Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 lipca 202313:03

Rudnik kontra Kusy. Poszło o wypowiedź na sesji Rady Powiatu

Rudnik kontra Kusy. Poszło o wypowiedź na sesji Rady Powiatu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Lider radnych PiS w powiecie skrytykował na sesji absolutoryjnej dyrekcję szpitala w Raciborzu. Mówił o liczbie łóżek i opiece dla dzieci. Do mediów trafił list dyrektora szpitala. To odpowiedź na krytykę.

Radny Tomasz Kusy nawiązał do stanowiska władz powiatu. Mimo strat liczonych w milionach jako dobrą oceniły kondycję lecznicy przy Gamowskiej, kierowanej przez Ryszarda Rudnika. Sesja absolutoryjna to czas sprawozdania z zeszłorocznej działalności, w tym realizacji budżetu, zakończona głosowaniem nad absolutorium.

Jakkolwiek władze powiatu, Razem dla Ziemi Raciborskiej i PO, postrzegają zeszły rok w samych superlatywach, to dla radnych PiS obraz nie jest już taki różowy. Przykładem - jak dodano - może być szpital. Radny Kusy mówił, że szpitalny oddział ratunkowy (SOR) mógł powstać szybciej i taniej. Pomoc ortopedyczna dla dzieci najbliżej jest w Rybniku, a to godziny czekania. Na dyżurach świątecznej i nocnej pomocy lekarskiej nierzadko brakowało pediatry. - Żeby nie było, że krytykuję bezpodstawnie, to porównam, jak zmieniła się sytuacja, jeśli chodzi łóżka w szpitalu od początku tej kadencji samorządu - oświadczył radny, a potem podał liczby:

- chirurgia były 54 łóżka, zostało 30;
- ortopedia 46/38;
- wewnętrzny I 32/30;
- ginekologia 47/35;
- pediatria 21/18;
- otolaryngologia 15/12;
- okulistyka 15/12;
- pulmonologia 27/20.

Mówił też o zlikwidowanych oddziałach neurologicznym i geriatrycznym. Wystąpienie radnego można odsłuchać [TUTAJ] - czas od 0:52:60.

Informacja dla mieszkańców po wystąpieniu radnego Tomasza Kusy na sesji Rady Powiatu Raciborskiego w dniu 27.06.2023 r. (materiał przesłany do mediów)

Każdy obywatel podejmując się działalności publicznej ma obowiązek działać w interesie społeczności lokalnej, którą reprezentuje bez względu na barwy partyjne. Radny powiatu raciborskiego reprezentując mieszkańców powinien dbać o instytucje i jednostki organizacyjne powiatu, tworząc klimat ich sprawnego funkcjonowania i pozytywnego wizerunku. Wystąpienie radnego Kusego na ostatniej sesji Rady Powiatu raciborskiego daleko odbiegało od rzetelnej oceny. Manipulowanie danymi, podawanie nieprawdziwych informacji dotyczących szpitala nie tworzy dobrego odbioru społecznego i zaufania do instytucji, która udziela świadczeń medycznych.

Przedstawienie danych dotyczących liczby łóżek szpitalnych i ich likwidacji. Rzeczywiście, taka korekta została przeprowadzona przez szpital i to jest prawda. Kontekst tej zmiany to racjonalizacja kosztów wynikająca z wprowadzonych rozwiązań dotyczących planowania liczby personelu pielęgniarskiego w stosunku do posiadanych ilości łóżek. Wprowadzone normy zatrudnienia pielęgniarek odnoszą się do liczby łóżek statutowych. Czyli należy zaplanować personel nawet do pustych łóżek. Po wprowadzeniu takich rozwiązań ustawowych wszystkie szpitale przeanalizowały i określiły liczbę potrzebnych łóżek do realizacji kontraktu. Nie wpłynęło to w żaden sposób na dostępność do świadczeń w leczeniu szpitalnym. Szpital realizuje kontrakt i za 5 miesięcy 2023 roku wykonanie wynosi 105,73%. Wartość świadczeń wykonanych ponad limit wynosi za ten okres 1 274 588,00 złotych. Czyli w tej wysokości szpital sfinansował świadczenia i nie uzyska zapłaty z NFZ. Dlatego przedstawienie danych w ten sposób przez radnego powiatu, członka rady społecznej jest działaniem na niekorzyść szpitala. Członek Rady Społecznej szpitala ma dostęp do wszelkich materiałów, szczegółowo omawianych na posiedzeniach rady. Co należy zaakcentować Rada Społeczna, która jest kolegialnym organem inicjującym i opiniodawczym podmiotu tworzącego oraz doradczym kierownika szpitala, po przeprowadzeniu dogłębnej analizy motywacji, którą kierował się szpital, podjęła uchwałę akceptującą przedstawiane zmiany.

Udzielanie świadczeń dla dzieci. Szpital w swojej strukturze organizacyjnej posiada jeden oddział, na którym udziela świadczeń dla dzieci. Jest to pediatria, oddział o profilu zachowawczym na którym nie wykonuje się procedur zabiegowych. Szpital zgodnie zawartą umową z Śląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma prawa udzielać świadczeń zdrowotnych w zakresach zabiegowych dla dzieci. Takich świadczeń mogą udzielać szpitale mające w swojej strukturze organizacyjnej oddziały zabiegowe dziecięce, spełniające wymogi kadrowe w zakresie zatrudnienia lekarzy ze specjalizacją np. chirurgii dziecięcej, otolaryngologii dziecięcej itd. Wielokrotnie starałem się tłumaczyć na rożnych spotkaniach i sesjach powiatu, że szpital nie może przyjmować dzieci z urazami. Po to, aby częściowo złagodzić niedogodności związane z koniecznością dojazdów do innych ośrodków w udzielaniu świadczeń dla dzieci po zabiegach, poszerzyliśmy działalność poradni chorób dziecięcych o procedury zabiegowe. Poradnia udziela świadczeń dużej liczbie dzieci, a wykonanie kontraktu za 5 miesięcy tego roku zostało przekroczone o 20%. W okresie od stycznia do końca maja 2023 roku udzieliliśmy 2 033 porady w zakresie chirurgii dziecięcej w tym 1030 porad w zakresie chirurgii zabiegowej. Czynienie zarzutu, że szpital nie przyjmuje dzieci jest całkowicie bezzasadne.

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna. Szpital realizuje świadczenia w tym zakresie i zapewnia lekarzy pediatrów. Zapotrzebowanie na świadczenia pediatryczne naszym regionie jest duże z powodu likwidacji lub zawieszenia oddziałów pediatrycznych w ośrodkach ościennych. Powinniśmy się raczej chwalić tym, że w naszym szpitalu mamy świetnie działający Oddział Pediatrii z pełnym i profesjonalnym zespołem medycznym. Na bazie tej kadry zapewniamy wszystkie dyżury również w nocnej i świątecznej opiece.

Przekształcenie szpitala w jednoimienny był trudnym okresem, ale szpital wywiązał się z narzuconych obowiązków wzorowo. Przywrócenie działalności szpitala do stanu sprzed pandemii było wyzwaniem. Pomimo wielu trudności udało się w krótkim czasie przywrócić działalność oddziałów, poradni, pracowni. Szpital w okresie covidu stracił wielu lekarzy i odbudowa zespołów przy bardzo dużym deficycie specjalistów na rynku jest zadaniem trudnym. Jedynym oddziałem, który nie został odbudowany kadrowo to neurologia. Ale prowadzimy intensywne działania w celu pozyskania wymaganej kadry. Panie radny Tomaszu Kusy, Oddział Geriatryczny w naszym szpitalu nie został zlikwidowany, działa i przyjmuje pacjentów.

Sytuacja finansowa szpitala na tle innych jednostek jest jak na te trudne czasy dobra. Szpital nie ma przeterminowanych zobowiązań, na bieżąco reguluje płatności. Problemy szpitali są ogólnie znane i niedoszacowanie finansowania powszechne. Ostatni raport Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych podaje, że: „Sytuacja szpitali powiatowych w 2022 roku pogorszyła się względem roku 2021. Spośród analizowanych 211 szpitali aż 191 odnotowało stratę na działalności podstawowej (wobec 172 w 2021 r.) a 151 stratę netto (wobec 112 w 2021 r.). Przychody ze sprzedaży wzrosły o nieco ponad 1 mld zł, a koszty działalności podstawowej o 1,6 mld zł. O przeszło 2 mld złotych zwiększyły się zobowiązania”. To, że szpital prowadzi mądrą politykę finansową uznać należy za zaletę.

Przedstawienie sytuacji szpitala w takiej formie jak to Pan to zrobił na sesji RP jest szkodliwe dla jednostki, jej wizerunku a przede wszystkim jest niedocenieniem pracy całego personelu szpitala, który w trudnych czasach z dużym zaangażowaniem pracuje dla dobra pacjentów.

Nie oczekuję przeprosin, a jedynie refleksji.

Z poważaniem
Ryszard Rudnik
Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 września 202309:24

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. (greh), Grupa Racibórz 112
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.