Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 października 202309:23

Biznes i podatki. Radni dyskutowali o strefach dla przedsiębiorców

Biznes i podatki. Radni dyskutowali o strefach dla przedsiębiorców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Temat nowych stawek podatku od nieruchomości oraz terenów inwestycyjnych wypełnił, 19.10., dyskusję na komisji gospodarki miejskiej.

Czwartkowe popołudnie w sali kolumnowej raciborskiego magistratu przebiegało pod znakiem LIV posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Jej członkowie zajęli się uchwałami przygotowanymi na najbliższą zwyczajną sesję Rady Miasta. Dyskutowano również o podatkach i opłatach lokalnych oraz o rozwoju przedsiębiorczości w mieście.

Pierwszym punktem posiedzenia była dyskusja na temat podatków i opłat lokalnych na rok 2024 [stawki TUTAJ]. Przedstawieniem zagadnienia zajęła się Ewelina Walczak, inspektor ds. wymiaru podatków i opłat lokalnych.

- Jak co roku prezydent zaproponował stawki podatków od nieruchomości. Większość z nich jest na poziomie maksymalnym, na jaki pozwala ustawa Ministerstwa Finansów. Jeśli chodzi o stawki podatków od gruntów rolnych, to stawki w ustawie nie zostały jeszcze uchwalone – mówiła urzędniczka.

Głos w dyskusji jako pierwszy zabrał radny Marcin Fica. - Jeśli nie mamy tych stawek ogłoszonych, to czy będzie jeszcze jedna uchwała? - dociekał.

- Pan prezydent jeszcze nigdy nie obniżył stawek podatku rolnego. Jeśli będziemy się mieścić w uchwalonych stawkach, to nie będzie dodatkowej uchwały, jeśli się nie zmieścimy, będzie przygotowany dodatkowy dokument – odparła E. Walczak.

W temacie tym przygotowana została stosowna uchwała, która została poddana pod głosowanie. Dwóch radnych było za, czterech przeciw, trzech wstrzymało się od głosu, a dwóch było nieobecnych.

Kolejnym punktem posiedzenia był rozwój przedsiębiorczości w mieście. Prezentację w tym temacie przedstawił Wojciech Hipnarowicz, kierownik Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora.

Urzędnik zwrócił uwagę, że niezwykle ważnym aspektem rozwoju terenów inwestycyjnych jest ich skomunikowanie. Jako przykład takiego rozwiązania podał obwodnicę Raciborza. Wspomniał o przygotowaniu strefy inwestycyjnej przy ulicy Mikołowskiej.

- Teren ma 5,5 ha. Przeznaczony będzie pod małych i średnich inwestorów. Wszystko jest już w przygotowaniu, myślę, że w 2025 roku będziemy już sprzedawać te działki. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w tym miejscu przede wszystkim usługi i produkcję – mówił.

W. Hipnarowicz wspomniał także o utworzeniu na terenie miasta strefy inwestycyjnej w rejonie ulicy Sosnowieckiej. - Na ten moment studium uwarunkowania przewiduje tam produkcję – kontynuował.

Urzędnik przypomniał także, że miasto sprzedało tereny pod budownictwo przy ulicy Brzozowej. - Miasto zyskało na tym ponad 2 mln złotych. Inwestor jest zobowiązany do zabudowania nieruchomości w ciągu pięciu lat od podpisania umowy – powiedział W. Hipnarowicz. Dodał także, że tereny pod budownictwo znajduję się przy ulicach Grunwaldzkiej i Bartka Lasoty. - Są to tereny odpowiednio pod budownictwo wielorodzinne i jednorodzinne – dodał.

Wojciech Hipnarowicz zauważył, że ciągle rośnie liczba przedsiębiorców, dla których głównym miejscem wykonywania działalności jest Racibórz. - W ubiegłym roku było to około stu przedsiębiorców. Spada nam także bezrobocie. Obecnie jest na poziomie tzw. bezrobocia naturalnego – stwierdził.

W trakcie prezentacji poruszony został także temat Inkubatora Przedsiębiorczości, współpracy z inwestorami oraz promocji gospodarczej miasta. Wojciech Hipnarowicz przypomniał także, że gmina otrzymała po raz drugi z rzędu tytuł Gminy na 5. Kierownik Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora wspomniał także o powstaniu Raciborskiego Klastra Energii.

W. Hipnarowicz przedstawił także ideę Urban Labu. - To nowa idea. Odwiedziliśmy Rzeszów, gdzie taki Urban Lab mają. Robimy to pod kątem powstania takiego przedsięwzięcia na wynajmowanej przez miasto powierzchni na dworcu – powiedział.

Radny Mirosław Lenk zapytał o postępy w sprzedaży działek w strefach. - Na jakim etapie jesteśmy? Wszystkie działki w starej strefie zostały sprzedane, ale nie wszystkie są zabudowane – powiedział.

- Wszystkie działki w starej strefie są sprzedane, owszem. Na kilku z nich budowy już ruszyły, na kolejnych w najbliższym czasie takie budowy się rozpoczną. Być może inwestorzy borykają się obecnie z jakimiś problemami. Co do strefy przy 1 Maja również ruszy budowa, i to na największej działce – odparł Wojciech Hipnarowicz.

Głos zabrała radna Magdalena Kusy. - Spodobało mi się, że wyszliście do szkół z zajęciami z przedsiębiorczości. Bardzo ciekawy projekt. Równie ciekawe jest łączenie prywatnych inwestorów z właścicielami. Cieszę się, że miasto się w to włącza, bo to dobre dla naszego miasta. Ostatnio byłam na dworcu w Rybniku i trochę z obawami patrzę na to, co może się dziać u nas. W Rybniku wszystkie pomieszczenia stoją zamknięte z kartkami „na wynajem”. Z tego co wiem, Miasto Rybnik nie włączyło się zagospodarowanie dworca, u nas mam nadzieję się to uda – stwierdziła radna.

Radny Marcin Fica zapytał o stopień zaawansowania pozyskiwania gruntów do nowych stref inwestycyjnych. - Na jakim etapie jesteśmy? - dociekał. - Cały czas działamy, część gruntów mamy już pozyskane, z właścicielami kolejnych trwają rozmowy. To nie jest coś, co można zrobić z dnia na dzień. Mogę zapewnić, że Wydział Gospodarki Nieruchomościami cały czas działa i pozyskuje kolejne działki – odparł urzędnik.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
27
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.