Śląskie bez granic. Folklor z całego świata zagościł w Raciborzu [FOTO i WIDEO]
![Śląskie bez granic. Folklor z całego świata zagościł w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Śląskie bez granic. Folklor z całego świata zagościł w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Na egzotyczne spotkanie z tradycją i kulturą artystów z różnych stron świata: Chorwacji, Bułgarii, Turcji, Egiptu, Zimbabwe, Ekwadoru i Wysp Zielonego Przylądka zaprosiło dziś, 01.09., Raciborskie Centrum Kultury.
Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowych Dni Folklorystycznych ŚLĄSKIE BEZ GRANIC – Festiwal SILESIA 2023. Festiwal organizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jest nowatorskim pomysłem kreatywnego podejścia do kultury narodowej i ludowej. Zapraszane są zespoły z różnych stron świata, prezentujące zróżnicowany folklor rodzimy, ale spojony pewnymi cechami wspólnymi, swoistymi dla każdorazowej edycji festiwalu.
W tym roku na Śląsk zaproszono zespoły:
Matia Gubec (Chorwacja) – Towarzystwo Kulturowo-Artystyczne powstałe w 1979 roku w Gornje Stubicy w Chorwacji. Na repertuar zespołu składają się tańce i pieśni z niemal wszystkich regionów etnograficznych Chorwacji.
Hemus (Bułgaria) – zespół taneczny z miasta Vratsa powstał w 1967 roku. W repertuarze zespołu znajdują się tańce ze wszystkich etnograficznych regionów Bułgarii.
Kaukaski Zespół Tańca i Muzyki Ludowej „Nart” (Turcja) powstał w 1966 roku. Zespół posiada repertuar muzyki tanecznej i obrzędowości ludów północno-kaukaskich w Anatolii.
Kythara (Egipt) założona w 1988 roku, jest jedną z największych organizacji zajmujących się profesjonalną edukacja kulturalną w Egipcie.
Uzambezi (Zimbabwe) to czołowy multidyscyplinarny zespół artystyczny Zimbabwe z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który specjalizuje się w pieśniach, tańcach, grze na bębnach oraz opowiadaniu afrykańskich historii.
Zespół tańca i muzyki andyjskiej „Inti Wayra” (Ekwador) prezentuje różnorodny folklor wszystkich prowincji Ekwadoru. W swoim repertuarze ma pieśni i tańce andyjskich Indian, naturalnych mieszkańców pogranicza Peru i Ekwadoru.
Bawtuquinhas & Tafunaba (Wyspy Zielonego Przylądka) zabierze nas do czterech zakątków świata, oferując tradycyjne występy, które odzwierciedlają muzyczne doświadczenia Afryki Zachodniej, Europy, Północnej Brazylii i USA.
Tancerzy można było dziś oglądać w Raciborzu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany