Misja, kasa i wstyd. Powiatowe rozpoczęcie roku szkolnego w Gastronomiku
Zaczęło się od miłej uroczystości wręczenia sztandaru przez przewodniczącą rady rodziców Małgorzatę Tietz. Starosta Grzegorz Swoboda wzruszał się na wspomnienie młodzieńczych lat w murach przy Wileńskiej, a potem do głosu doszli politycy i związkowcy. Miło już nie było.
Braki kadrowe i niskie uposażenia frustrują środowisko oświatowe. Sytuacja jest napięta i to mocno, co było dziś widać podczas powiatowej inauguracji w murach Gastronomika (CKZiU nr 1). Szkoła otrzymała od rady rodziców sztandar, pochwaliła się nową aulą (w znacznej mierze to dzieło uczniów) i rekordowym naborem (13 oddziałów, w tym siedem w technikum), a trzynastu nauczycieli szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat odebrało awanse na stopień nauczyciela mianowanego.
Potem do głosu doszli politycy, licznie przybyli na uroczystości. Posłanka Gabriela Lenartowicz z (PO) mówiła o szkole barwnej, wielokulturowej, wielkich ideach a nie ideologii. Kandydujący do Senatu z PiS wicekurator Dariusz Domański nawiązał do etosu - wspomniał o ustawicznej opiece nad uczniami i misji nauczycielskiej pracy. Szefowa raciborskich struktur ZNP Teresa Ćwik misji nie kwestionowała, ale wskazała na upadek prestiżu zawodu, niskie pensje, braki kadrowe i odejścia. – Wstyd - podsumowała. O sukcesach kształcenia zawodowego mówił poseł Adam Gawęda z PiS, którego Domański zastąpił jako kandydat do Senatu, a dawno nieobecny poseł Henryk Siedlaczek (PO), przeciwnik Domańskiego w wyborach do Senatu, z dumą wspominał pracę w Starostwie Powiatowym, swoją opiekę nad oświatą i struktury, które współtworzył.
Nowa aula Gastronomika nie ma klimatyzacji. Było więc duszno, nie tylko od ciepła, ale i sporu ideologicznego, który zagościł dziś w murach szacownej placówki, liczącej już sobie ponad sto lat (nauczanie rozpoczęto tu jeszcze w czasach Hohenzollernów). Dyrektor Jacek Kąsek wyczuwał gęstniejącą atmosferę, więc szukał recepty na jej rozładownie. Jak zauważył, H. Siedlaczek przyprowadził Teresę Ćwik do mównicy, ale jej nie odprowadził. – Pan Henryk Siedlaczek ma żonę – skwitowała działaczka ZNP. Wspomniana Małgorzata Tietz odebrała tytuł "wybitny szef rady rodziców" i kwiaty, a całość zwieńczył występ uczniów CKZiU nr 1.
Jeśli mierzyć nastroje środowiska głośnością braw, to zdecydowanie więcej zebrała ich Teresa Ćwik. Niektórzy nauczyciele klaskali na stojąco.
W szkołach (ZSO Nr 1, II LO, ZSE, CKZiU Nr 1, CKZiU Nr 2 „Mechanik”, ZSS i MOW) kształcić się będzie ponad 4434 uczniów w 191 oddziałach. W 43 oddziałach klas pierwszych naukę rozpocznie 1416 absolwentów szkół podstawowych.
Podczas inauguracji ślubowanie złożyli także nauczyciele, którzy w sierpniu zdali egzamin na stopień nauczyciela mianowanego. Byli to:
- Daniel Litwin – nauczyciel CKZiU nr 1
- Karolina Lewosz – nauczyciel ZSO nr 1,
- Joanna Wójcik – nauczyciel ZSE,
- Aleksandra Barwiak – nauczyciel ZSS,
- Anna Mierzejewska – nauczyciel ZSS,
- Izabela Gambalczyk – nauczyciel ZSS,
- Ewelina Baron – nauczyciel ZSS,
- Aleksandra Rudyszyn-Grech – nauczyciel ZSS,
- Michalina Pytel – nauczyciel ZSS,
- Marta Kądzioła – nauczyciel ZSS,
- Agnieszka Pawlik – nauczyciel ZSS,
- Paulina Środula – nauczyciel ZSS
- Linda Dedek - CKZiU nr 2 Mechanik.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz