Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 sierpnia 202312:41

Młodzież z trzech partnerskich powiatów zgłębiała relację człowiek-las

Młodzież z trzech partnerskich powiatów zgłębiała relację człowiek-las - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Chociaż współpraca Powiatu Raciborskiego z niemieckimi powiatami Märkischer Kreis i Elbe-Elster trwa od wielu lat i przez ten czas zrealizowano już wiele wspólnych projektów, to CAMPtogether2023 czyli Partnerski Obóz Młodzieżowy z powodzeniem zadebiutował w minionym tygodniu.

Wszystko rozgrywało się w otoczeniu średniogórskiego krajobrazu, w powiecie Märksicher Kreis w Niemczech, gdzie 50% powierzchni to parki narodowe, a kilkadziesiąt rezerwatów przyrody umożliwia nieograniczony kontakt z naturą. Pierwszej edycji „obozu” nie bez kozery przyświecało zatem hasło „WALD mensch / STRAŻNIK lasu” i to ono kształtowało program 6-dniowych zajęć.

Obozowiczów powitał na miejscu starosta Märkischer Kreis, Marco Voge, który życzył udanej przygody, a lokalne media, które zrelacjonowały to spotkanie, interesowały się emocjami, jakie im towarzyszą.

18-stu uczestników, po 6-ściu z każdego powiatu wraz z opiekunami, poznawało życie leśne dosłownie od środka, a w jego pełen tajemnic świat wprowadzali ich przyrodnicy i animatorzy, którzy nie tylko dzielili się swoją bogatą wiedzą m.in. na temat zmian klimatu, korników czy zamierania świerków, ale również dostarczali solidnej porcji rozrywki, poprzez aktywujące całą grupę plenerowe gry, łamigłówki i zajęcia manualne.

Nie zabrakło również zadań specjalnych, takich jak budowa ogrodzenia, którego rolą jest ochrona upraw leśnych przed dziką zwierzyną, czy przeciwdeszczowego szałasu, który miał zabezpieczać wędrowników zarówno przed wiatrem jak i promieniami słonecznymi. Z każdym z nich, polsko-niemieckie drużyny poradziły sobie znakomicie.

Program edukacji ekologicznej i przyrodniczej uzupełniały także zabawy integracyjne, a także prezentacje własnych powiatów, również pod kątem kulinarnym. Raciborski zespół przygotował „Gar Chłopa”, który jako danie główne smakował na tyle, że pojawiły się prośby o jego przepis. Ponadto Emilia, Mikołaj, Maks, Michelle, Adam oraz Leo zorganizowali konkurs wiedzy o naszym powiecie, który ich rówieśnicy z Niemiec poznali bliżej oglądając wcześniej - znany już naszym mieszkańcom - film promocyjny. Prezentację uzupełniły z kolei ciekawostki o Raciborszczyźnie, które objęły m.in. kawiarnię Piotruś, firmy Eko-Okna oraz In Post, a także powódź tysiąclecia czy pożar w Kuźni Raciborskiej z 1992 r. Największą furrorę zrobiła natomiast słynna biesiadna piosenka „Szła dzieweczka do laseczka”, której nauka była kolejnym punktem programu naszych uczestników, bo ich zagraniczni koledzy i koleżanki do końca pobytu podśpiewywali melodyjny refren.

Przypomnijmy, że dziewczęta i chłopcy z powiatu raciborskiego do udziału w obozie - z nadesłanych zgłoszeń - zostali wyłonieni drogą losowania w transmisji online, a wysokość „wpisowego” wyniosła symboliczne 200 zł. Wszystkie koszty związane z realizacją projektu (zakwaterowanie, wyżywienie, transport i program zajęć) poniosły Powiaty Raciborski, Märkischer Kreis i Elbe-Elster przy finanansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

- Wymiana młodzieży to główna idea współpracy partnerskiej, dlatego jako Powiat Raciborski staramy się regularnie angażować w takie inicjatywy i stwarzać warunki do aktywnych spotkań młodych ludzi, którzy przełamując bariery językowe i stereotypy, poznają nową kulturę, a także rozwijają umiejętności oraz zdobywają doświadczenie, o które w innych okolicznościach byłoby trudno - podkreśla starosta raciborski, Grzegorz Swoboda.

CAMPtogether2023 już za nami, ale ma to być wydarzenie cykliczne. W przyszłym roku, pod innym hasłem przewodnim, planowane jest w powiecie Elbe-Elster, a w 2025 – w powiecie raciborskim.

Autor: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 czerwca 202409:38

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności14 czerwca 202404:47

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności14 czerwca 202409:44

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 czerwca 202410:34

Rowerowa wyprawa szlakiem czterech wież

Rowerowa wyprawa szlakiem czterech wież - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności13 czerwca 202420:13

Krwiodawcy z regionu docenieni za dar życia [FOTO i WIDEO]

Krwiodawcy z regionu docenieni za dar życia [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

13 czerwca Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu zaprosiło honorowych dawców krwi z terenu swojej działalności do siedziby raciborskiej placówki, aby podziękować im za bezcenny dar krwi ratującej życie – tak samo, jak krew, wartości nie do kupienia i nie do zastąpienia.

RCKiK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport13 czerwca 202413:05

Łamatorzy z medalami Mistrzostw Polski

Łamatorzy z medalami Mistrzostw Polski - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/Michał Musioł
Sport14 czerwca 202405:24

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.