Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 lipca 202311:20

Targ staroci w Pietrowicach Wlk. Pamiątka po polskim lotniku i urządzenie od producenta Enigmy

Targ staroci w Pietrowicach Wlk. Pamiątka po polskim lotniku i urządzenie od producenta Enigmy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Pietrowice Wielkie:

Na stoiskach dominowały co prawda szpargały, ale wśród oferujących starocie i antyki można było znaleźć kilka ciekawostek, jak chociażby indeksową maszynę do pisania czy fragment łopaty śmigła przedwojennego polskiego samolotu, przerobiony na podstawkę pod kałamarz.

Ciekawostką z historią w tle była podstawka pod kałamarz (niestety w stanie destruktu) wykonana z łopaty śmigła przedwojennego polskiego samolotu, z dedykacją "na wieczną pamiątkę kochanej siostrzycce. Brat Franek. Kraków, 2 pułk lotniczy, rok 1936". Polonicum wyceniono na 150 zł. Sprzedawca zapewniał, że wspomniany Franek walczył jako polski lotnik w Anglii.

Indeksowa maszyna do pisania - urządzenie Mignon sygnowane marką działającej do dziś firmy AEG było jednym z popularniejszych na przedwojennym rynku. Wystawca wycenił je na 200 euro. To cena zbliżona do tych na aukcjach internetowych. 

- Maszyna indeksowa służyła do usprawnienia, a przede wszystkim automatyzacji i przyśpieszenia procesu pisania. Pisanie za pomocą urządzenia było możliwe przy użyciu wodzika, zawieszonego nad, przytwierdzonym do podstawy, indeksem w formie wklęsłej tablicy z wykazem osiemdziesięciu czterech znaków (w prostokątnym układzie pól 7x12). Na wybrany znak lewą ręka należało nastawić metalowy wodzik. Zgodnie z ruchem wodzika po indeksie, za pośrednictwem przekładni, zmieniało się położenie walcowej głowicy czcionkowej nad papierem wkręconym w przesuwny wózek maszyny z obrotowym gumowanym wałkiem. Naciśnięcie jednego z trzech klawiszy na prawo od indeksu, powodowało odbicie znaku na papierze, dzięki uderzeniu głowicy w wałek przez taśmę barwiącą. Pozostałe klawisze były przeznaczone do zachowania odstępu i zmiany wersu lub pozwalały na cofnięcie wózka z kartką. Indeks oraz głowicę dało się łatwo wymienić, co pozwalało na szybką zmianę stosowanego w urządzeniu alfabetu (na przykład zamiana na alfabet hebrajski czy cyrylicę) albo na zmianę kroju pisma. Producentem urządzenia była założona w 1903 roku Union Schreibmaschinen GmbH, spółka-córka niemieckiego koncernu elektrotechnicznego AEG (niem. Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft). Firma parokrotnie zmieniała nazwę (w 1930 roku była znana jako Europa Schreibmaschinen AG; w roku 1936 jako Olympia Büromaschinen AG). W 1912 roku profil produkcji rozszerzono o standardowe maszyny do pisania. A w roku 1931 wprowadzono do sprzedaży pierwszą maszynę do pisania Olympia, która dała nawę całej marce. Równocześnie w przedsiębiorstwie produkowano maszynę szyfrującą Enigma na licencji firmy Heimsoeth i Rinke. Mechanizm działania maszyn Mignon został opracowany na zlecenie AEG przez niemieckiego inżyniera Friedricha Franza Heinricha Philippa von Hefner-Altenecka w oparciu o patent numer 149308 z 1901 roku, zgłoszony przez berlińczyka Louisa Sella. Pierwotnie, Sell chciał stworzyć elektryczną maszynę do pisania. Choć w 1903 roku prace nad urządzeniem przerwała śmierć konstruktora, to pozostawione materiały i prototypy pozwoliły na wdrożenie go do seryjnej produkcji. Maszyny Mignon doczekały się licznych kopii, oferowanych przez innych producentów (źródło: Muzeum Inżynierii i Techniki Kraków).

Na 150 zł wyceniono terakotową figurkę chińskiego wojownika, jedną z wielu z serii produkowanej w Niemczech. 700 zł to cena za stare liczydło, przedwojenny telefon polskiej produkcji, nadający się jako retro-ozdoba na biurko, kosztował 800 zł. Jako że lato to czas spożywania większych ilości złocistego napoju, sporo było kufli, stylizowanych na stare, przedwojenne. Jeden to wydatek rzędu 200 zł. Na wyprawkę szkolną można było kupić małe sówki po 60 zł za sztukę.

 

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202309:27

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO]

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Piotr Złoczowski
Aktualności24 września 202316:28

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO]

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mundur Polski wczoraj i dziś - pod takim hasłem, przy wsparciu Lasów Państwowych, przy ruinach pałacu w Sławikowie zorganizowano piknik militarny.

g.waw
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202318:16

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami kolejny weekend z piłkarskimi emocjami. Sezon nabrał już właściwego tempa. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli zadowolić się remisem lub przełknąć gorycz porażki. Grali również raciborscy siatkarze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202312:18

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja24 września 202321:12

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przystąpił do realizacji kolejnego już projektu międzynarodowego. Tym razem podjął współpracę z Blanka Teleki Gimnázium w budapesztańskim Zugló.

ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.