Międzynarodowy Dzień Wyszywanki w Raciborzu
Międzynarodowy Dzień Wyszywanki to święto tradycyjnej, ukraińskiej, wyszywanej koszuli – "wyszywanki". Zapoczątkowane zostało stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku przez studentów uniwersytetu w Czerniowcach, a obchodzone jest zawsze w trzeci czwartek maja. Z tej okazji Biblioteka w Raciborzu zaprosiła swoich czytelników na warsztaty tego wyjątkowego rękodzieła.
Biblioteczne warsztaty wyszywanki w sobotnie popołudnie zgromadziły niemałe grono pań gotowych do nauki haftu krzyżykowego. Prowadząca warsztaty - pani Larysa Kyslynska przygotowała powiększoną makietę z wyrysowanym wzorem i krok po kroku wytłumaczyła podstawy wyszywania. Każda z pań na początek spróbowała swoich sił na próbnym wzorze, żeby za chwilę zacząć wyszywanie muliną na kanwie. Pani Larysa wytłumaczyła nie tylko sam warsztat wyszywania, ale przede wszystkim symbolikę wyszywanych wzorów - wzory, które wyszywały uczestniczki symbolizowały np. miłość czy dobrobyt ponieważ każdy ścieg na wyszywance ma określone znaczenie. Tak misternie wyhaftowana wyszywanka powinna być talizmanem chroniącym noszącego. Co ciekawe pani Larysa zdradziła uczestniczkom, że jakość haftu ocenia się nie po samym hafcie a po jego odwrocie (czyli "lewej" stronie) - to tam wszystko powinno układać się równo i schludnie i właśnie to świadczy o kunszcie wyszywającej. Jedne warsztaty to oczywiście zbyt krótko, aby zgłębić tajniki haftu krzyżykowego, ale był to wystarczający czas, aby zacząć własną wyszywankę i przede wszystkim poznać przepiękny ukraiński zwyczaj. Jest coś równie symbolicznego w tym, że ta ukraińska tradycja zjednoczyła panie różnej narodowości i różnych języków.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Welcome – Library for Everyone” dofinasowanego z funduszy Ambasady i Konsulatu USA w Polsce.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany