Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 października 202312:24

Farma wiatrowa w Pietrowicach Wielkich wywołuje obawy mieszkańców. Stanowisko stowarzyszenia Aktywni dla lepszego jutra

Farma wiatrowa w Pietrowicach Wielkich wywołuje obawy mieszkańców. Stanowisko stowarzyszenia Aktywni dla lepszego jutra - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Reklama
Pietrowice Wielkie:

Stanowisko, w formie pytań i odpowiedzi, prezentuje Agata Wawrzinek (na zdj.), prezes Stowarzyszenia „Aktywni dla lepszego jutra” w gminie Pietrowice Wielkie.

1. Czy energia wiatrowa to dobre i ekologiczne rozwiązanie? Generalnie uważam, że to dobry kierunek pozyskania ekologicznej energii i jestem za rozwojem tego rozwiązania, jednak kluczowe w tym zakresie są odległości lokalizacji farm wiatrowych od zabudowań jak i nie naruszające interesów lokalnej społeczności tj. realizowane po szerokich konsultacjach społecznych.

2. Czy projekt farmy wiatrowej w gminie Pietrowice Wielkie był należycie konsultowany z mieszkańcami? Uważam, że zapomniano całkowicie o rozmowach z mieszkańcami, pominięto aspekt konsultacji społecznych, które powinny być kreowane przez Wójta Gminy jak i lokalny samorząd. W ramach których powinno się przekazać informacje o hałasie, odległościach, wysokości wiatraków, wpływie na środowisko. Nawet gdy wskazuje się, że normy wg wytycznych są zachowane to trudno by nie wspomnieć, że uciążliwość dla mieszkańców będzie, dla jednych bardziej dla drugich mniej odczuwalna.

Z posiadanych informacji wynika, iż pozwolenie na budowę było wydawane wg. starych przepisów prawnych w zakresie odległości od zabudowy tj. (450 m) a dziś mamy minimalną odległość 700 m. Dodatkowo raport oddziaływania też jest sprzed 10 lat realizowany na inne parametry. Pierwotnie służby Wojewody Śląskiego wydały negatywną decyzje w zakresie decyzji zamiennej, jednak w trybie odwoławczym KINB uchylił tą decyzje.

Dziś jak widzimy inwestycja jest już realizowana, więc trochę późno na pytania mieszkańców o opinię w tej sprawie. Osobiście źle się czuję w sytuacji, że jako mieszkaniec jestem zaskakiwana taką inwestycją w trybie już realizacji, podobnie było z próbą budowy asfalciarni. Obawiam się, że jutro się obudzę a za oknem rozpocznie się budowa śmietniska czy biogazowni.

wiatraki_cyprzanw

3. Jak inwestycja może negatywnie wpłynąć na mieszkańców i interesy lokalnej społeczności? Myślę, że najistotniej to odczują mieszkańcy najbliżej mieszkający przy wiatrakach poprzez szum, hałas, odbijanie światła.

Jednak farma wiatrowa składająca się z 13 wiatraków, trwale zmieni przepiękny pejzaż i krajobraz naszej Pietrowickiej Gminy a to jest nasze naturalne dziedzictwo i coś, czym cieszymy się każdego dnia wychodząc z domu na spacer na rower….

Dodatkowo dzisiejsza lokalizacja wiatraków będzie w przyszłości ograniczać możliwość dalszej rozbudowy mieszkaniowej sołectw w pobliżu których jest zlokalizowany wiatrak, gdyż wg nowych przepisów, nowa zabudowa mieszkaniowa musi być odsunięta od wiatraków min. 700 m. Powoduje to również utratę wartości działek budowalnych jak i domów zlokalizowanych w sołectwach posiadających w niedalekiej odległości wiatrak (ze statystyk rynkowych wynika, że wartość takich działek może spaś nawet do 50 % ich pierwotnej wartości).

4. Co potencjalnymi dochodami dla Gminy z tego typu inwestycji? Aktualnie podatek jest jedynie od wartości budowli, którą stanowią same wieże wiatrakowe (bez najdroższych turbin) tj. stanowi 2 % wartości. Jest stały, czyli nie da się zmienić jego stawki jak to jest z innymi stawkami podatkowymi co roku określonymi w uchwale podatkowej. Dlatego z biegiem lat, gdy inne stawki będą wzrastać on będzie w miejscu (mając na względzie inflację relatywnie dochód ten będzie spadał). Jednak trudno wszystko przeliczyć na pieniądze, gdyż komfort życia, krajobraz, ciszę. Są to wartości bezcenne na mieszkańców.

5. Kiedy stowarzyszenie dowiedziało się o tej inwestycji i jakie podjęło kroki? Gdy rozpoczęto już w prace w terenie i zawisły informacje na placach budowy, stowarzyszenie dowiedziało się, że przedmiotowa inwestycja jest już realizowana. Poprosiliśmy Wójta Gminy o wspólne spotkanie w tej sprawie z inwestorem. Podczas spotkania inwestor przedstawił zakres przedsięwzięcia, harmonogram działań jak i poinformował, że ma już wszystko ustalone i uzgodnione z Gminą a projekt jest w fazie realizacji.
Byliśmy w pełni zaskoczeni jako mieszkańcy stanem tzw. dokonanym bez możliwości dyskusji w tym zakresie jak przedmioty a nie jak podmioty tej lokalnej społeczności, bo przecież Gminę stanowią jej mieszkańcy. A w tym zakresie całkowicie nas pominięto. Rozumiemy, że to jest biznes, ale nie kosztem ludzi. Wszystko można uzgodnić i znaleźć rozwiązanie.

