Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 maja 202317:58

W Rafako podjęto decyzję o zwolnieniach grupowych

W Rafako podjęto decyzję o zwolnieniach grupowych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Zarząd RAFAKO S.A. w restrukturyzacji 15 maja 2023 roku podjął decyzję o uruchomieniu formalnej procedury zwolnień grupowych w rozumieniu ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - podała dziś popołudniem spółka. Rafako zatrudnia obecnie około 1000 osób.

- Przywołana decyzja jest motywowana pogorszeniem perspektywy ekonomicznej Rafako, a związanej z impasem tzw. procesu inwestorskiego z udziałem MS GALLEON GmbH, co skutkuje koniecznością dostosowania poziomu i kosztów zatrudnienia do obecnej sytuacji finansowej i rynkowej. W ocenie zarządu wstrzymywanie redukcji zatrudnienia doprowadzi do pogorszenia sytuacji spółki - dodano.

Zwolnienia grupowe są szczególnym trybem rozwiązywania umowy o pracę, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Mamy do czynienia ze zwolnieniami grupowymi, jeśli łącznie są spełnione następujące warunki:

- firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników,
- przyczyny zwolnień leżą po stronie zakładu pracy (np. likwidacja zakładu pracy, bankructwo firmy), a nie po stronie pracowników,
w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwalnianych jest co najmniej:
a) 10 pracowników, gdy firma zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
b) 10% pracowników, gdy firma zatrudnia co najmniej 100, ale mniej niż 300 pracowników,
c) 30 pracowników, gdy firma zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników).

Powiadomiono na piśmie zakładowe organizacje związkowe. - Liczba objętych redukcją zatrudnienia pracowników, jak również koszty i oszczędności z niej wynikające, będą znane po zakończeniu konsultacji ze związkami - doprecyzowano.

MS GALLEON to fundusz kontrolowany przez najbogatszego Polaka, Michała Sołowowa.

Rafako potrzebuje inwestora

8 maja, przypomnijmy, zarząd Rafako podjął decyzję o "przystąpieniu do opracowania alternatywnego scenariusza tzw. procesu inwestorskiego, a więc dotyczącego znalezienia dla spółka inwestora, który nabyłby 7.665.999 akcji należących do PBG S.A. w restrukturyzacji oraz 34.800.001 akcji należących do Multaros Trading Company Limited z siedzibą w Limassol, a także zapewniłby finansowanie w stosunku do scenariusza finalizacji Procesu Inwestorskiego z udziałem MS GALLEON GmbH z siedzibą w Wiedniu". Łącznie te udziały stanowią 26,40 proc. akcji Rafako.

Zarząd Rafako przyznaje, że doszło do impasu w procesie inwestorskim z udziałem MS Galleon, który nie daje podstaw do pozytywnych przewidywań o tym, iż w nieodległej przyszłości dojdzie do finalizacji transakcji. Pomimo wezwania spółka z Łąkowej nie otrzymała z Wiednia " jasnej deklaracji woli kontynuowania udziału w Procesie Inwestorskim, czy też przeprowadzenia transakcji przewidzianych Umową Sprzedaży i Umową Inwestycyjną".

Co ciekawe, zarząd Rafako wyjaśnia, że podjęcie decyzji o szukaniu inwestora na własną rękę nie jest równoznaczne z tym, że spółka nie jest zainteresowana finalizacją procesu inwestorskiego z udziałem MS Galleon, jednak "ze względu na całokształt istniejących okoliczności faktycznych i prawnych, a w tym przywołany powyżej impas w procesie inwestorskim z udziałem MS Galleon, koniecznym jest opracowanie scenariusza alternatywnego i podjęcie działań w celu wdrożenia scenariusza alternatywnego".

Sytuacja finansowa Rafako jest trudna. Rafako odnotowało prawie 52 mln zł skonsolidowanej straty netto z działalności kontynuowanej przy 391 mln zł przychodów w 2022 roku. Spółka utworzyła także rezerwę o wartości 15 mln euro. W ujęciu jednostkowym strata netto z działalności kontynuowanej Rafako w 2022 roku wyniosła 48,4 mln zł, przy 265,4 mln zł przychodów.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202309:06

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.