Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 października 202309:42

Ruszył remont starej winiarni. Obiekt posłuży wymiarowi sprawiedliwości [WIDEO]

Ruszył remont starej winiarni. Obiekt posłuży wymiarowi sprawiedliwości [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Prace potrwają 36 miesięcy, do 2025 r. Umowę na odbudowę podpisano tuż przed wyborami. To efekt starań wiceministra sprawiedliwości, posła Michała Wosia.

Umowę podpisano 4 października, a już kilka dni później nastąpiło przekazanie placu budowy. Obecnie prace idą dwutorowo - z jednej strony odgruzowanie i zabezpieczenie obiektu przed dalszą degradacją, z drugiej faza projektowania, w tym uzgodnień ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Od frontu, od Zborowej, stara winiarnia ma zachować historyczny wygląd. Wewnątrz będzie to całkowicie nowy funkcjonalnie obiekt.

W ramach inwestycji w systemie projektuj-buduj (wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu jest Polska Grupa SW) obiekty dawnego zespołu hurtowni i składu win zostaną dostosowane do potrzeb apelacji katowickiej. Łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 38 milionów złotych. W wyremontowanym budynku będą się mieścić siedziba Centrum Cyfryzacji Obsługi Druku oraz call center apelacji katowickiej. Co więcej, w obiekcie znajdą się archiwa zakładowe oraz pomieszczenia służące do przechowywania dowodów rzeczowych.

- To największa inwestycja związana z odbudową zabytków Raciborza. Przywracamy świetność miastu i pomnikom jego historii. Ten budynek będzie służył instytucjom państwa oraz jego obywatelom. Tak, aby dostęp do wymiaru sprawiedliwości był jak najsprawniejszy – mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś 4 października podczas uroczystości podpisania umowy na wykupienie budynku przy ul. Zborowej w Raciborzu przez Sąd Apelacyjny w Katowicach. Obiekt będzie w pełni wyposażony i dostosowany do najwyższych standardów.

– Obowiązkiem państwa jest zapewnienie obywatelom właściwej obsługi. Jestem przekonany, że wkrótce będziemy mogli cieszyć się pięknym i nowoczesnym budynkiem – podkreślił wiceminister Michał Woś.

Stara winiarnia leży na działce o powierzchni 0,1889 ha, zabudowanej budynkami dawnej leżakowni i przetwórni win stanowiącymi odrębny przedmiot własności od gruntu. Nieruchomość składa się z budynku produkcyjno-handlowego, administracyjno- socjalnego usytuowanych od ul. Zborowej oraz budynku usługowo-mieszkalnego, usługowego oraz przepompowni oleju usytuowanych od ul. Drzymały. Łączna pow. użytkowa pomieszczeń budynków wynosi 4.175,00 m2. Podpiwniczenie dwukondygnacyjne o pow. 304,59 m2.

Jak wyjaśniono, niedawna zawalenie się dachu nastąpiło w momencie, kiedy obiekt nie należał jeszcze formalnie do wymiaru sprawiedliwości. Sąd Apelacyjny w Katowicach, 15.05., kupił nieruchomość w licytacji komorniczej za ponad 1,2 mln zł. Przeniesienie własności trwało kilka tygodni. Dodajmy, że zakupiono również stary szpital przy Bema. Powstanie tu ośrodek kuratorski.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.