Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 listopada 202307:48

Pierwsze spotkanie w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast Alumni

Pierwsze spotkanie w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast Alumni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W dniach 24-26 października 2023 w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast - PIM Alumni, na które zaproszeni zostali przedstawiciele 64 samorządów uczestniczących w dotychczasowych dwóch edycjach projektu, realizowanego w latach 2017-2019 i 2021-2023 przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Organizatorem spotkania był Bank Światowy - partner merytoryczny projektu PIM. Racibórz reprezentowały Ewa Klimaszewska, główny specjalista ds. architektury i przestrzeni miasta oraz Justyna Szyndler, inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych z Wydziału Rozwoju, które w drugiej edycji brały udział w Sieci Miast Zielonych.

Partnerska Inicjatywa Miast oferuje wsparcie potrzeb rozwojowych miast poprzez promocję, wymianę wiedzy przy udziale ekspertów i specjalistów. Dzięki PIM miasta budują swoje kompetencje w ramach sieci tematycznych we współpracy z innymi miastami.

W Sieci Miast Zielonych prace koncentrowały się na tematyce związanej z wyzwaniami związanymi z m.in. adaptacją do zmian klimatu, wdrożeniami błękitno-zielonych inwestycji, retencją wody, zielenią w mieście, rozwiązaniami w oparciu o naturę - NBS (Nature Based Solutions). Podejmowane przez miasta działania, wspomagane przez PIM, wynikają z założeń Krajowej Polityki Miejskiej 2030 i Europejskiego Zielonego Ładu.

W trakcie spotkania w Poznaniu z uczestnikami spotkali się przedstawiciele Banku Światowego, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Krajowych Punktów Kontaktowych programów Unii Europejskiej. W panelu dyskusyjnym pt.: "Sprawcze Miasta w obliczu szans i wyzwań" wystąpili Wojciech Bakun, Prezydent Przemyśla, Waldemar Socha, Prezydent Żor, Arkadiusz Ptak, Burmistrz Pleszewa, Krzysztof Stańko, Pełnomocnik Prezydenta Rzeszowa ds. Innowacji i Rozwoju.

W warsztatach "Kalejdoskop projektów - czyli jak konkretne działania zmieniają rzeczywistość lokalną?" miasta dzieliły się doświadczeniami z zakresu m.in.: zielonych transformacji, zarządzania danymi miejskimi, partycypacji społecznej i współpracy z użytkownikami miasta, rewitalizacji, standardów projektowania infrastruktury miejskiej. W trakcie modułu szkoleniowego "Wzmacnianie kompetencji samorządów" odbyły się warsztaty z zakresu metody projektowej Design Thinking, prowadzenia konsultacji społecznych, wykorzystania AI w politykach miejskich, projektowania behawioralnych interwencji miejskich.

W ostatnim dniu spotkania, uczestnicy spotkania w ramach wizyt studyjnych zwiedzili Osiedle Trójpole, Szachty, Nowy Rynek – Brama Poznania.

Osiedle Trójpole to przykład, jak można budować z szacunkiem do przyrody i w harmonii z potrzebami przyszłych mieszkańców. Otoczenie budynków tonie w zieleni a każdy balkon ma odpowiednio dobrane gatunki roślin. Osiedle powstało przy współpracy biura architektonicznego, dewelopera i Miasta Poznania.

Szachty nazwa używana przez mieszkańców Poznania na zespół glinianek, zlokalizowanych w dolinie Strumienia Junikowskiego w południowej części miasta, w dawnych osadach związanych z cegielniami – Rudniczem, Kotowem i Świerczewem. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców przy współpracy z miastem powstał naturalny kompleks parkowo-przyrodniczy.

Nowy Rynek powstał na terenie dawnego dworca PKS w Poznaniu. To zupełnie nowy kwartał o miastotwórczej mocy z przestrzenią dostępną dla wszystkich, sprzyjającą spotkaniom, rekreacji i rozrywce z rozwiązaniami opartymi o naturę odpowiadającymi wyzwaniom zmian klimatu.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lipca 202421:08

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO]

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
55
Racibórz:

Zapadlisko odsłoniło piwnice dawnych kamienic. Zostało zabezpieczone przez Wodociągi Raciborskie. Teren ten był do 1945 r. gęsto zabudowany. Nie wiadomo do końca, co kryje się pod płytkami chodnikowymi pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202414:53

Strażacy wezwani do palącego się znicza

Strażacy wezwani do palącego się znicza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. OSP Nędza
Aktualności24 lipca 202412:29

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Muzeum w Raciborzu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Zapomniany cmentarz". Wydarzenie będzie miało miejsce na raciborskim Rynku w środę 07.08.2024 o godzinie 15:00.

Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.