Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 sierpnia 202312:41

Młodzież z trzech partnerskich powiatów zgłębiała relację człowiek-las

Młodzież z trzech partnerskich powiatów zgłębiała relację człowiek-las - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Chociaż współpraca Powiatu Raciborskiego z niemieckimi powiatami Märkischer Kreis i Elbe-Elster trwa od wielu lat i przez ten czas zrealizowano już wiele wspólnych projektów, to CAMPtogether2023 czyli Partnerski Obóz Młodzieżowy z powodzeniem zadebiutował w minionym tygodniu.

Wszystko rozgrywało się w otoczeniu średniogórskiego krajobrazu, w powiecie Märksicher Kreis w Niemczech, gdzie 50% powierzchni to parki narodowe, a kilkadziesiąt rezerwatów przyrody umożliwia nieograniczony kontakt z naturą. Pierwszej edycji „obozu” nie bez kozery przyświecało zatem hasło „WALD mensch / STRAŻNIK lasu” i to ono kształtowało program 6-dniowych zajęć.

Obozowiczów powitał na miejscu starosta Märkischer Kreis, Marco Voge, który życzył udanej przygody, a lokalne media, które zrelacjonowały to spotkanie, interesowały się emocjami, jakie im towarzyszą.

18-stu uczestników, po 6-ściu z każdego powiatu wraz z opiekunami, poznawało życie leśne dosłownie od środka, a w jego pełen tajemnic świat wprowadzali ich przyrodnicy i animatorzy, którzy nie tylko dzielili się swoją bogatą wiedzą m.in. na temat zmian klimatu, korników czy zamierania świerków, ale również dostarczali solidnej porcji rozrywki, poprzez aktywujące całą grupę plenerowe gry, łamigłówki i zajęcia manualne.

Nie zabrakło również zadań specjalnych, takich jak budowa ogrodzenia, którego rolą jest ochrona upraw leśnych przed dziką zwierzyną, czy przeciwdeszczowego szałasu, który miał zabezpieczać wędrowników zarówno przed wiatrem jak i promieniami słonecznymi. Z każdym z nich, polsko-niemieckie drużyny poradziły sobie znakomicie.

Program edukacji ekologicznej i przyrodniczej uzupełniały także zabawy integracyjne, a także prezentacje własnych powiatów, również pod kątem kulinarnym. Raciborski zespół przygotował „Gar Chłopa”, który jako danie główne smakował na tyle, że pojawiły się prośby o jego przepis. Ponadto Emilia, Mikołaj, Maks, Michelle, Adam oraz Leo zorganizowali konkurs wiedzy o naszym powiecie, który ich rówieśnicy z Niemiec poznali bliżej oglądając wcześniej - znany już naszym mieszkańcom - film promocyjny. Prezentację uzupełniły z kolei ciekawostki o Raciborszczyźnie, które objęły m.in. kawiarnię Piotruś, firmy Eko-Okna oraz In Post, a także powódź tysiąclecia czy pożar w Kuźni Raciborskiej z 1992 r. Największą furrorę zrobiła natomiast słynna biesiadna piosenka „Szła dzieweczka do laseczka”, której nauka była kolejnym punktem programu naszych uczestników, bo ich zagraniczni koledzy i koleżanki do końca pobytu podśpiewywali melodyjny refren.

Przypomnijmy, że dziewczęta i chłopcy z powiatu raciborskiego do udziału w obozie - z nadesłanych zgłoszeń - zostali wyłonieni drogą losowania w transmisji online, a wysokość „wpisowego” wyniosła symboliczne 200 zł. Wszystkie koszty związane z realizacją projektu (zakwaterowanie, wyżywienie, transport i program zajęć) poniosły Powiaty Raciborski, Märkischer Kreis i Elbe-Elster przy finanansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

- Wymiana młodzieży to główna idea współpracy partnerskiej, dlatego jako Powiat Raciborski staramy się regularnie angażować w takie inicjatywy i stwarzać warunki do aktywnych spotkań młodych ludzi, którzy przełamując bariery językowe i stereotypy, poznają nową kulturę, a także rozwijają umiejętności oraz zdobywają doświadczenie, o które w innych okolicznościach byłoby trudno - podkreśla starosta raciborski, Grzegorz Swoboda.

CAMPtogether2023 już za nami, ale ma to być wydarzenie cykliczne. W przyszłym roku, pod innym hasłem przewodnim, planowane jest w powiecie Elbe-Elster, a w 2025 – w powiecie raciborskim.

Autor: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 września 202308:02

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Sukces programu edukacyjnego Henkla - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Henkel Polska ponownie zawitał z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Raciborzu i okolicznych miejscowościach

materiał partnera
Aktualności27 września 202309:20

Raport 998. Rój na placu zabaw przy SP 13

Raport 998. Rój na placu zabaw przy SP 13 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Aktualności26 września 202317:32

Śląskie silne turystyką. Raciborzanie wśród wyróżnionych

Śląskie silne turystyką. Raciborzanie wśród wyróżnionych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
slaskie.pl/fot. Tomasz Żak / UMWS
Aktualności26 września 202317:14

Święto Dyni u Jordana

Święto Dyni u Jordana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Aktualności26 września 202308:35

Uczniowie ZSP3 odkryli tajemnice Wrocławia

Uczniowie ZSP3 odkryli tajemnice Wrocławia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.