Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 lipca 202416:55

Raciborska Akademia kształci na potrzeby lokalnego rynku pracy

Raciborska Akademia kształci na potrzeby lokalnego rynku pracy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jak co roku, 10 maja, rozpoczęliśmy w naszej Uczelni proces rekrutacji kandydatów na pierwszy rok studiów. 

Oferujemy bardzo bogatą propozycję kierunków studiów dla chętnych w różnym wieku (https://akademiarac.edu.pl/rekrutacja/kierunki/). Na zdobycie wyższego wykształcenia, zmianę zawodu nigdy nie jest za późno.

Akademia kształci w zakresie nauk stosowanych. Nauki stosowane to nauki praktyczne, których zadaniem jest poszukiwanie zastosowania osiągnięć badaczy. Nauki te są fundamentem działalności uczelni zawodowych – takich, jak raciborska Uczelnia –, które kształcą na praktycznych profilach studiów. Misją Akademii jest kształcenie na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego. W tym obszarze powinniśmy rozwijać się wspólnie z naszym regionem i nieustannie dostosowywać ofertę studiów do specyfiki potrzeb lokalnego rynku pracy. Region w tym przypadku traktujemy jako kilka powiatów, z którymi sąsiadujemy. Można powiedzieć, że Uczelnia „rośnie” wraz z otoczeniem, na które wywiera stały wpływ.

Wybór kierunku studiów. Trudna decyzja?

Jednym ze źródeł informacji o potrzebach lokalnego rynku pracy jest aktualizowany corocznie barometr zawodów (https://barometrzawodow.pl). Jest to krótkookresowa prognoza zapotrzebowania na pracowników w wybranych zawodach, realizowana na poziomie powiatowym i wojewódzkim. Barometr jest badaniem jakościowym, realizowanym raz w roku. Powstaje w trakcie paneli eksperckich, które odbywają się w poszczególnych powiatach. Uczestnicy wspólnie analizują, jak będzie wyglądała sytuacja w każdym zawodzie. W trakcie dyskusji grupowej wykorzystują posiadaną wiedzę i doświadczenie, posiłkują się także statystykami (liczbą zarejestrowanych bezrobotnych, liczbą ofert prac zgłoszonych do Centralnej Bazy Ofert Pracy, liczbą absolwentów). Eksperci decydują, do której kategorii zostanie zaklasyfikowany dany zawód.

Barometr zawodów – Jak to działa?

Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. W ramach zawodów deficytowych wyróżnia się również zawody z dużym deficytem. Zawody deficytowe to takie, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka. Zawody zrównoważone to takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się). Zawody nadwyżkowe z kolei, to te, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Do czego służy barometr? Dlaczego warto analizować aktualne dane?

Dane z barometru mogą posłużyć do planowania kariery zawodowej, ponieważ wskazują, w jakich zawodach warto się kształcić oraz informują o najlepszych perspektywach pracy zawodowej.

Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce. Analizując zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych zawodach w powiecie raciborskim oraz w sąsiadujących powiatach możemy stwierdzić, że oferta kształcenia Akademii Nauk Stosowanych doskonale wpisuje się w potrzeby pracodawców. Studia w naszej Uczelni gwarantują zdobycie zawodu, który umożliwi szybkie znalezienie pracy. Szczegóły zapotrzebowania na określone zawody zamieszczono w tabeli.

zrzut_ekranu_2024-07-3_o_16.43.320703

Autor: ANS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności20 lipca 202416:17

Na kąpielisku w Olzie utonął 18-latek

Na kąpielisku w Olzie utonął 18-latek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red./KPP Wodzisław Śl.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 lipca 202420:15

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice rozpoczął dwudniowy festyn zorganizowany przez LKS Tworków. Do walki o puchar stanęło osiem drużyn. Najlepsza okazała się ekipa GM-Instal.

Th
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.