Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 listopada 202307:48

Pierwsze spotkanie w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast Alumni

Pierwsze spotkanie w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast Alumni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W dniach 24-26 października 2023 w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast - PIM Alumni, na które zaproszeni zostali przedstawiciele 64 samorządów uczestniczących w dotychczasowych dwóch edycjach projektu, realizowanego w latach 2017-2019 i 2021-2023 przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Organizatorem spotkania był Bank Światowy - partner merytoryczny projektu PIM. Racibórz reprezentowały Ewa Klimaszewska, główny specjalista ds. architektury i przestrzeni miasta oraz Justyna Szyndler, inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych z Wydziału Rozwoju, które w drugiej edycji brały udział w Sieci Miast Zielonych.

Partnerska Inicjatywa Miast oferuje wsparcie potrzeb rozwojowych miast poprzez promocję, wymianę wiedzy przy udziale ekspertów i specjalistów. Dzięki PIM miasta budują swoje kompetencje w ramach sieci tematycznych we współpracy z innymi miastami.

W Sieci Miast Zielonych prace koncentrowały się na tematyce związanej z wyzwaniami związanymi z m.in. adaptacją do zmian klimatu, wdrożeniami błękitno-zielonych inwestycji, retencją wody, zielenią w mieście, rozwiązaniami w oparciu o naturę - NBS (Nature Based Solutions). Podejmowane przez miasta działania, wspomagane przez PIM, wynikają z założeń Krajowej Polityki Miejskiej 2030 i Europejskiego Zielonego Ładu.

W trakcie spotkania w Poznaniu z uczestnikami spotkali się przedstawiciele Banku Światowego, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Krajowych Punktów Kontaktowych programów Unii Europejskiej. W panelu dyskusyjnym pt.: "Sprawcze Miasta w obliczu szans i wyzwań" wystąpili Wojciech Bakun, Prezydent Przemyśla, Waldemar Socha, Prezydent Żor, Arkadiusz Ptak, Burmistrz Pleszewa, Krzysztof Stańko, Pełnomocnik Prezydenta Rzeszowa ds. Innowacji i Rozwoju.

W warsztatach "Kalejdoskop projektów - czyli jak konkretne działania zmieniają rzeczywistość lokalną?" miasta dzieliły się doświadczeniami z zakresu m.in.: zielonych transformacji, zarządzania danymi miejskimi, partycypacji społecznej i współpracy z użytkownikami miasta, rewitalizacji, standardów projektowania infrastruktury miejskiej. W trakcie modułu szkoleniowego "Wzmacnianie kompetencji samorządów" odbyły się warsztaty z zakresu metody projektowej Design Thinking, prowadzenia konsultacji społecznych, wykorzystania AI w politykach miejskich, projektowania behawioralnych interwencji miejskich.

W ostatnim dniu spotkania, uczestnicy spotkania w ramach wizyt studyjnych zwiedzili Osiedle Trójpole, Szachty, Nowy Rynek – Brama Poznania.

Osiedle Trójpole to przykład, jak można budować z szacunkiem do przyrody i w harmonii z potrzebami przyszłych mieszkańców. Otoczenie budynków tonie w zieleni a każdy balkon ma odpowiednio dobrane gatunki roślin. Osiedle powstało przy współpracy biura architektonicznego, dewelopera i Miasta Poznania.

Szachty nazwa używana przez mieszkańców Poznania na zespół glinianek, zlokalizowanych w dolinie Strumienia Junikowskiego w południowej części miasta, w dawnych osadach związanych z cegielniami – Rudniczem, Kotowem i Świerczewem. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców przy współpracy z miastem powstał naturalny kompleks parkowo-przyrodniczy.

Nowy Rynek powstał na terenie dawnego dworca PKS w Poznaniu. To zupełnie nowy kwartał o miastotwórczej mocy z przestrzenią dostępną dla wszystkich, sprzyjającą spotkaniom, rekreacji i rozrywce z rozwiązaniami opartymi o naturę odpowiadającymi wyzwaniom zmian klimatu.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.