Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 września 202323:58

Śląskie bez granic. Folklor z całego świata zagościł w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Śląskie bez granic. Folklor z całego świata zagościł w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Na egzotyczne spotkanie z tradycją i kulturą artystów z różnych stron świata: Chorwacji, Bułgarii, Turcji, Egiptu, Zimbabwe, Ekwadoru i Wysp Zielonego Przylądka zaprosiło dziś, 01.09., Raciborskie Centrum Kultury.

Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowych Dni Folklorystycznych ŚLĄSKIE BEZ GRANIC – Festiwal SILESIA 2023. Festiwal organizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jest nowatorskim pomysłem kreatywnego podejścia do kultury narodowej i ludowej. Zapraszane są zespoły z różnych stron świata, prezentujące zróżnicowany folklor rodzimy, ale spojony pewnymi cechami wspólnymi, swoistymi dla każdorazowej edycji festiwalu.

W tym roku na Śląsk zaproszono zespoły:

Matia Gubec (Chorwacja) – Towarzystwo Kulturowo-Artystyczne powstałe w 1979 roku w Gornje Stubicy w Chorwacji. Na repertuar zespołu składają się tańce i pieśni z niemal wszystkich regionów etnograficznych Chorwacji.

Hemus (Bułgaria) – zespół taneczny z miasta Vratsa powstał w 1967 roku. W repertuarze zespołu znajdują się tańce ze wszystkich etnograficznych regionów Bułgarii.

Kaukaski Zespół Tańca i Muzyki Ludowej „Nart” (Turcja) powstał w 1966 roku. Zespół posiada repertuar muzyki tanecznej i obrzędowości ludów północno-kaukaskich w Anatolii.

Kythara (Egipt) założona w 1988 roku, jest jedną z największych organizacji zajmujących się profesjonalną edukacja kulturalną w Egipcie.

Uzambezi (Zimbabwe) to czołowy multidyscyplinarny zespół artystyczny Zimbabwe z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który specjalizuje się w pieśniach, tańcach, grze na bębnach oraz opowiadaniu afrykańskich historii.

Zespół tańca i muzyki andyjskiej „Inti Wayra” (Ekwador) prezentuje różnorodny folklor wszystkich prowincji Ekwadoru. W swoim repertuarze ma pieśni i tańce andyjskich Indian, naturalnych mieszkańców pogranicza Peru i Ekwadoru.

Bawtuquinhas & Tafunaba (Wyspy Zielonego Przylądka) zabierze nas do czterech zakątków świata, oferując tradycyjne występy, które odzwierciedlają muzyczne doświadczenia Afryki Zachodniej, Europy, Północnej Brazylii i USA.

Tancerzy można było dziś oglądać w Raciborzu.

Autor: Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:01

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej?

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Kuźnia Raciborska:

Rok temu politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzili Kuźnię Raciborską, obiecując znaczące wsparcie finansowe dla powiatu raciborskiego w wysokości miliarda złotych oraz budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) przy ulicy Bema. Program miał na celu budowę sześciu czterokondygnacyjnych bloków z 120 mieszkaniami, które miały być oddane do użytku w nowoczesnej, pasywnej technologii.

opr. waw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.