Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 sierpnia 202309:55

Park zachodni, centrum przesiadkowe i brzeskie centrum informacji. Radni pytali o szczegóły

Park zachodni, centrum przesiadkowe i brzeskie centrum informacji. Radni pytali o szczegóły - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Na komisji gospodarki przedstawiono listę projektów, na komisji finansów padły pytania o szczegóły.

W poniedziałkowe popołudnie, 28 sierpnia, w sali kolumnowej raciborskiego magistratu odbyło się LII posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Radni poruszyli ważne zagadnienia dla miasta i jego mieszkańców. Dyskutowali również nad uchwałami przygotowanymi na najbliższą sesję Rady Miasta.

Pod obrady komisji jako pierwsza trafiła informacja prezydenta dotycząca aktualnych programów pomocowych i innych źródeł pozyskiwania środków na planowane inwestycje i modernizacje. Jej przedstawieniem zajęła się Justyna Szyndler, inspektor ds. pozyskiwania środków pozabudżetowych. Temat był również omawiany na komisji gospodarki miejskiej. Tam wymieniono zadania. Wczoraj (28.08.) radni dopytywali o szczegóły. Czytaj: Stos projektów. Radni dowiedzieli się, skąd miasto chce pozyskać pieniądze.

Po prezentacji jako pierwsza głos zabrała radna Magdalena Czech-Majer. - Mam pytanie o termomodernizację tych dziewięciu budynków. To tylko termomodernizacja, czy także wymiana źródeł ciepła. Dotyczy to części wspólnych, czy też mieszkań? - dociekała radna. - Dotyczy to zarówno termomodernizacji jak i wymiany źródeł ciepła oraz całkowitego remontu budynków i mieszkań – odparł wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

- Czy koncepcja Rodzinnego Ogrodu Rekreacji zachowuje parking do obsługi zarówno kościoła Matki Bożej jak i cmentarza Jeruzalem – dociekał przewodniczący Mirosław Lenk. - My tą koncepcję już prezentowaliśmy, jest też projekt. Możemy zaprezentować to jeszcze raz. Koncepcja Parku Zachodniego, nie jest pomysłem moim, czy pana prezydenta. Powstanie takowej było możliwe dzięki wysłuchaniu mieszkańców, którym bardzo podoba się Park Jordanowski. Wnioskowali o taki w tamtym miejscu miasta. Wydaje mi się, że wniosek mieszkańców jest uzasadniony. Lepiej przejść te kilkaset metrów do jednego wielkiego, porządnego parku, niż mieć małe place zabaw na każdym osiedlu. Co do parkingu, to on zostaje, bo to był wniosek wiceprezydenta Koniecznego – odpowiedział D. Wacławczyk.

- Myślę, że byłoby to dobrym rozwiązanie, szczególnie, że place zabaw prędzej czy później upadają, niezależnie od tego kto nimi zarządza. Na szczęście wiele z nich udało się przywrócić do użytku dzięki Budżetowi Obywatelskiemu – stwierdził przewodniczący komisji.

Mirosław Lenk odniósł się także do projektu budowy centrum przesiadkowego. - Co rozumiemy przez takie centrum? Gdzie by ono się miało znajdować? Czy mają państwo jakąś lokalizację – pytał.

- Mówiąc o centrum w śródmieściu mówimy o dworcu. Centra takie umożliwiają zostawienie swego pojazdu, wypożyczenie roweru, czy możliwość skorzystania z autobusu czy pociągu. Myślimy także o Ostrogu oraz Markowicach. Patrząc jednak na topografię miasta, zaproponowaliśmy takie lokalizacje w perspektywie długofalowej – odparła Justyna Szyndler, inspektor ds. pozyskiwania środków pozabudżetowych.

- Ogólnie jestem za tym, by ruch z miasta, a szczególnie jego centrum wyprowadzać – stwierdził sternik komisji. - Zgadzam się panem radnym, że ruch trzeba wyprowadzać z centrum miasta. W związku z tym pracujemy nad pozyskaniem środków na budowę parkingu wielopoziomowego, który pozwoliłby nam na odzyskanie placu Ofki – powiedział Dawid Wacławczyk.

Radna Irena Białuska zapytała o zadanie o nazwie „Brzeskie Centrum Integracji”. - Panie prezydencie, co kryje się po tą nazwą? - dociekała. - Chodzi o pozyskanie środków na budowę zaplecza na boisku w Brzeziu – odparł wiceprezydent D. Wacławczyk. - Chodzi o szatnie na Brzeziu, ale jest to mądrzej nazwane – powiedział z uśmiechem radny Leon Fiołka.

Autor: (greh), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202513:47

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Presja ze strony mieszkańców raciborskiego rynku w sprawie rosnącej populacji gołębi narasta. Z każdym miesiącem przybywa ptaków, a wraz z nimi – problemów związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni publicznej. Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada interwencję, jednak w pierwszej kolejności stawia na działania informacyjne.

red., fot. arch. Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.