą zarządzono w sztabie akcji w trosce o bezpieczeństwo ratowników, poszukiwania zostaną wznowione.

Większość górników udało się ewakuować

Dwaj poszukiwani górnicy zaginęli na poziomie 1150 m po czwartkowym wstrząsie w kopalni Rydułtowy. Z 76 pracowników, którzy zostali ewakuowani na powierzchnię, 17 trafiło do szpitali – poinformowano na briefingu prasowym w czwartek po południu w ruchu Rydułtowy.

O przebiegu i wynikach akcji ratowniczej poinformowali dziennikarzy prezes PGG S.A. Leszek Pietraszek, wojewoda śląski Marek Wójcik, Damian Borgiel - dyrektor Biura Produkcji, Gospodarki Złożem i Zagrożeń Naturalnych PGG S.A. i Łukasz Pach – dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

W rejonie wstrząsu na rannej zmianie remontowej pracowało 78 górników – zajmowali się konserwacją maszyn i urządzeń. Część pracowników ewakuowano na powierzchnię szybem w ruchu Rydułtowy, a część w sąsiednim ruchu Marcel w Radlinie.

Wyrobiska nie uległy całkowitemu zniszczeniu, mogło dojść do ich deformacji, lecz zachowany został przepływ powietrza.

Najwyższy poziom zagrożenia metanowego

Akcja prowadzona jest z dwóch kierunków (doprowadzenia i odprowadzenia powietrza), przebiega w bardzo trudnych warunkach górniczych z powodu skojarzonych zagrożeń – w rejonie występuje najwyższy IV poziom zagrożenia metanowego oraz zagrożenia tąpaniowe – sejsmiczne. Pod ziemią pracuje 11 zastępów z kopalń PGG S.A. oraz z Okręgowej Stacji RG w Wodzisławiu Śl. i z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Dzięki wykryciu sygnału z lampy górniczej ratownicy zlokalizowali miejsce, w którym znajduje się jeden z poszukiwanych i docierają w jego kierunku.

Do pomocy medycznej po wstrząsie skierowano do Rydułtów z wielu miejscowości Śląska (a także małopolskiego Chrzanowa) 20 zespołów pogotowia ratunkowego i trzy śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (z Krakowa, Katowic i Opola). Lekarze przebadali i zaopatrzyli na powierzchni ewakuowanych, wszyscy byli przytomni. 17 osób postanowiono przewieźć w stabilnym stanie do szpitali w Wodzisławiu Śląskim, Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Bielsku-Białej, Mikołowie i Kędzierzynie-Koźlu. Część poszkodowanych po przebadaniu wypisywana jest ze szpitali do domów. Jeden z górników z obrażeniami głowy i klatki piersiowej przetransportowany został helikopterem LPR do katowickiej lecznicy w Ochojcu, gdzie przechodzi dalszą diagnostykę, jego stan jest poważny, lecz nie zagraża życiu.

Górnikom i rodzinom oczekującym pod kopalnią udzielono także wsparcia psychologicznego, które zapewnili m.in. specjaliści CSRG. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim uruchomiło dodatkową pomoc psychologiczną dla wszystkich osób dotkniętych skutkami wstrząsu w kopalni Rydułtowy.

Wstrząs o dużej energii

W czwartek 11 lipca 2024 r. o godzinie 8.16 w ruchu wydobywczym Rydułtowy kopalni ROW w odległości około 90 m przed czołem pochylni równoległej – II 1200 E1 w rejonie krawędzi pokładu 703 wystąpił wstrząs o energii 2,4 x 107J.

Wyrobisko wykonywane jest w pokładzie 712 i 713 na poziomie 1150 m pod ziemią. Na zmianie rannej przodek wyrobiska nie był drążony, trwały tam prace konserwacyjne.

Autor: opr. w, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności12 grudnia 202419:07

Mieli zwiedzać Hiszpanię, a pracowali w Polsce

Mieli zwiedzać Hiszpanię, a pracowali w Polsce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu
Reklama
Reklama
Aktualności12 grudnia 202411:22

Dwie poranne kolizje na drogach powiatu

Dwie poranne kolizje na drogach powiatu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Aktualności13 grudnia 202407:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Kolejny weekend adwentu dostarczy wielu ciekawych doznań. Sprawdź, co będzie działo się w Raciborzu i okolicy, i gdzie warto się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Nasz Racibórz 29.11.2024
28 listopada 202419:21

Nasz Racibórz 29.11.2024

Nasz Racibórz 22.11.2024
22 listopada 202410:23

Nasz Racibórz 22.11.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.