Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 września 202308:54

Raciborskie Muzeum zwiększa frekwencję i powiększa zbiory. Czeka na remont

Raciborskie Muzeum zwiększa frekwencję i powiększa zbiory. Czeka na remont - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jak w każdą przedostatnią środę miesiąca w sali kolumnowej raciborskiego magistratu zebrali się radni będący członkami Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej. W trakcie posiedzenia rajcy zaznajomili się ze sprawozdaniami i planami miejskich placówek oraz dyskutowali nad uchwałami przygotowanymi na najbliższą sesję Rady Miasta.

Pierwszym punktem posiedzenia było sprawozdanie z działalności z 2022 roku i bieżące działania w 2023 roku dotyczące Muzeum w Raciborzu. Temat przedstawił Romuald Turakiewicz, dyrektor raciborskiej placówki muzealnej.

- Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie za rok 2022 oraz informację o tym, co już wykonywaliśmy w roku bieżącym. Porównując dane do roku 2019, ostatniego przed pandemią, wzrosła nam frekwencja. W 2022 roku odwiedziło nas 22 070 osób. Był to wzrost o niemal 50%. Muzeum w Raciborzu podjęło się kilku nowych zadań. Cały czas prowadzimy jednak tę działalność merytoryczną, która prowadzona była przez dziesięciolecia. Uważam, że dzięki temu nasze Muzeum jest jednym z ciekawszych w regionie. W zeszłym roku zbiory powiększyły się o 177 sztuk eksponatów. Otrzymujemy również darowizny. Zawsze je chętnie przyjmujemy. Otrzymane w poprzednim roku dary wyceniliśmy na kwotę 3 250 złotych. Przeprowadziliśmy również konserwację zbiorów na łączną kwotę 24 220,82 złotych. W przyszłym roku chciałbym jednak wnioskować o zwiększenie kwoty z przeznaczeniem na konserwację. Jej koszty ciągle rosną – referował sternik Muzeum.

R. Turakiewicz mówił także o nowościach. - Czymś, co zaczęliśmy robić od niedawna, to wystawy plenerowe. Mieliśmy już cztery takie, a już pojutrze otwieramy kolejną. To taka forma zachęty dla osób, które nie wchodzą do środka. Dzięki temu sygnalizujemy, że Muzeum jest i działa – mówił szef placówki z Gimnazjalnej.

Dyrektor R. Turakiewicz wspomniał również o czwartkowych spotkaniach z zabytkami. - Startowaliśmy z tym nieprzekonani, czy to się spotka z jakimś odzewem. Teraz wiemy, że warto było. Każde spotkanie, a do tej pory odbyło się ich osiem, cieszyły się frekwencją około 50 osób na spotkanie. W ich czasie można niektóre zabytki nawet dotknąć, co na przykład dla dziecka jest naprawdę sporym przeżyciem, a nawet dla niektórych dorosłych – mówił.

- Ważną dla nas działalnością, którą wykonujemy od lat i będziemy starali się robić to nadal, to organizacja konferencji. To niejednokrotnie tematyka bardzo specjalistyczna. Nasza ostatnia odbiła się szerokim echem, bo przyjechała nawet telewizja TVN, gdzie wystąpiłem w jej programie śniadaniowym – opowiadał R. Turakiewicz. - No to w tym momencie pan podpadł – padł głos z sali. - Myślę, że nie, bo wystąpiłem też w Teleexpressie, więc to się zrównoważyło – odparł żartobliwie dyrektor Muzeum.

Romuald Turakiewicz wspomniał także, że raciborski Muzeum otrzymało wyróżnienie Sybilla w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Był to prestiżowy konkurs. Udział brało pięć muzeów. Otrzymaliśmy wyróżnienie za konserwację naszych sarkofagów – zakończył podsumowanie roku 2022 dyrektor Muzeum.

Podsumowano również pierwsze półrocze bieżącego roku. - Frekwencja utrzymuje się nam na porównywalnym poziomie. Cały czas kontynuujemy wystawy czasowe. Ciągle jednak trwają w naszym gronie dyskusje, czy robić ich mniej, ale bardziej dopracowane, czy utrzymać ich ilość – referował R. Turakiewicz.

- Nasza placówka wyruszyła także trochę w powiat. Byliśmy z wystawą plenerową dotyczącą zwyczajów wielkanocnych w kilku miejscowościach. Niestety, w trakcie niej doszło do zniszczeń. Zostały one wykryte późno, dlatego wolałbym jednak, by takie wystawy organizować na terenie miasta, gdzie mamy nad ekspozycją zdecydowanie większą kontrolę – mówił.

Dyrektor Turakiewicz wspomniał również, że placówka z Gimnazjalnej ma zamiar kontynuować organizację koncertów, także tych plenerowych. Nadal odbywać się będą także Czwartkowe Spotkania z Zabytkami. Najbliższe spotkanie już niedługo. W jego trakcie zostaną zaprezentowane dawne przybory szkolne.

Sternik placówki z Chopina-Gimnazjalnej wspomniał także o planach na przyszłość. - Dostępność teraz jest ważna. W związku z tym mamy plany montażu windy zewnętrznej na budynku przy Chopina oraz windy wewnętrznej w budynku przy Gimnazjalnej. W stosownym czasie z pewnością będziemy wnioskować o pomoc. Biblioteka jest już pięknie odremontowana, RCK, więc mamy nadzieję, że i na Muzeum przyjdzie pora – zakończył R. Turakiewicz.

Jako pierwsza do dyskusji zgłosiła się radna Ludmiła Nowacka. - Środowisko lokalne jest jakie jest i trudno je czymś zainteresować. Cieszę się, że wystawy plenerowe mówiąc kolokwialnie, sprzedają się dobrze. Cieszy również powodzenie nasze mumii, bo ona wzbudziła zainteresowanie w wielu miejscach. Chciałabym także docenić spotkania czwartkowe. To naprawdę coś dobrego – mówiła radna.

Głos zabrała również radna Zuzanna Tomaszewska. - Uważam, że Muzeum jest teraz bardziej widoczne na mieście, to bardzo cieszy. Dobrym pomysłem jest także festiwal muzealny, choć wiem, że to nie jest zadanie łatwe. Może dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie takiego w maju. Inne imprezy się wtedy jeszcze tak masowo nie odbywają, a pogoda może być dobra – mówiła.

Radna Tomaszewska wspomniała również, że dobrym pomysłem byłoby przygotowanie e-booka np. o zwyczajach wielkanocnych w regionie, czy o mumii. - Może warto byłoby pomyśleć o stworzenie takich wirtualnych wydawnictw, do pobrania za symboliczną złotówkę. Być może skłoniłoby to raciborzan i nie tylko do odwiedzenia Muzeum, a może się również przydać nauczycielom – mówiła radna.

- Nie myślałem o takim rozwiązaniu, ale ja słucham dobrych pomysłów, a gdy pojawia się możliwość realizacji, przystępujemy do działań – odparł R. Turakiewicz na zakończenie.

Autor: greh, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
31
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.