Mechanik ludzkich ciał przyjechał do Brzezia

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 im. K.K. Baczyńskiego w Raciborzu biorą udział w Ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka pod tytułem „Znamię? Znam je”.
Z tej okazji zaproszono do szkoły jednego z najwybitniejszych polskich chirurgów onkologicznych, prof. dra hab. Łukasza Krakowczyka z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Gliwicach. Warto nadmienić, że profesor wykonał m.in. pierwszy na świecie przeszczep twarzy ze wskazań życiowych, dwukrotnie zdobył bardzo prestiżowe nagrody "Złotego skalpela" (2018 i 2020), a także otrzymał w Stanach Zjednoczonych nagrodę Medycznego Oskara za pierwszą na świecie rekonstrukcję narządów szyi (2017). Mieszka w Raciborzu i nazywany jest „Mechanikiem ludzkich ciał”.
Podczas Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem (12 maja) prof. Krakowczyk spotkał się z uczniami i nauczycielami szkoły na Brzeziu, gdzie przedstawił prezentację na temat profilaktyki czerniaka, a także przybliżył mechanizm powstawania, diagnozowania i leczenia tej choroby. Uczestnicy spotkania poznali cechy charakterystyczne nowotworu, takie jak: asymetria znamienia, jego poszarpane brzegi, nietypowy kolor, rozmiar pow. 5-6 mm, czy postępujące w nim zmiany.
Gość przypomniał, aby chronić skórę przed nadmiernym, długotrwałym przebywaniem w pełnym słońcu, aby stosować filtry ochronne a także wspomniał o niekorzystnym promieniowaniu UV w solarium.
Prof. Krakowczyk, który jest także ambasadorem Fundacji „Oko w oko z rakiem”, zachęcił zebranych do samobadania i zaprezentował film, który demonstrował, jak takie samobadanie każdy z uczniów może wykonać. Na koniec uczestnicy spotkania mogli zapoznać się ze sposobem działania dermatoskopu, a chętne osoby skorzystały z porady pana profesora przy ocenie własnych znamion.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany