Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 czerwca 202322:47

Czy będzie powtórka z rtęci? Posłowie opozycji i niemieccy naukowcy martwią się o Odrę [FOTO LOTNICZE Z RACIBORZA]

Czy będzie powtórka z rtęci? Posłowie opozycji i niemieccy naukowcy martwią się o Odrę [FOTO LOTNICZE Z RACIBORZA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Parlamentarzyści z naszego regionu, Gabriela Lenartowicz i Marek Krząkała, wraz z innymi posłami (m.in. Franciszek Sterczewski, Klaudia Jachira, Krzysztof Śmiszek) alarmują: w rzece utrzymuje się wysokie stężenie soli, a złote algi występują w zasadzie na całej jej długości. W galerii wykonane wczoraj dronem, 22.06., zdjęcia starej Odry na wysokości centrum Raciborz.

- Ubiegłoroczna katastrofa na Odrze obnażyła brak przygotowania służb do reakcji na skażenie rzeki na wielką skalę. Pomijając możliwości zapobieżenia masowej śmierci ryb i innych zwierząt skrzelodysznych, bardzo ważne dla ograniczenia strat jest efektywne usuwanie martwych zwierząt z nurtu, dna i brzegów rzeki. To rozkład spływających ze środkowego biegu Odry ryb, małży i ślimaków spowodował deficyt tlenu, który był bezpośrednią przyczyną śnięcia ryb w dolnej Odrze - napisali posłowie opozycji w interpelacji do premiera.

Ich zdaniem, w ubiegłym roku zabrakło sprawnego zarządzania akcją wyławiania martwych zwierząt. Ludzie wyławiający martwe ryby nie mieli odpowiedniej odzieży i obuwia ochronnego. Nie zawsze mieli kompetentnego dowódcę, który dokładnie wiedziałby, jakie są zadania jego zespołu i konsekwentnie je egzekwował. Brakowało również odpowiedniego sprzętu, np. używano wędkarskich podbieraków, które nie są przystosowane do takich obciążeń i się łamały, widły (gable) pożyczano od mieszkańców nadodrzańskich miejscowości, brakowało kurtyn do przechwytywania spływających z nurtem zwierząt, pomp do napowietrzania wody - wyliczają.

- W opinii polskich i niemieckich naukowców badających Odrę istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że katastrofa może się powtórzyć, ponieważ w rzece utrzymuje się wysokie stężenie soli, a złote algi występują w zasadzie na całej jej długości. Ostatnie zdarzenia na Kanale Gliwickim i zbiorniku Czernica są potwierdzeniem tych obaw - zauważają parlamentarzyści.

W interpelacji złożonej podczas ostatniego posiedzenia sejmu opozycjoniści kierują do premiera następujące pytania:

1. Czy organy odpowiedzialne za zarządzanie zasobami wodnymi i ochronę wód, a także organy zarządzania kryzysowego przedsięwzięły odpowiednie środki przygotowawcze do ewentualnej tegorocznej katastrofy?

2. Czy wdrożono procedury powiadamiania mieszkańców o nadchodzącym zagrożeniu?

3. Czy wdrożono szczegółowe procedury zarządzania kryzysowego określające kompetencje, zadania, zależności i sposoby komunikowania się poszczególnych służb: Państwowej Straży Rybackiej, Państwowej Straży Pożarnej, ochotniczej straży pożarnej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej?

4. Czy zakupiono i zgromadzono odpowiedni sprzęt do wyławiania martwych zwierząt, również z dna rzeki? Jeśli tak, to proszę o informację, jaki sprzęt, w jakiej ilości i gdzie jest zgromadzony.

Pod interpelacją podpisali się: Małgorzata Tracz, Klaudia Jachira, Tomasz Aniśko, Franciszek Sterczewski, Anita Kucharska-Dziedzic, Maciej Kopiec, Robert Obaz, Krzysztof Śmiszek, Anita Sowińska, Tomasz Kostuś, Rajmund Miller, Witold Zembaczyński, Małgorzata Pępek, Andrzej Szewiński, Tomasz Olichwer, Krzysztof Gadowski, Marek Krząkała, Gabriela Lenartowicz, Ewa Kołodziej, Monika Rosa, Mateusz Bochenek, Katarzyna Osos, Krystyna Sibińska, Piotr Borys, Zofia Czernow, Robert Kropiwnicki, Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Tomasz Siemoniak, Michał Jaros.

Zespół Zarządzania Kryzysowego rekomenduje

- Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ obecnie rekomenduje czasowe zamykanie starorzeczy, a także zamontowanie na ich dopływach specjalnych zapór z biostabilizatorem. Ma to pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się mikroskopijnego glonu i uchronić ryby przed masowym śnięciem. Ponadto rekomendowane jest czasowe wstrzymanie śluzowań na obiektach, gdzie stały monitoring GIOŚ wskaże zwiększoną liczebność „złotej algi”.

Zgodnie z przyjętą procedurą GIOŚ powiadamia służby o zagrożeniu zakwitem inwazyjnego glonu w ciągu 1 godziny. Podmiotom, które są użytkownikami wód, zalecane jest stałe monitorowanie sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej, bieżące śledzenie parametrów wody oraz aktywne zarządzanie zrzutami, w tym ich ograniczanie w sytuacji wystąpienia niskich stanów wody. Konkretne wytyczne w tym zakresie zostały wysłane do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ zaleca pilne wdrożenie rekomendacji - podano w komunikacie.

Na bieżąco, każdego ranka, straży z komendy w Raciborzu patrolują Odrę na wysokości powiatu raciborskiego.

Autor: ps, fot. R. Ambroziewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności4 października 202410:45

Citroen i toyota zderzyły się na skrzyżowaniu przy sądzie [FOTO]

Citroen i toyota zderzyły się na skrzyżowaniu przy sądzie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenia doszło w piątek, 4 października, około godziny 8.10, na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną przy raciborskim sądzie. Zderzyły się dwa pojazdy osobowe: citroen i toyota.

red.
Aktualności4 października 202411:22

Betonowa płyta przygniotła nogę mężczyzny. Wypadek na Łąkowej

Betonowa płyta przygniotła nogę mężczyzny. Wypadek na Łąkowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 października 202421:01

Jesienny zlot samochodów zabytkowych w Zabełkowie

Jesienny zlot samochodów zabytkowych w Zabełkowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
TH, foto TH, Krzysztof Hetman
Aktualności5 października 202414:19

Raport 998. Błoto na jezdni w Zawadzie Książęcej. Owady w Krzanowicach

Raport 998. Błoto na jezdni w Zawadzie Książęcej. Owady w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KP PSP Racibórz, fot. FB/OSP KSRG Krzanowice
Reklama
Aktualności5 października 202413:53

Nocna akcja strażaków przy Górnej. Winny sterownik pieca centralnego ogrzewania

Nocna akcja strażaków przy Górnej. Winny sterownik pieca centralnego ogrzewania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KP PSP Racibórz, fot. poglądowe, arch.portalu - Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.10.2024
3 października 202420:35

Nasz Racibórz 04.10.2024

Nasz Racibórz 27.09.2024
26 września 202418:43

Nasz Racibórz 27.09.2024

Nasz Racibórz 20.09.2024
20 września 202408:53

Nasz Racibórz 20.09.2024

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.