Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 kwietnia 202408:41

Czy można skutecznie rządzić bez większości w radzie?

Czy można skutecznie rządzić bez większości w radzie? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ogląd sprawy daje przebieg kończącej się kadencji 2018-2024. Nie zmieniły się przepisy ani strony politycznego sporu w Raciborzu.

W październiku 2018 r., przed II turą wyborów, ówczesny kandydat Dariusz Polowy wskazywał, że koalicja z ugrupowaniem M. Fity to „stabilna większość w Radzie Miejskiej. Przyszła współpraca będzie przebiegać w zgodzie i zrozumieniu”. Dziś przekonuje, że większość nie jest mu potrzebna do skutecznego rządzenia, jeśli wygra niedzielne wybory. - Raciborzanom próbuje się narzucić narrację, że prezydent bez większości w Radzie Miasta będzie miał gorszą sytuację do rządzenia. Jest to teza nonsensowna i nie poparta żadnymi dowodami – przekonuje. Jego kontrkandydat Jacek Wojciechowicz uważa ten pogląd za kuriozalny. Posiadanie większości w organie uchwałodawczym to jego zdaniem komfort rządzenia i zgoda.

Przepisy od 2018 r. się nie zmieniły. To Rada Miasta wciąż decyduje o wydatkach budżetowych, stawkach podatku, zapisach planu przestrzennego czy kształcie sieci placówek oświatowych.

To ostatnie było powodem rozpadu wspomnianej koalicji Polowy-Fita. Poszło o SP 15. Radni Fity nie zgodzili się na proponowaną likwidację szkoły przy Słowackiego, wskazując, że zmiany sieci placówek musi poprzedzić szeroka dyskusja zainteresowanych środowisk, której Polowy nie przeprowadził, zaskakując nie tylko koalicyjnych rajców, ale i rodziców.

Po odwołaniu Fity (jako powód podano niewywiązanie się z zadania przygotowania lodowiska) obecny prezydent wszedł w fazę tzw. rządów technicznych, czyli bez poparcia większości, która była w rękach klubów Razem dla Raciborza i Radnych Niezależnych M. Fity. Czym to może się skończyć, pokazuje na przykład sprawa lodowiska. Fita i większość w Radzie Miasta chcieli obiektu z normalnym dachem, pełnowymiarowego. Polowy mniejszego, z dachem z powłoki namiotowej. Spór wydawał się zażegnany, kiedy prezydent zaakceptował wolę większości, ale wybuchł na nowo, kiedy postanowił jednak realizować swoją wizję. W odpowiedzi rządzącą w Radzie Miasta większość cofnęła finansowanie. Lodowiska do dziś nie ma. Budowa stanęła.

Rządzącą w Radzie Miasta większość zgodziła się na utworzenie piłkarskiej spółki Unia Racibórz, ale kiedy ta zaczęła przynosić straty i wymagała coraz większych transferów pieniędzy z miejskiej kasy (w 2023 r. to ok. 1,3 mln zł) radni wezwali prezydenta do likwidacji spółki i znalezienia innej formuły funkcjonowania zasłużonego klubu. Polowy nie podjął takich działań, oskarżając opozycję, że chce likwidacji Unii. Klub nadal wymaga dużego dofinansowania, plasując się w dole tabeli ligi okręgowej, choć ambicje sięgały znacznie wyżej.

Radni wzywali też prezydenta, by przestał wydawać publiczne pieniądze na kampanie informacyjne z jego wizerunkiem. Ograniczono nawet środki na promocję, licząc, że to zatamuje propagandę, ale D. Polowy znajdował je w innych działach budżetu.

Nagrania z sesji (można je przejrzeć na https://raciborz.esesja.pl/) pokazują, że od października 2020 r., kiedy Polowy odwołał Fitę i stracił większość w Radzie Miasta, raciborski samorząd stał się areną sporów i wzajemnych oskarżeń. Prezydent nieraz opuszczał posiedzenia Rady Miasta, nie przychodził na komisje rady. Kiedy z mównic padały pytania, z reguły nie odpowiadał, kazał je składać na piśmie. W poprzednich kadencjach takie sytuacje nie miały miejsca.

- Przez brak zdolności zarządczych oraz umiejętności współpracy skłócił samorządowców – to opinia nt. D. Polowego posła Michała Wosia z czasów kampanii. Parlamentarzysta poparł wtedy M. Fitę i grupę jego radnych, w mijającej kadencji w opozycji do prezydenta.

Faktem jest, że radni akceptowali miejskie dofinansowania do zadań, które zyskały rządowe wsparcie, ale – jak podkreślali – robili to po to, by nie utracić środków z Warszawy. Wskazywali, że prezydent samodzielnie decydował o co aplikować np. do programu Polski Ład, pomijając zdanie większości. Zrodziło to kolejne napięcia, co widać na przykładzie Bosackiej, której kolejny remont poseł Woś nazwał ekstrawagancją. – Serio, to są Pana priorytety Dariuszu Polowy? Nic pilniejszego do remontu Pan nie znalazł. Aż bije po oczach i boli kieszeń podatnika – pisał na swoim FB parlamentarzysta, wskazując, że na remont czekają ulice w dzielnicach, a PKP planuje przebudowę wiaduktu na styku Bosackiej z Rybnicką.

W sytuacji, kiedy prezydent będzie planował inwestycje w oparciu o środki budżetowe miasta, realizowanie tego bez akceptacji radnych jest praktycznie niemożliwe. Gminy muszą przygotować nowe plany przestrzenne. Inicjatywa jest po stronie prezydenta, akceptacja Rady Miasta. Bez ścisłej współpracy trudno liczyć na szybkie przyjęcie nowego dokumentu.

Nowa Rada Miasta ma 21 radnych. Komitet Dariusza Polowego, z którego list startowali kandydaci PiS, ma 5 mandatów. Wspiera go radny R. Wałach z Oblicz – Zjednoczonych dla Raciborza. Razem to 6 głosów.

Większość 12 głosów jest po stronie Razem dla Raciborza i Koalicji 15 Października (PO, Polska 2050, Lewica, PSL).

3 mandaty ma KWW Michała Fity dla Raciborza, w mijającej kadencji w opozycji do D. Polowego.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 maja 202411:10

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zastęp strażaków, karetka pogotowia i patrol policji - taki widok ujrzeli w sobotni poranek mieszkańcy i przechodnie na Rynku. Jak się okazuje, przyczyną interwencji było zasłabnięcie kobiety.

red.
Reklama
Aktualności28 maja 202411:35

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO]

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenia doszło dziś, 28.05., na ulicy Rudzkiej, na wysokości wjazdu na obwodnicę.

fot. red., KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202412:56

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Jedenaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie minionego weekendu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202411:35

Motocykl w ogniu w Pawłowie

Motocykl w ogniu w Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dziś, 27.05., ok godziny 5.30 doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Zapalił się motocykl.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202410:50

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Do zdarzenia doszło w sobotę, 25 maja, o godzinie 19.25 podczas burzy przechodzącej nad powiatem raciborskim.

red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.