Postanowiliśmy zaapelować pisemnie o włączenie się firmy w proces informacji i edukacji w zakresie przedmiotowej inwestycji wiatrowej. Dodatkowo mając na względzie działania inwestorów branżowych w sąsiednich gminach (realizujących inwestycje wiatrakowe) o stworzenie tzw. budżetu społecznego mającego na celu realizację inwestycji społecznych w wszystkich sołectwach naszej Gminy. Do dziś nie mamy odpowiedzi.

6. Czy była możliwość nie rozpoczęcia realizacji inwestycji pomimo zapisów w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego? Nie jestem fachowcem w tej kwestii, jednak uważam, że było kilka elementów, które mogło zatrzymać inwestycje a leżących po stronie Wójta Gminy Pietrowice Wielkie.

Pierwszym była aktualizacja zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy odsuwająca część wiatraków od bliskiej zabudowy.

Kolejnym było niewyrażanie zgody na lokalizację w pasie dróg Gminnych infrastruktury technicznej związanych z realizacją farmy wiatrowej.
Następnym, niezezwalanie na lokalizację zjazdów z gminnych dróg wewnętrznych.

7. Co dzisiaj można zrobić? W najbliższy poniedziałek (tj. 30.10.2023 r.) na sesji Rady Gminy w Pietrowicach Wielkich będzie głosowana uchwała w sprawie wyrażenia zgody na obciążanie nieruchomości gminnych na okres 33 lat na rzecz firmy realizującej inwestycje wiatrowe w zakresie związanym z eksploatacją elektrowni wiatrowych.

Uważam, że radni przed głosowaniem tak istotnej uchwały, której konsekwencje są wieloletnie dla lokalnej społeczności powinni najpierw przeprowadzić konsultacje społeczne by dowiedzieć się jak na tego typu inwestycje, mocno ingerującą w przestrzeń krajobrazową, przyrodniczą…, zapatrują się mieszkańcy, których to reprezentują w Radzie Gminy.

Przedmiotowa uchwała jest ostatnim ewentualnym hamulcem mogącym zrewidować/zatrzymać realizację farmy wiatrowej w obecnym kształcie. Więc apeluję by mieszkańcy mający zastrzeżenia, uwagi w tym zakresie przekazali je swoim radnym.

***

Stowarzyszenie działa na rzecz mieszkańców Naszej Gminy. Więc rolą naszą jest zebranie istotnych informacji w sprawach istotnych dla mieszkańców i przekazanie ewentualnych niepokojów w tym zakresie. Teraz czekamy na ewentualne głosy mieszkańców by zaplanować dalsze ewentualne działania. Podaję adres mailowy Stowarzyszenia na który można przesyłać swoje opinie/głosy w tym zakresie: aktywnidlalepszegojutra@gmail.com 

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

Gość (IP: 89.174.*.223) 5 grudnia 202309:17
No właśnie tak jak pani stwierdziła że " nie jestem fachowcem w takich rzeczach" jest w pełni słuszne. Przypominam że stowarzyszenie powstało głównie do ochrony nas przed Asfaltownią i innych paskuctw które mogą powstać na byłym placu buraczanym, jednak do dziś brak zmian w planie zagospodarowania! Co do wiatraków to inwestycja już ma pozwolenie na budowę ok 10 lat temu wraz z pozwoleniami, zjada i dróg i trasami kablowymi. Najlepsze w tym wszystkim jest to że P. Adam Wajda który działa aktywnie w Stowarzyszeniu w tamtym czasie pracował w U.G i współlobbował inwestycje wiatrakową.
Gość (IP: 89.174.*.223) 5 grudnia 202309:24
Następna sprawa to dlaczego Stowarzyszenie nic nie robi z o wiele gorszymi sprawami jak Eko Okna które budują bez pozwoleń na budowę, zmieniają wyraźnie ukształtowanie terenu, w nocy jest taka łuna światła że bardziej widno niż w niektury pochmurny dzień, nie wybudowali jeszcze ani jednego metra ekranu dźwiękochłonnego, robią co chcą. Tu stowarzyszenie mogło by pomóc ale już wiemy też że pani prezes mąż czerpie znaczne korzyści z zlecen tego zakładu oraz kto działa aktywnie w stowarzyszeniu raczej tego tego tematu się nie dotkną.
Gość (IP: 89.174.*.223) 5 grudnia 202309:28
Zamiast rozdawać breloki i cukierków to chcemy konkretów od pani prezes Agato Wawrzinek.
Gość (IP: 45.151.*.132) 5 grudnia 202322:17
Za niedługo znów będzie 500m odległości zamiast pisanej na kolanie Suskiego poprawki na 700m.

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.